Airfel

Airfel Digifel Duo Arıza Kodları

Airfel Digifel Duo Arıza Kodları
Airfel Digifel Duo Arıza Kodları

Digifel Duo model kombiler arızaya geçtiği zaman ekranda anahtar simgesi belirir. Bu durumda reset düğmesine basarsanız oluşan hata kodu ekranda belirecektir. Bu şekilde hangi sorunun yaşanıldığını anlayabilirsiniz.

⇒ Bu bilgiler, Airfel Digifel 24 KW KB2-24CE/ Digifel Duo 24 KW KM1-24CE/ Digifel Duo 28 KW KM1-28CE model hermetik kombiler içindir.

 

 • LP Arızası: Düşük su basınç sorunudur.

Muhtemel Çözüm:  Ekranda böyle bir hata kodu belirdiği zaman kombinin suyu az demektir. Yani bu durumda cihaza su basmanız gerekmektedir. Su basıncı 1 barın altındadır ve bu değeri 1,5 bara çıkarmanız gerekmektedir. İşlemi doldurma musluğu ile yapabilirsiniz. Digifel Duo kombinin sağ altındaki mavi doldurma musluğunu sola çevirerek açmalı ve sol alt kısımda bulunan bar göstergesi 1,5 olana kadar kombiye su basmalısınız. Basıncı yükselttikten sonra doldurma musluğunu sağa çevirip kapatmayı unutmayın. Sorun çözümlenecektir. Düzelme olmazsa eğer kalorifer düğmesinin solundaki “R” harfindeki kırmızı butona 3 saniye kadar basılı tutarak resetleme işlemi yapabilirsiniz.

 • HL Arızası: Limit termostat sorunudur.

Muhtemel Çözüm:  Kalorifer gidiş suyunun 100°C üzerinde olduğunu belirtir. Bu durumda limit termostat cihazı emniyete alır ve aşırı sıcaklıktan korur. Cihaz bu sebeple arızaya geçer. Bu durumda cihazın susuz çalışmadığından emin olmalısınız. Yani bar değeri düşük ise su basmalısınız. Birkaç kez de resetleme işlemi yapabilirsiniz. Sorunun düzelmediği durumlarda Airfel Servisi yardımı almalısınız. Cihazınızda; pompa sıkışıklığı, kalorifer filtresinde tıkanma, ana eşanjörde kireçlenme, üç yollu vanada konum değiştirme gibi durumlar söz konusu olabilir. Net tespit için mutlaka uzmanı tarafından yerinde görülmesi gerekir.

 • AF Arızası: Prosestatın devrede olduğunu belirtir.

Muhtemel Çözüm:  Baca sisteminde ya da prosestatta sorun olduğu zaman güvenlik amacı ile elektronik kart bu hata kodunu ekranda belirtir. Bu gibi durumlarda genel olarak hava akış sorunu da yaşanıyor diyebiliriz. Prosestatın yanı sıra; anakart ya da fan arızası da olabilir, baca yerinden çıkmış olabilir. Net tespitin yapılması ve soruna müdahale edilmesi açısından uzman yardımı almalısınız.

 • Hb Arızası: Kalorifer sensörü sorunudur.

Muhtemel Çözüm:  Kalorifer gidiş borusu üstünde yer alan kalorifer ntc sinde sorun olması ya da kablolarda kısa devre-kopma gibi durumlar söz konusu olduğunda bu hata kodu ekranda belirmektedir. Teknik açıdan net tespit ve çözüm adına sorunun yerinde görülmesi gerekir. Bu nedenle de uzman yardımı alın.

 • db Arızası: Kullanım suyu sensörü sorunudur.

Muhtemel Çözüm:  Kullanım suyu çıkış borusu üstünde yer alan sıcak su ntc sinde sorun olması ya da kablolarda kısa devre-kopma olması gibi durumlarda bu sorun ekranda belirir. Bu durumun birden çok sebebi olabileceğinden kullanıcı olarak cihaza müdahale etmeden servis yardımı almalısınız.

 • bC Arızası: Brülörde kontrol sorunu ya da ateşleme görülmedi.

