Arçelik

Arçelik DGK 20 HR Arıza Kodları

Arçelik DGK 20 EK LCD Arıza Kodları
Arçelik DGK 20 EK LCD Arıza Kodları
 • E01 Arıza Kodu: Başarısız ateşleme durumu.

Arıza Detayı: Kombiye gelen gazın kesilmesi halinde cihaz kendini emniyete alarak ekranda bu hata kodunu verir. Bu gibi durumlarda servis gelmeden önce gaz girişlerini kontrol edebilirsiniz. Gaz vanalarının açık olması gerekmektedir. Ayrıca kombiye gaz geldiğinden de emin olmanız şarttır. Kombiye gaz gelmekte ise R konumlu düğmeye 2 saniye kadar basılı tutup kombiyi resetlemelisiniz. Arıza tekrarında işlemi birkaç kez daha uygulayabilirsiniz. Resetleme sonrasında da arızanın devam ettiğini görürseniz eğer; anakart, gaz grubu ya da elektrotlarda sorun olabilir. Bu gibi durumlarda arızanın tespit edilerek onarılması için Arçelik Servisi yardımı almanız gerekmektedir.

 • E02 Arıza Kodu: Aşırı ısınma emniyet termostat sorunu.

Arıza Detayı: Su sıcaklığının aşırı derecede yükselmesi ve ntc sensörlerin devreye girmemesi halinde bu sorun yaşanır. Cihaz bu durumda kendini emniyete alır. Bu gibi arıza durumlarında cihaz önce R konumlu düğmeye basılı tutularak resetlenmelidir. Resetleme işleminden sonra sorun düzelmezse eğer cihaz kış modunda ise; kaloriferlerin yanında bulunan vanalar ve cihaz altında bulunan tesisat vanaları kontrol edilmelidir. Vanalar kapalı şekilde ise açık konuma getirilmelidir. Vanalar açık vaziyette, resetleme sonrasında da sorunda düzelme olmaz ise; ana eşanjör, üç yollu vana veya devir daim motorunda sorun olabilir. Kalorifer filtresinin tıkanması ya da tesisatta tıkanma olması halinde de bu sorun yaşanabilir. Bu gibi durumlarda uzman yardımı almak gerekir. Cihaza kendi çabalarınızla müdahalede bulunmamalısınız.

 • E03 Arıza Kodu: Hava basınç anahtarı sorunu.

Arıza Detayı: Atık gaz sistemi ile alakalı bir sorundur. Bu arıza durumunda cihaz artık gazı dışarı gönderemiyor veya taze havayı içeri alamıyor olabilir. DGK 20 HR ve DGK 20 BI model kombiler hermetik olduğu için atık gaz sisteminde; fan, prosestat ve anakart görev alır. Bu parçaların birinde ya da birkaçında sorun olabilir. Bunun yanı sıra bu tür kombilerde baca yani hava akım borusu dışarı doğru uzanır. Ebat bakımından bacanın uzun olması veya bacanın yerinden çıkması durumlarında da bu sorun karşımıza çıkabilir. Bu arıza durumunda kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem bulunmaz. Arıza tespit ve onarımı için mutlaka Arçelik Servisi yardımı almalısınız.

 • E04 Arıza Kodu: Alev kaybı sebebi ile emniyet sorunu.

Arıza Detayı: Cihazda alev kaybı yaşandığını belirten arıza kodudur. Bu gibi arıza durumlarında R düğmesine basılarak cihaz resetlenmelidir. Resetleme işleminden sonra sorunda düzelme olmazsa eğer servis desteği almanız gerekir.

 • E05 Arıza Kodu: Tesisat suyu ntc problemi.

Arıza Detayı: Tesisat suyu yani kalorifer sensöründe sorun olabilir. Bu arıza durumunda kalorifer sensör borularında nemlenme, kalorifer sensör bağlantılarında kısa devre ya da kopma da olabilmektedir. Bu gibi durumlarda kullanıcı olarak cihaza müdahalede bulunmadan direk servis yardımı almanız gerekir.

 • E06 Arıza Kodu: Kullanım suyu ntc problemi.

