Airfel

Airfel Digifix Arıza Kodları

Airfel Digifix Arıza Kodları
Airfel Digifix Arıza Kodları

⇒ Bu bilgiler, Airfel Digifix 24 KW, Digifix Duo 24 Kw model kombiler için geçerlidir.

 

 • LP Arızası: Düşük su basınç arızası.

Muhtemel Çözüm: Tesisat su basıncının yetersiz olduğunu belirten bir arıza kodudur. Bu arıza durumu ile karşılaştığınız zaman tesisata yani kombiye su basmanız gerekmektedir. Digifix ve Digifix Duo model kombilerin sağ altında monteli olan mavi doldurma musluğunu sola çevirerek bar göstergesi 1,5 olana kadar su basma işlemi uygulamalısınız. Su basma işlemi tamamlandığında doldurma musluğunu mutlaka kapatın. Arıza çözümlenecektir. Düzelme olmaz ise R konumlu düğmeye basarak resetleme işlemi yapın. Arıza yine düzelmiyorsa, işlemi yapamadıysanız ya da arıza sıkça karşınıza çıkıyorsa servisi arayarak yardım alabilirsiniz.

 • HL Arızası: Limit termostat devreye girmiş.

Muhtemel Çözüm: Limit termostat devreye girmiş ise sistem su sıcaklığı aşırı yüksek demektir. Kalorifer gidiş suyu sıcaklığı eğer 100°C veya daha fazla ise emniyet amaçlı limit termostat devreye girerek cihazı bloke konuma getirir. Bu arıza durumunda R konumlu düğmeye basın ve kombinize reset atın. Resetleme uygulamasından sonra sorun devam etmekte ise kombi altında tesisat vanaları yer alır. Vanaları kontrol edebilirsiniz ve kapalı ise açabilirsiniz. Vanalar açık ise petek vanalarını kontrol etmeniz gerekmektedir.

 • AF Arızası: Prosestat devreye girmiş.

Muhtemel Çözüm: Prosestatın devreye girdiğini belirten bu arıza durumunda kullanıcı olarak cihaza müdahalede bulunmadan direk servis yardımı almalısınız. Bu gibi arıza durumlarında prosestatın yanı sıra sorun anakart ile alakalı da olabilir. Teknik anlamda arıza tespiti ve onarımı için mutlaka uzman desteği almalısınız.

 • Hb Arızası: Kalorifer ntc problemi.

Muhtemel Çözüm: Kalorifer sistemi devresi sensöründe sorun olduğunu belirten arıza kodudur. Bu arıza durumu ile karşılaştığınız zaman sensörün yanı sıra sensör bağlantı ve borularında da sorun olabilmektedir. Arızanın teşhis edilerek giderilmesi amacı ile Airfel Servisi yardımı almanız gerekmektedir.

 • db Arızası: Kullanım suyu ntc problemi.

Muhtemel Çözüm: Sıcak su çıkış borusu üstünde bulunan sensörün arızalandığını belirtir. Sensörün arızalı olmasının yanı sıra sensör bağlantı ve borularında da sorun olabilir. Teknik açıdan arızanın net teşhis edilerek çözümlenmesi açısından servisi aramanız gerekir.

 • bC Arızası: Brülör kontrol sorunu ya da ateşleme algılanamadı.

Muhtemel Çözüm: Öncelikle kombiye gaz gelip gelmediğine bakın. Gaz vanalarını kontrol edin. Vanalar kapalı ise açın. Kombiyi resetleyin ve arızada düzelme olmaz ise servisi arayın. Bu gibi arıza durumlarında; anakart, gaz grubu ya da elektrotlarda sorun olabilir. Arıza tespit ve onarımı için mutlaka servisi aramalısınız.

 • C1 Arızası: Gaz armatörü modülasyon sorunu.

Muhtemel Çözüm: Arıza kodu ekranda C harfine benzer şekilde belirmektedir. Bu arıza durumu gaz armatörü bobinlerine yeterli voltaj ya da akım gitmiyorsa yaşanır. Bu sorunda gaz valfi veya elektronik kartta sorun olabilmektedir. Arızanın teşhis edilerek sorunun çözümlenmesi için servis yardımı almanız gerekmektedir.

 • A5 Arızası: Prosestat kontağı kapalı.

Muhtemel Çözüm: Cihazın ateşleme yapması sırasında; fan, prosestat, gaz valfi açma ya da ateşleme elektrodunun devreye girmesi aynı zamanda iyonizasyonun oluşmaması sıralamasında sorun olabileceğini belirtir. Arızanın net teşhis edilerek çözüme ulaşması açısından Airfel Servisi yardımı almanız gerekmektedir.

 • Fr Arızası: Donma sorunu.

Muhtemel Çözüm: Kalorifer sensörü 1°C sıcaklığı algıladığı zaman ana eşanjörde donma tespit eder ve ekranda bu hata kodu belirir. Bu arıza durumunda kombideki mevcut su boşaltılmalıdır. Cihaz şalterinden kapatılmalı ve gaz vanası da kapalı konuma çevrilmelidir. Bir süre kadar beklenmeli ve ana eşanjördeki ısı 5°C oluncaya kadar beklenmelidir. Bu uygulamaları yapın ve sorunda düzelme olmaz ise mutlaka Airfel Servisi ile görüşerek yardım alın.

►► Airfel Digifix veya Digifix Duo model kombilerde bir hata meydana geldiğinde ekranda sadece anahtar simgesi belirir. R konumlu reset düğmesine basarsanız eğer ekranda arıza kodu belirecektir. Arıza durumlarında resetleme sonrası ekranda beliren arıza kodları ve açıklamaları aşağıdaki metinde yer almaktadır.

Sending
User Review
2.5 (4 votes)

Soru Sor / Yorum Yap

Yorumlar

  • Merhaba Mehmet bey su damlasının bir çok sebebi olabilir öncelikle cihazınız bakımsız olduğu için su akıtıyor olabilir.

   Genleşme tankı arızalı olabilir.
   Cihaza fazla su basıp emniyet ventilinden su kaçırmasına sebep olmuş olabilirsiniz.
   Cihazınızda bulunan hidrolik gruplardan birinde zamanla kaçak oluşmuş olabilir.

   Kesin bir tespit için uzman bir teknisyen tarafından kontrol edilmesi gerekmektedir.

CANSERVİS ARA