Ariston

Ariston Egis Arıza Kodları

Ariston Egis Arıza Kodları
Ariston Egis Arıza Kodları

⇒Bu bilgiler, Ariston Egis 24 FF ve 24 CF model ledli kombiler için geçerlidir. Ariston Egis model kombiler ledlidir. Ekranı yoktur ve arıza durumları da ledler ile belirtilmektedir. Panele bakacak olursanız 40 dan başlayarak 90 a kadar devam eden ledler bulunur. Bu ledlerin sadece yanıyor olması cihazın içindeki su sıcaklığının derecesini ifade eder. (Örneğin 50 ledine kadar yanıyor ise cihazın su sıcaklığının 50° civarında olduğunu belirtir) Ledler yanıp sönüyor ise bu bir arıza durumudur.

On/off ve reset düğmesinin altına bakarsanız eğer 3 led daha olduğunu göreceksiniz.

 •  1.led açma-kapama ledi (yeşil ışık sabit yanar)
 •  2.led duman sensörü ledi (sarı led yanar veya yanıp söner)
 •  3.led ateşleme arızası (kilitlenme) ledi (kırmızı led yanar veya yanıp söner)

 

 • 90 ledi + kırmızı led yanıyor ise: Aşırı ısınma problemidir.

Muhtemel Çözüm: Genelde sık karşılaşılan arıza durumlarından biridir. Bu arıza durumunda kombi altındaki vanaların ve petek vanalarının kapalı olmadığından emin olun. Vanalar kapalı şekilde ise mutlaka açın. Daha sonrasında panelde yer alan “reset” düğmesine basmalısınız. Resetleme sonrasında da sorun devam etmekte ise bu durumda başka bir müdahalede bulunmadan direk servisi arayın. Üç yollu vananın konum değiştirmesi-ortada kalması, ana eşanjörde tıkanma olması veya kireçlenmesi, devir daim pompasında sıkışma olması, kalorifer filtresinin tıkanması veya kalorifer tesisatında tıkanma olması gibi durumlar sebebi ile bu sorun yaşanabilir. Önemli olan sorunu yerinde görmek, tespit sonrası müdahale etmektir. Bunun için de mutlaka Ariston Servisi’ni arayın.

 • 50 ve 60 ledi + sarı led yanıp sönüyor ise: Yetersiz su basıncı.

Muhtemel Çözüm: Ekranın solunda yer alan bar göstergesine bakarsanız eğer 1 barın altında olduğunu göreceksiniz. Kombi basıncı düşük yani kombinin suya ihtiyacı var demektir. Bu yüzden yapmanız gereken işlem kombiye su basmaktır. Ariston Egis kombinin sağ altındaki mavi doldurma musluğunu önce aşağıya doğru çekin sonra sola çevirin, su sesi gelir panelin solundaki bar göstergesinde yükselme olur, bar değeri 1,5 olana kadar su basın. İşlem sonrası doldurma musluğunu sağa çevirip kapatın ve yeniden yukarı doğru yuvasına itin. Su basma uygulamasından sonra sorun düzelecektir. Düzelme olmaz ise “reset” düğmesine bir kez basmanız yeterlidir.

 • 60  ve 70 ledi + sarı led yanıp sönüyor ise: Kalorifer sensörü arızası.

Muhtemel Çözüm: Merkezi ısıtma sensörü veya ntc si olarak adlandırabileceğimiz bu parçada sorun olduğunda karşımıza çıkan arıza durumudur. Bu sorunda kalorifer sensörü arızasının yanı sıra sensör kablolarında ya da borularında da problem olabilmektedir. Arızanın kesin tespiti ve çözümü için de mutlaka uzman yardımı almalısınız.

 • 50 ve 70 ledi + sarı led yanıp sönüyor ise: Sıcak su sensörü arızası.

Muhtemel Çözüm: Kulanım suyu sensörü ya da ntc si olarak adlandırabileceğimiz parçada problem olabileceğini belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda sıcak su alamazsınız. Sıcak su sensörünün yanı sıra sensör kablolarında veya borularında sorun olabilir. Tespitin yapılması ve arızanın çözümlenmesi için mutlaka uzman yardımı alın.

 • 70 ledi + sarı led yanıp sönüyor ise: Eeprom sorunu.

Muhtemel Çözüm: Elektronik kartın üzerinde bulunan entegrede sorun olduğunu belirten arıza durumudur. Bu durumda cihaza müdahale etmeyin. Servisi arayarak mutlaka uzman yardımı alın.

 • 80 ledi + sarı led yanıp sönüyor ise: Anakart-kumanda panosu arasında irtibat yok.