Arıza Detayı: Kullanım suyu yani sıcak su sensöründe sorun olabileceğini belirtir. Sensör borularındaki nemlenme, sensör bağlantılarındaki kopma ya da kısa devre durumlarında da bu sorun yaşanabilir. Arızanın teşhis edilerek çözümlenmesi açısından uzman desteği almanızda fayda vardır.

 • E10 Arızası: Düşük su basınç problemi.

Arıza Detayı: Sistem su basıncının düşük durumda olduğunu belirtir. Kombinin sağ altında monteli durumda olan bar göstergesine bakarsanız eğer 1 bar altında olduğunu görebileceksiniz. Bar değeri düşük olduğu için yükseltmeniz yani cihaza su basmanız gerekir. Arçelik DGK 20 HR/DGK 20 BI model kombinin sağ altında monteli durumda olan “kırmızı doldurma musluğu” nu sola doğru çevirerek bar değerini 1,5 e kadar yükseltmelisiniz. Basıncı yükselttiğinizde arıza kodu ekranda silinecektir. Bu durumda direk doldurma musluğunu kapatmalısınız. İşlem sonrası arıza düzelmezse eğer R konumlu düğmeye basarak resetleme işlemi uygulayabilirsiniz. Resetleme sonucunda arıza düzelmediğinde, işlemi yapamadığınızda ya da arızanın sıkça yaşandığı durumlarda servis yardımı alabilirsiniz.

 • E25-E26 Arıza Kodu: Pompa blokaj sorunu.

Arıza Detayı: Kombide devir daim görevinde olan pompada sorun olduğunu belirtir. Pompa sıkışmış, devir düşürüyor ya da arızalı olabilir. Teknik açıdan kullanıcı olarak bu arıza durumunda herhangi bir işlem uygulamamalı teknik açıdan arıza tespit ve onarımı adına uzman yardımı almanız gerekir.

 • E35 Arıza Kodu: Alev oluşum sorunu.

Arıza Detayı: Alev oluşumunda bir sorun olduğunu belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda öncelikle kombi panelindeki R düğmesine basılı tutularak cihaz resetlenmelidir. Resetleme uygulaması neticesinde arıza durumunda düzelme olmazsa eğer cihaza herhangi bir müdahalede bulunulmadan uzman yardımı almak gerekir. İyonizasyon elektrodu, gaz grubu ya da anakart sorunu söz konusu olabilir. Net arıza teşhisi ve onarımı için servisi aramanız gerekmektedir.

 • E96 Arıza Kodu: Şebeke gerilim sorunu.

Arıza Detayı: Düşük voltaj problemi olarak da adlandırabileceğimiz bir arıza kodudur. Şebeke voltajının düşük gelmesi sebebi ile cihaz kendini emniyete alır ve ekranda bu hata kodu belirir. Bu gibi durumlarda cihazı resetlemek gerekmez. Otomatik resetleme işlemi uygulanır. Bir süre kadar voltajların düzelmesini beklemek gerekir. Uzun süre bekleme sonucunda arıza durumunda eğer bir düzelme durumu söz konusu olmaz ise bu durumda; anakart yanmış ya da hasar görmüş demektir. Anakart tamiri ya da değişimi için Arçelik Servisi yardımı almak gerekir. Yapılan müdahale sonucunda sorun düzelir ancak tekrar edebilir. Bu duruma karşı da yapılması gereken şey Kombi Regülatörü kullanımıdır. Regülatör cihazı kullanırsanız eğer voltaj dalgalanmaları yüzünden kombiniz bu arızayı bir daha vermez ve sizler de sorun yaşamazsınız.

Sending
User Review
0 (0 votes)

Soru Sor / Yorum Yap

Yorumlar

 • Yerden ısıtmalı dairelerde salon sıcaklığı çok fazla oluyor dereceyi en düşük 40 ta calıştıriyoruz fakat sıcaktan rahatsız oluyoruz ne yapmamız lazım oda termostati taksak faydası olurmu cihamiz
  DKG 20 EKT M

  • Merhaba Yıldıray bey,

   Minimum sıcaklıkta kullanmanıza rağmen ısıtma sıcaklığı rahatsız ediyor ise oda termostatı ile sıcaklık kontrol edilebilir, belli bir derecede ortam sıcaklığını sabit tutabilirsiniz.

Call Now ButtonCANSERVİS ARA