Ariston

Ariston Uno Arıza Kodları

Ariston Uno Arıza Kodları
Ariston Uno Arıza Kodları

⇒ Eski model kombilerden biri olan Ariston Uno kombilerin ekranı bulunmaz. Ledler yer alır ve arıza durumları Led’lerin ışık rengine göre değişmektedir. Panelin ortasında yer alan 4 led ışığı vardır. İlk sıradaki C ışığı cihazın açık yani aktif olduğunu belirtir. Cihaz açık olduğu sürece yeşil ışık sürekli yanar. Bu bir arıza durumu değildir.

 

  • Alev üzerine x işareti olan kırmızı LED yanıyor ise:  Ateşleme sorunu.

Muhtemel Çözüm: Cihaz bir sebeple ateşleme işleminde başarılı olamıyor demektir. Konut içinde gaz olup olmadığına bakmalı ve kombiye gaz gelip gelmediğine bakmalısınız. Gaz girişleri açık olmalı ve kombiye gaz gelmelidir. Kombinize gaz geliyor ise R konumlu düğmeye basarak kombiye reset atmalısınız. Resetleme sonucunda arıza düzelebilir. Düzelme olmuyor ise; anakart, gaz valfi veya yanma haznesindeki ateşleme iyonizasyon elektrotlarında sorun olabilir. Hangi parça ya da parçalarda sorun olduğu ancak uzman teknisyenler tarafından tespit edilebilir. Bu tespitin yapılarak arızanın çözümlenmesi adına Ariston Servisi yardımı almanız gerekmektedir.

  • Alev üzerine x led (kırmızı) ve baca LED’i (sarı) yanıyor ise: Düşük basınç arızası

Muhtemel Çözüm: Bu arıza durumunda önce panel üzerinde yer alan termomanometreyi kontrol edin. Basınç düşük ise Uno model kombinin altında monteli olan siyah doldurma musluğu ile basıncı 1,5 değerine getirin. Basıncı yükselttikten sonra doldurma musluğunu kapatın. Sorun düzelebilir. Düzelme olmaz ise R konumlu düğme ile cihazı resetleyin. Sorun devam ediyorsa eğer aşırı ısınma sorunu olabilir. Bu durumda sensörler sıcaklık sınırının üstünde bir sıcaklık tespit etmiş demektir. Yani aşırı ısınma limit termostat sorunu diyebiliriz. Bu durumda kullanıcı olarak öncelikle R konumlu düğmeye basarak kombinizi resetlemelisiniz. Resetleme uygulamasından sonra arıza düzelmez ise tesisat vanaları ile birlikte petek vanalarını da kontrol etmelisiniz. Vanalara baktığınızda kapalı görürseniz mutlaka açın. Yine de arızada düzelme olmaz ise; ana eşanjörde, devir daim motorunda ya da üç yollu vanada bir sorun olabilir. Ayrıca tesisatın tıkanması veya filtrenin tıkalı olması halinde de bu sorun yaşanabilir. Teknik açıdan arıza ancak yerinde görülür ise bir tespit yapılabilir. Arıza tespiti ve müdahalesi için servisi aramalı yardım almalısınız.

  • Baca simgesi olan sarı LED yanıyor ise: Atık gaz tahliye sorunu.

Muhtemel Çözüm: Bu arıza durumu cihazın çeşidine bağlı değişebilir. Hermetik ve bacalı Uno kombilerde atık gaz sistemi birbirinden farklıdır. Hermetik Uno model kombilerde; fan, anakart, prosestat arızası, Bacalı Uno model kombilerde; baca sensörü arızası, baca tıkanıklığı ya da baca çekişinin yetersiz olması halinde bu sorun yaşanabilmektedir. Arıza durumunda kullanıcı olarak hiçbir müdahale gerçekleştirmeden mutlaka uzman yardımı almalısınız. Ariston Servisi arayarak arıza durumunun sebepleri ve çözümleri konusundaki yardımları alabilirsiniz.

Sending
User Review
4 (4 votes)

Soru Sor / Yorum Yap

Yorumlar

  • Merhaba ariston uno kombimizin markası. Kombimiz çalışırken kendi kendine kapanıp tekrar açılıyor. Ayrıca yone çaĺışır durumdayken kırmızı üzerinde × işareti oolan led yanıp öylece kalıuor. Bazen retliyorum düzeliyor bazende öylece yanıp kalıyor. Anakarta da baktırdım. Bir kaç gün normaldi fakat tekrar başladı aynı sıkıntı. Arıuorum srvisi ana kartta değildir diyor. Ne yapmam gerekiyor. Sorun neresimde olabilir lütfen yardımcı olur musunuz

  • Merhaba Ariston uno kombi var cihaz bazen yanıyor bazen de gazı alıpta ateşleme yapmıyor ana karttan dediler kartı tamır ettirdik sorun devam ediyor .. yanacak gibi sesler çıkarıyor fakat gaz girişi olmuyor haıliyle manyotör de çakmıyor sebebi ne olabilir ? Şimdiden teşekkür

    • Merhaba İhsan bey cihazınızda bir kaç arıza bir arada olabilir, Ariston Uno oldukça eski bir model onarım yerine cihazı değiştirmenizi tavsiye ederiz.

CANSERVİS ARA