Baymak

Baymak Baxi Luna 240 Fi/i

Baymak Baxi Luna 240 Fi Arıza Kodları
Baymak Baxi Luna 240 Fi Arıza Kodları

••• Baymak Baxi Luna 240 Fi ve diğer modellerde yanıp sönen ışıklar arıza olduğunu belirtir. Işıklar sadece yanmakta ise bir sorun yok demektir. Yanan ışık kombi içindeki suyun sıcaklık derecesidir.

  • 30 Derece Işığı Yanıp Sönüyorsa: Başarısız ateşleme sorunudur.

Muhtemel Çözüm: Bu arıza durumu ile karşılaşırsanız eğer kombinize gaz gelip gelmediğini kontrol etmelisiniz. Kombinize gaz geldiğinden eminseniz eğer açma-kapama, konum değiştirme düğmesini R konumuna getirmeli ve birkaç saniye sonra yeniden mevcut konuma (yaz veya kış konumuna) getirerek cihaza reset atmalısınız. Resetleme işleminden sonra arıza düzelebilir. Ancak düzelme durumu olmazsa eğer Baymak Servisi yardımı almalısınız. Bu gibi durumlarda; anakart, gaz valfi ya da elektrotlarda sorun olabilmektedir. Arızanın yerinde tespit edilerek onarılması açısından işi uzmanına bırakmanız şarttır.

  • 40 Derece Işığı Yanıp Sönüyorsa: Aşırı ısı termostatı devrededir.

Muhtemel Çözüm: Bu arıza durumu limit termostatın aşırı ısınma durumu sebebi ile devreye girdiğini belirtir. Limit termostat açılır ve cihaz bloke olur. Servis öncesi cihaza reset atmanız gerekir. Resetleme sonrasında petek vanalarını ve tesisat vanalarını kontrol edebilirsiniz. Vanalar açık ve reset uygulamasına karşın arıza durumunda düzelme olmuyorsa eğer; ana eşanjörde, üç yollu vanada ya da pompada sorun olabilir. Ayrıca kalorifer filtresinin tıkalı olması veya tesisatta tıkanıklık olması halinde de bu sorun yaşanabilir. Arızanın tespiti ve onarımı için mutlaka Baymak Servisi yardımı alınmalıdır.

  1. 50 Derece Işığı Yanıp Sönüyorsa: Fan blokajı ya da baca termostat devresi açıktır.

Muhtemel Çözüm: Baymak Baxi Luna model kombiler hermetik ve bacalı olarak piyasadadır. Fi modeller hermetik olup i modeller bacalıdır. Hermetik cihazlarda bu sorun yaşandığı zaman; anakart, fan, prosestat arızalı olabilir. Dışarı uzanan hava akım borusunun yerinden çıkmış olması ya da boyutunun uzun olması sebebi ile de bu sorun yaşanabilmektedir. Bacalı cihazlarda bu sorun yaşandığı zaman; baca sensöründe problem olabilir, baca tıkalı olabilir ya da çekiş gücü yetersiz olabilir. Her iki cihaz için de bu sorunda cihaza müdahale etmeden servis yardımı almanız gerekmektedir.

  • 60 Derece Işığı Yanıp Sönüyorsa: Yetersiz su basıncı veya pompa blokaj sorunudur.

Muhtemel Çözüm: Bu arıza durumunda önce panelin sağında yer alan bar göstergesine bakmanız gerekir. Basınç düşük durumda ise yani 1 bar altını gösteriyor ise sisteme su eklemeniz gerekir. Baxi Luna 240 Fi ve diğer modellerinde doldurma musluğu sağ alt tarafta mavi renktedir. Parçayı sola çevirdiğinizde su sesi gelir ve bar göstergesinde artış olur. Bar göstergesi 1,5 e gelene kadar su basmalı, bu değere geldiğinde işlemi sonlandırarak doldurma musluğunu sağa çevirip kapatmalısınız Arıza hala devam etmekte ise; önce düğmeyi R konumuna getirip cihaz birkaç kez reset atmalısınız. Yine bir düzelme durumu olmuyor ise pompa blokaj sorunu yaşanıyor demektir. Bu durumda pompa arızası sebebi ile cihaz suyu tesisat içerisinde dolaştıramıyordur. Bu durumda pompaya müdahale edilmesi açısından Baymak Servisi yardımı almanız gerekmektedir.

  • 70 Derece Işığı Yanıp Sönüyorsa: Kullanım suyu NTC hatasıdır.

Muhtemel Çözüm: Yani sıcak su sensör arızası denilebilir. Bu gibi durumlarda kombi sıcak su vermez. Sıcak suda görev alan sensör arızalı olabilir, sensör bağlantılarında ya da borularında problem olabilme riski de yüksektir. Arıza ancak yerinde tespit edileceğinden net tespit ve onarım adına uzman desteği almanız gerekmektedir.

  • 80 Derece Işığı Yanıp Sönüyorsa: Isıtma devresi NTC hatasıdır.

Muhtemel Çözüm: Yani kalorifer sensör sorunudur. Bu durumla karşılaştıysanız eğer kalorifer sensörü arızalı olabilir. sensör borularının nem yapması ya da sensör bağlantılarında sorun olması sebebi ile de bu problem yaşanabilmektedir. Bu gibi durumlarda arıza teşhis ve onarımı adına mutlaka Baymak Servisi yardımı alınmalıdır.

Soru Sor / Yorum Yap

Yorumlar

  • Merhaba kolay gelsin benim baymak eco 240 fi kombi 40 derecenin üstünü çıkmayacak su sıcaklığında ısı kaybı oluyor bu sorunun neden olduğunu ögrenebilirmiyim üçyolu değiştirdim eşanjörü temizledim ama hala aynı

Call Now ButtonCANSERVİS ARA