Muhtemel Çözüm:  Brülörde yanma oluşmadığı zaman bu hata kodu ekranda belirir. Bu gibi durumlarda önemli olan konutunuzda gazın olmasıdır. Gaz yoksa bu sebeple sorun yaşanıyordur. Digifel Duo kombinize gaz geldiğinden kesin olarak eminseniz eğer resetleme işlemi yapabilirsiniz. Maksimum 3 kez resetleme işlemi yapabilirsiniz. İşlem sonrasında sorun düzelmezse eğer yapabileceğinize başka bir işlem yoktur. Ateşleme sorunlarında; gaz armatörü, anakart, iyonizasyon ateşleme elektrodunda sorun olabilmektedir. Net tespit ve sorunun çözümlenmesi için Airfel Servisi’ni aramalısınız.

 • C1 Arızası: 01 arıza koduna benzer. Gaz valfi modülasyon sorunudur.

Muhtemel Çözüm:  Gaz valfi bobinlerine yeteri kadar voltaj ve akım gelmediğinde ekranda bu hata kodu yer alır. Cihaz bu durumda çalışmayacak yani ateşleme yapmayacaktır. Bu gibi arıza durumlarında yapılması gereken şey servis yardımı almaktır. Net parça tespiti ve çözümü için işi uzmanına bırakmanız gerekmektedir.

 • A5 Arızası: Prosestat kontağı kapalı ya da kararsızlık var.

Muhtemel Çözüm:  Digifel Duo model kombinin ateşleme yapması sırasında; fan, prosestat, gaz valfinin açılması, ateşleme elektrodunun devreye girmesi ve iyonizasyonun oluşması sıralamasında bir sorun olduğunu belirtir. Elektronik kart ekranda bu hata kodunu vererek cihazı koruma altına alır. Bu durumda net tespit yapılması ve sorunun çözümlenmesi adına Airfel Servisi’ni aramanız gerekmektedir.

 • Fr Arızası: Donma sorunudur.

Muhtemel Çözüm: Kalorifer sensörünün 1°C sıcaklığı algıladığı zaman ana eşanjörde donma tespit eder. Bu durumda elektronik kart ekranda bu hata kodunu gösterir. Bu durumda Digifel Duo model kombideki su boşaltılmalıdır. Sonrasında cihaz şalterinden kapatılmalıdır. Gaz vanası kapatılarak ana eşanjördeki ısı 5°C olana kadar beklenilmelidir. Bu işlemleri konusunda uzman teknisyen yapabilir. Uygulama sonrasında parçalarda sorun var ise tespit edilir ve ona göre gereken müdahale yapılır.

Sending
User Review
2 (1 vote)

Soru Sor / Yorum Yap

Yorumlar

 • merhaba airfel dou kombi rüzgalı havalarda arızaya geçiyor ekranda anahtar cıkıyor reset dügmesine basınca çalişıyor düğmeye uzun basınca af.bazende fr çıkıyor yaz kış fark etmiyor sicak su ve kalerifördede aynı şekilde rüzgarda kapanıyor kombi mutfakta monteli bu konuda bilgilendirmenizi ricaederrim kolay gelsin

  • Merhaba Ramazan bey,

   Cihazınızda baca hava akışı/çekişi ile ilgili bir problem var gibi gözüküyor. Gerekli kontroller yapılarak gerekirse hava akış anahtarı değişimi yada fan motoru revizyonu yapılabilir. Cihazınız bakımsız olduğu içinde bu gibi problemler çıkarıyor olabilir dilerseniz iletişim bilgilerimizden bize ulaşabilir servis kaydı oluşturabilirsiniz. Arkadaşlarımız memnuniyetle probleminizi çözeceklerdir.

 • Iyi günler, kombiyi gaz vanası açıkken 30 dk falan çalışırmışım. Çalışma var ama belli süre sonra kesiliyor ve ateşleme arızası veriyor. Kombi modeli digifix duo KM1-24CE.

  • Merhaba Can bey,
   Net bir tespit yapılabilmesi için cihazın yerinde incelenmesi ve çalışması kontol edilmesi gerekmektedir. Tarifinize göre bir tahminde bulunmak zor dilerseniz servis kaydı oluşturabilirsiniz. Cihazınızın problemlerini gidermekten memnuniyet duyarız. İyi günler.

 • digifix duo km1 24ce kombimin sarı ekranı sürekli yanık ve rakamlar sürekli yanıp sönüyor arızası ne olabilir ve çözümü

Call Now ButtonCANSERVİS ARA