Muhtemel Çözüm: Pano elektronik karta bilgi yollayamıyor veya bilgi yollasa da kart bunu algılayamıyor. Hangisinde sorun meydana geldiğini anlayabilmek için Ariston Servisi tarafından teşhis gerekir. Cihaza müdahalede bulunmadan mutlaka uzman yardımı alın.

 • 40, 50, 60, 70 ve 80 ledi + sarı led yanıp sönüyor ise: Maksimum reset sorunu.

Muhtemel Çözüm: Bu arıza durumu reset düğmesine 15 dakika içerisinde birçok kez basıldığında yani kombi 15 dakika içerisinde olması gerekenden fazla resetlendiği zaman oluşur. Bir süre kadar bekleyin. Düzelme olmaz ise cihazı şalterinden kapatıp açın. Düzelme olacaktır.

 • 70 ledi yanıp sönüyor + kırmızı led yanıyor ise: Dahili elektronik kart sorunu.

Muhtemel Çözüm: Elektronik kartta bir sorun olduğunu ve bu sebeple cihazın bloke durumda olduğunu belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda cihaz çalışmayacaktır. Sorunun tespit edilmesi ve çözümlenmesi adına mutlaka uzman yardımı alın.

 • Sadece kırmızı led yanıyor ise: Alev algılanmıyor.

Muhtemel Çözüm: Ateşleme sorunu olarak bilinir. Bu arıza durumunda önce konutunuzdaki gazı kontrol edin. Gaz vanaları kapalı şekilde ise mutlaka açın. Gaz vanaları açık durumda ise yani dairenize gaz gelmekte ise kombiye de gaz geldiğinden emin olun. Egis kombi yanındaki gaz vanası kapalı ise mutlaka açın. Vanalar açık durumda ve buna rağmen sorun yaşanıyor ise “reset” düğmesine basarak kombiye reset atın. Resetleme sonucunda da arıza durumu devam etmekte ise bu durumda Ariston Servisi’ni arayın. Egis model kombinizin; ateşleme iyonizasyon elektrodunda, anakartıda veya gaz valfinde sorun olabilir. Tespit ve çözüm için işi uzmanına bırakın.

 • 50, 60 ve 70 ledi + sarı led yanıp sönüyor ise: Gaz valfi kapalı ancak alev algılanıyor.

Muhtemel Çözüm: Gaz valfinin kapalı olmasına rağmen alevin algılanmaya devam ettiğini belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda gaz valfinde, anakartta ya da iyonizasyon elektrodunda sorun olabilir. Net tespit ve arızanın çözümlenmesi amacı ile Ariston Servisi’ni aramalısınız.

 • 60, 70 ve 80 ledi + sarı led yanıp sönüyor ise: Cihaz çalışırken alev sönüyor.

Muhtemel Çözüm: Bu arıza durumunda önce “reset” düğmesine bir kez basarak resetleme işlemi uygulayın. Resetleme işlemini arıza devam ederse 3 kez tekrar edebilirsiniz. Uygulama neticesinde sonuç alamıyorsanız eğer mutlaka uzman yardımı alın. Elektrotlarda, elektronik karta, gaz armatöründe problem olabilir.

 • Sadece sarı led yanıyor ise: Atık gazı tahliye sorunu.

Muhtemel Çözüm: Bu durumda cihaz hava tahliyesi yapamıyor demektir. Yani atık gaz sisteminde sorun olduğunu belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda teknik açıdan yapabileceğiniz işlem bulunmaz. Bacalı Egis model kombilerde; baca sensöründe sorun olması, bacanın tıkalı olması, bacanın çekmiyor olması gibi durumlarda bu sorun yaşanabilir. Hermetik Egis model kombilerde ise; hava akım borusu yerinden çıkmış olabilir, fan arızalı olabilir, prosestatta sorun olabilir ya da anakart arızalı olabilir. Tespit ve müdahale için Ariston Servisi’ni aramalısınız.

Sending
User Review
5 (1 vote)

Soru Sor / Yorum Yap

Yorumlar

 • Kombimiz ariston egis modeli. Cihaz üzerinde 40 derece ledi yanıp sönüyor 50.60 derece ledler sabit yanıyor. artı baca ledi sabit sarı ışıkta yanıyor. Sıcak suyumuz yok. Basınç 2 bar civarında. Reset attım işe yaramıyor. Bilgi paylaşan olursa sevinirim

  • Merhaba cihazınızın detaylı kontrolleri yapıldıktan sonra net tespit koyulabilir ancak elektronik kartı ile ilgili bir problem olabilir.

Call Now ButtonCANSERVİS ARA