Airfel

Airfel İntegrity Plus Arıza Kodları

Airfel İntegrity Plus Arıza Kodları
Airfel İntegrity Plus Arıza Kodları

⇒ Bu bilgiler, Airfel İntegrity Plus/İntegrity İnstant KM4-24CE/KM4-28CE model kombilerde oluşan arıza kodları ve anlamları ile alakalıdır.

 

 • Er 07 Arızası: Düşük su basınç sorunu

Muhtemel Çözüm:  Cihaz ekranda önce Er 07 arıza kodunu sonra mevcut su basınç durumunu görüntüler. Kalorifer tesisatındaki su basıncının 0,8 barın altında olduğunu belirtir. Bu durumda cihazın sol altında monteli olan kırmızı renkteki doldurma musluğu ile kombiye su basmanız gerekir. Su basma işlemi 1,5 bara getirildiğinde doldurma musluğu kapatılmalıdır. İşlem sonrası sorun düzelir. Arızanın sık tekrar ettiği durumlarda, sorunun düzelmediği veya işlemin yapılmadığı durumlarda uzman desteği alınmalıdır.

 • Er 17 Arızası: Yüksek basınç sorunu

Muhtemel Çözüm:  Kalorifer tesisatındaki suyun 3,5 bar üzerinde olduğunu belirtir. Kombinize en yakın kaloriferin havasını alarak basıncı düşürün. İşlem sonrası sorun düzelir. Ancak arızanın çok sık tekrar ettiği durumlarda servis yardımı almanız gerekir.

 • Er 08 Arızası: Limit termostat devreye girmiş

Muhtemel Çözüm:  Kalorifer gidiş suyunun 95°C olduğunu ya da bu değeri aştığını belirtir. Bu durumda limit termostat devreye girerek cihazı kapatır ve ekranda bu hata kodu belirir. Bu durumda önce kombiye reset atın. Su basıncı düşükse cihaza su basın. Kombi kalorifer modunda ise en az 3-4 kalorifer vanasının açık olduğundan emin olun. Kalorifer vanaları kapalıysa açın. Yine de arıza düzelmezse eğer; ana eşanjör, pompa ya da üç yollu vanada problem olabilir. Tesisatın tıkanması, kalorifer filtresinin tıkanması veya sistemde hava olması gibi durumlarda da bu sorun yaşanabilir. Uzman yardımı almalısınız.

 • Er 04 Arızası: Prosestat devrede

Muhtemel Çözüm:  Atık gaz sisteminde ya da prosestatta sorun olduğunu belirten arıza kodudur. Net teşhis ve çözüm için uzman desteği almanız gerekir.

 • Er 10 Arızası: Kalorifer sensör sorunu

Muhtemel Çözüm:  Kalorifer gidiş hattındaki sensörde arıza olduğunu veya bağlantılarda kısa devre olabileceğini belirtir. Hiçbir müdahalede bulunmadan direk servis yardımı almalısınız.

 • Er 09 Arızası: Kullanım suyu sensör sorunu

Muhtemel Çözüm:  Kullanım suyu sensörünün arıza yapması ya da kısa devre olması sonucunda bu sorun yaşanır. Uzman desteği almalısınız.

 • Er 13 Arızası: Gaz valfi modülasyon problemi

Muhtemel Çözüm:  Gaz valfi bobinlerine yeterli oranda voltaj ve akım gitmiyorsa bu sorun yaşanır. Gaz valfinde ya da elektronik kartta sorun olabilir. Uzman servis yardımı almanız gerekir.

 • Er 05 Arızası: Prosestat kontağı kapalı-kararsızlık sorunu

Muhtemel Çözüm:  Fan devrede değilken prosestat kontaklarının kapalı kalması sonucunda oluşan problemdir. Bu sorunda prosestat, fan veya elektronik kart arızası olabilir. Servis yardımı almalısınız.

 • Er 14 Arızası: Donma sorunu

Muhtemel Çözüm:  Kalorifer sensörü 1°C sıcaklığı algıladığı zaman ana eşanjörde donma durumu tespit eder ve cihaz ekranda bu hata kodunu verir. Kullanıcı olarak cihaza müdahale etmeden uzman yardımı almalısınız.

 • Er 06 Arızası: Kalorifer sensörü aşırı ısı yüklemesi sorunu

Muhtemel Çözüm:  Kalorifer gidiş hattı üzerindeki sensörde oluşan ani ısı yüklemesi sonucunda bu sorun yaşanır. Arızanın yaşandığı durumlarda cihaza müdahale etmeksizin servis yardımı alınmalıdır.

 • Er 12 Arızası: Düşük voltaj problemi

Muhtemel Çözüm:  Cihaza gelen ana şebeke voltajının 185 V altına düştüğü durumlarda bu sorun yaşanır. Belirli bir süre kadar voltajların düzelmesini beklemeniz gerekir. Uzun süren bekleme sonucunda sorunda değişiklik olmazsa düşük gelen voltaj sonucu elektronik kart hasar görmüş olabilir. Bu durumda servis yardımı alarak sorunu çözümletmeniz gerekir. Ancak arızanın yeniden yaşanma olasılığı da olduğu için kombi regülatörü kullanarak voltajı dengede tutmanız gerekir.

 • Er 11 Arızası: İyonizasyon sorunu

Muhtemel Çözüm:  Cihaz alev algılamazsa ya da 3 kez ateşleme denemesi yapmasına rağmen alev oluşmazsa ekranda bu hata kodu belirir. Bu gibi durumlarda önce dairenizde gaz olduğundan ve kombinize gaz geldiğinden emin olmanız gerekir. Gaz vanaları kapalıysa açın. Kombiyi servis öncesi resetleyin. Dairede gaz olup, kombiye gaz gelmesine karşın yine de sorunda resetleme işlemi sonrası düzelme olmuyorsa servis çağırmanız gerekir. Gaz armatörü, elektronik kart, iyon veya ateşleme elektrotu arızalı olabilir.

 • Er 01-02-03 Arızası: Gaz valfi sürme ya da geri besleme kontrol devresi sorunu

Muhtemel Çözüm:  Bu durumda gaz valfinde ya da elektronik kartta sorun olabilir. Kullanıcı olarak cihaza müdahale etmeksizin servis yardımı almanız gerekir.

 • Er 15 Arızası: İyonizasyon algılama akımının oluşmaması sorunu

Muhtemel Çözüm: Servis öncesi cihaza birkaç kez reset atmalısınız. Arıza durumunda yine de düzelme olmazsa eğer; iyon elektrotunda, elektronik kartta ya da gaz valfinde problem olabilir. Net teşhis yapılması için uzman yardımı almalısınız.

Sending
User Review
0 (0 votes)

Soru Sor / Yorum Yap

Call Now ButtonCANSERVİS ARA