Ariston

Ariston Matis Arıza Kodları

Ariston Matis Arıza Kodları
Ariston Matis Arıza Kodları

⇒ Bu bilgiler, Ariston Matis 24 FF ve Ariston Matis 24 CF model kombiler için geçerlidir.

 • 90 Ledi Yanıyor (Alev üzerine x işareti olan ışık da yanıyor.) Arızası:  Aşırı ısınma arızası.

Muhtemel Çözüm: Önce kombinin susuz kalmadığından emin olmalısınız. Basınç düşük ise yükseltmeniz gerekir. Cihaz eğer kış modunda ise kalorifer vanalarının açık olması gerekir. Özellikle de 3 kalorifer vanası mutlaka açık durumda olmalıdır. Sonrasında kombiyi resetlemeyi deneyin. Bu uygulamalar sizi bir sonuca ulaştırmadı ise; sirkülasyon pompası sıkışmış olabilir, kalorifer filtresi tıkanmış olabilir, tesisat tıkalı olabilir, ana eşanjörde tıkanma-kireçlenme durumları olabilir, üç yollu vana konum değiştiriyor ya da ortada kalıyor olabilir. Görüldüğü üzere sorunun yaşanılmasının birçok sebebi bulunmaktadır. Bu gibi durumlar sebebi ile mutlaka uzman yardımı almalısınız.

 • 40-50 Yanıp Sönüyor (baca ışığı yanıp sönüyor) Arızası:  Düşük basınç arızası (uyarı).

Muhtemel Çözüm: Tesisat su basıncının azaldığını yani tesisatın suya gereksinimi olduğunu ve cihaza su basılması gerektiğini belirtir. Matis kombinin sağ alt tarafında monteli olan mavi doldurma musluğu ile su basmalı basınç değerini 1 ile 2 bar arasında olacak şekilde ayarlamalısınız. Su basıncı yükseldikten sonra sorun düzelecektir. Düzelme olmaz ise cihazı resetlemeli yine düzelme olmadı ise Ariston Servisi’ne ulaşmalısınız.

 • 60-70 Yanıyor (alev üzerine x işaretli ışık yanıyor) Arızası:  Düşük basıncı arızası (bloke).

Muhtemel Çözüm: Cihaz düşük su basınç uyarısı vermesine rağmen su basılmadığı durumda ve bu şekilde kullanılmaya devam edildiği durumda bloke olur. Yani çalışmasını durdurur. Bu arıza durumu da susuz çalışmamak adına cihazın bloke durumda olduğunu belirtir. Matis kombi altında yer alan mavi doldurma musluğu ile su basma işlemi uygulamalı, basıncı yükseltmelisiniz. 1,5 bara ulaşan basınç sonrasında doldurma musluğunu kapatmayı unutmayın. Sorun düzelecektir. Düzelme olmaz ise “reset” düğmesine basın. Yine sonuç alamazsanız eğer mutlaka servis yardımı alın.

 • 60-70 Yanıp Sönüyor (baca ışığı da yanıp sönüyor) Arızası:  Isıtma sistemi çıkış ntc arızası.

Muhtemel Çözüm: Isıtma sisteminde çıkış sıcaklık sensöründe, sensör kablolarında veya borularında sorun olabileceğini belirten arıza durumudur. Bu durumda tespit ve müdahale için servisi aramalısınız.

 • 70-80 Yanıp Sönüyor (baca ışığı yanıp sönüyor) Arızası: Isıtma sistemi dönüş ntc arızası.

Muhtemel Çözüm: Isıtma sistemindeki dönüş sıcaklık sensöründe problem olabilir. Sorun sadece sensör ile alakalı da olmaz. Sensör kablolarında kısa devre, kopma durumlarında veya sensör borularında nemlenme meydana geldiğinde de bu sorun yaşanabilir. Bu durumda mutlaka uzman yardımı almalısınız. Sorun ancak yerinde görülür ise net tespit ve müdahale yapılabilir.

 • 70 ve baca ışığı yanıp sönüyor Arızası: Anakart-Ekran kartı arasında iletişim yok.

Muhtemel Çözüm: Cihazın beyni olan elektronik kart ile kontrol panel kartı arasında haberleşme olmadığını belirten arıza kodudur. Bu durumda elektronik kart ya da kontrol panel kartından biri arızalı diyebiliriz. Eğer bunlardan birine daha öncesinden müdahale edildi ise bağlantıları yanlış yapılmış olabilir. Fakat hiçbir müdahale söz konusu olmadı ise elektronik kartın arızalı olabilme olasılığı yüksek diyebiliriz. Ariston Servisi ile görüşmeli yardım almalısınız.

 • 80 Ledi Yanıp Sönüyor (baca ışığı da yanıp sönüyor) Arızası:  Eeprom arızası.

Muhtemel Çözüm: Bu problemle karşılaşıldığında çatıya benzer simgeli ışık da yanıp söner. Bu hatanın anlamı elektronik kart işlemcisinde sorun olmasıdır. İşlemci hatası sebebi ile cihaz hem sıcak su hem de kalorifer konumunda çalışmaz. Sorunun giderilmesi kart müdahalesine bağlıdır. Bu sebeple de önerimiz Ariston Matis Servisi ile görüşmeniz yardım almanızdır.

 • 70 Ledi Yanıp Sönüyor (alev üzerine x ışığı da yanıyor) Arızası:  Elektronik kart arızası.

Muhtemel Çözüm: Matis kombide bu sorun yaşanıyorsa eğer anakart arızası var demektir. Bu durumda cihaz kesinlikle çalışma yapmaz, bloke durumdadır. Elektronik kartın arızalı olduğunu belirten bu arıza durumunda müdahale karta yapılır. Tamir veya değişim işlemi ile ancak sorun çözümlenebilir. Bu konudaki yardımları da uzman Ariston Servisi ekibinden almalısınız.

 • 40-60-80 ve baca ışığı yanıp sönüyor Arızası: İlk ateşleme sonrası alev yetersiz.

Muhtemel Çözüm: Matis model kombinin ilk ateşleme sonrasında alevi algılamadığını ve alev yetersizliği olduğunu belirten arıza kodudur. Bu durumda iyon yetersizliği olabilir. Yani iyonizasyon elektrodunda, gaz armatöründe veya anakartta sorun olabilir. Önce cihazı birkaç kez resetleyin, sonuç alamıyorsanız mutlaka servisi arayın.

 • 50-60-80 ledi ve baca ışığı yanıp sönüyor Arızası: İkinci ateşleme sonrası alev yetersiz.

Muhtemel Çözüm: Bu durumda Matis kombi ikinci kez ateşleme yapmasına rağmen yine de alevin yeterli şekilde gelmediğini gösterir. Cihaz arızaya geçmiş demektir ve servis müdahalesi gerekmektedir.

 • Alev üzerine x işareti olan ışık yanıyor Arızası: Alev gelmiyor arızası.

Muhtemel Çözüm: Cihazın birkaç kez ateşleme denemesi yapmasının ardından alevin kesinlikle algılanmadığını ve bu sebeple de cihazın ateşlemeyi başarılı şekilde yapamadığını belirtir. Bu durumda gaz giriş vanalarına bakılmalıdır. Gaz vanaları kapalı ise mutlaka açılmalıdır. Daireye ve kombiye gaz girişleri açık olmalıdır. Sonrasında resetleme işlemi yapılmalıdır. 3 resetleme uygulamasından sonra sonuç alınamıyor ise bu durumda; ateşleme-iyonizasyon elektrodunda, anakartta veya gaz valfinde sorun olabilir. Bu durumda mutlaka uzman Ariston Servisi ekibinden yardım almalısınız.

 • 50-60-70 ve baca ışığı yanıp sönüyor Arızası:  Gaz vanası kapalı fakat alev var.

Muhtemel Çözüm: Bu hata durumunda cihazın kendi kendine alev algıladığını söyleyebiliriz. Gaz vanası kapalı olmasına rağmen alev algılanıyor ise; iyonizasyon elektrodunda, gaz armatöründe veya elektronik kartta sorun olabilir. Bu durumda önce resetleme işlemi yapılmalı sorunda düzelme olmaz ise mutlaka uzman yardımı alınmalıdır.

 • 60-70-80 ve baca ışığı yanıp sönüyor Arızası: Alevin kesilme arızası.

Muhtemel Çözüm: Bu ledlerin yandığı durumda cihazın alevi kestiğini söyleyebiliriz. Bu cihazda oluşan teknik açıdan bir arızadır. Bu durumda kullanıcı önce birkaç resetleme işlemi uygulamalıdır. Resetleme işlemi sonuç vermiyorsa eğer servis yardımı almalıdır. Sorun ancak yerinde görülür, tespit yapılır ise müdahale ederek sorun çözümlenir.

 • Baca simgeli ışık yanıyor Arızası: Atık gaz tahliye sorunu.

Muhtemel Çözüm: Bu durumda cihaz eğer bacalı ise baca çekişinde sorun olduğunu ve atık gazın dışarı gönderilemediğini belirtir. Baca sensöründe de sorun olabilmektedir. Bu durumda cihazı kesinlikle kullanmadan kullanıma kapatarak baca çekiş kontrolü yaptırarak bacayı temizletmelisiniz. Baca sensöründe sorun görülür ise zaten ekiplerce değişimi yapılır, sorun çözümlenir. Eğer cihaz hermetik ise atık gaz sisteminde fan, elektronik kart ya da gaz valfinde sorun olabilir. Bu durumda yerinde tespit gerekir. Ariston Servisi ile görüşerek yardımları almalısınız.

Sending
User Review
3.23 (13 votes)

Soru Sor / Yorum Yap

Yorumlar

 • Ariston marka matis40led yanıp yanıp sönüyor muslukta sıcak su vermiyor kalorifer çalışıyor

 • Hocam bizde de sıcak su açınca yanıyor ama deneme amaçlı kalorifer sıcaklığını 90 yapsam da ateşleme olmuyor. Geri dönüş filtresini temizledim. Basınç normal. Peteklerin havasını aldım. Normalde 90 yapınca yanması ısıtması şazım ama hareket yok .

CANSERVİS ARA