Baymak

Baymak Baxi Luna 3 Avant Arıza Kodları

Baymak Baxi Luna 3 Avant Arıza Kodları
Baymak Baxi Luna 3 Avant Arıza Kodları
 • E01 Arıza Kodu: Gaz beslemesi – blokaj sorunudur.

Muhtemel Çözüm: Genelde çok sık karşılaşılan ateşleme problemidir. Bu arıza durumu ile karşılaştığınız zaman öncelikle gaz giriş vanalarına bakmalısınız. Vanalar açık olmalı ve kombinize gaz geliyor olmalıdır. Konut içinde gaz yoksa eğer kapının dışındaki gaz vanasına bakabilirsiniz. Vana yine açık olmalıdır. Vana açık ama buna rağmen konut içinde gaz yoksa eğer doğalgaz firmasını aramalı ve bilgi almalısınız. Gaz vanaları açık ve kombiye gaz geliyorsa eğer R konumlu düğmeye basarak kombinize reset atmalısınız. 3 reset uygulamasından sonra sorun hala devam etmekte ise; elektrotlarda, gaz grubunda ya da anakartta sorun olabilir. Arızanın tespit edilmesi ve çözümlenmesi için uzman yardımı almalısınız.

 • E02 Arıza Kodu: Emniyet termostat sensörü arızasıdır.

Muhtemel Çözüm: Bu arıza durumunda cihazın aşırı ısı emniyet termostat sensöründe sorun olabilir. Servis öncesi R konumlu düğmeye basarak kombinizi resetlemelisiniz. Resetleme sonrasında arızada düzelme olmazsa eğer mutlaka Baymak Servisi ile görüşerek yardım almalısınız.

 • E03 Arıza Kodu: Baca termostat sensörü/baca basınç sensörü sorunudur.

Muhtemel Çözüm: Bir nevi hava akış sorunu diyebiliriz. Bu gibi durumlarda kullanıcı olarak cihaza müdahalede bulunmadan servis yardımı almanız gerekmektedir.

 • E04 Arıza Kodu: Geçici alev kaybıdır.

Muhtemel Çözüm: Brülörde geçici olarak alev kaybı yaşandığını belirten arıza kodudur. Bu gibi durumlarda cihaza müdahale etmeden servis yardımı almalısınız. İyonizasyon elektrodunda, gaz valfinde ya da anakartta sorun olabilir. Kesin arıza tespiti ve çözümü için servisi aramanız gerekmektedir.

 • E05 Arıza Kodu: Isıtma devresi sensörü sorunudur.

Muhtemel Çözüm: Isıtma devresi yani kalorifer sensörü arızasıdır. Kalorifer sensöründe sorun var ise, sensör borularında nemlenme var ise, sensör bağlantılarında sorun var ise bu problem yaşanabilir. Teknik açıdan arızanın teşhis edilerek çözümlenmesi açısından uzman desteği almanız gerekir.

 • E06 Arıza Kodu: Kullanım suyu devresi sensörü sorunudur.

Muhtemel Çözüm: Sıcak su sensöründe problem olabilir. Teknik açıdan sensör arızalı ise, sensör boruları nemli ise veya sensör bağlantılarında sorun var ise bu problem yaşanabilir. Bu arıza durumu ile karşılaştığınız zaman cihaza müdahalede bulunmadan servisi aramalı ve yardım almalısınız.

 • E10 Arıza Kodu: Düşük su basınç arızasıdır.

Muhtemel Çözüm: Sistemdeki su basıncının ideal konumda olmadığını belirtir. Bu gibi arıza durumlarında kullanıcı olarak cihaza su basarak sorunu çözümleyebilirsiniz. Baxi Luna3 Avant model kombinin sağ altında monteli olan kırmızı doldurma musluğunu sola çevirmeli bar göstergesi 1,5 e gelene kadar su basılmalıdır. Su basma işlemi tamamlandığında doldurma musluğu sağa çevrilip kapatılmalıdır. Ekrandan hata kodu silinmezse eğer R konumlu düğmeye basılarak cihaz resetlenmelidir. Resetleme sonrasında arızanın devam ettiği, arızanın sıklıkla yaşandığı görülür ise ya da işlem yapılamaz ise bu durumda uzman yardımı alınabilir.

 • E25 Arıza Kodu: Maksimum sıcaklık ikazıdır.

Muhtemel Çözüm: Bu gibi arıza durumlarında kalorifer tesisat vanaları ile petek vanalarını kontrol edebilirsiniz. Petek vanalarının en az 3 tanesi açık olmalıdır. Tesisat vanalarından ise kalorifer gidiş ve dönüş borusu üzerindeki vanalar açık olmalıdır. Vanalar açık şekilde ise yine de sorun düzelmiyorsa servis müdahalesi gerekir. Pompa sıkışmış olabilir, ana eşanjör ya da üç yollu vanada sorun olabilir. Kalorifer filtresinin tıkanması ya da tesisatta tıkanma olması halinde de bu problem yaşanabilir. Tespit ve müdahale için Baymak Servisi yardımı almalısınız.

 • E35 Arıza Kodu: Alev oluşumu sorunudur.

Muhtemel Çözüm: Alev oluşumunda bir sorun olduğunu belirten arıza kodudur. Bu gibi arıza durumlarında öncelikle R konumlu düğmeye basarak kombiye reset atmalısınız. Resetleme uygulamasından sonra sorunda düzelme olmazsa eğer; anakart, gaz grubu ya da iyonizasyon elektrodunda problem olabilir. Arızanın yerinde teşhis edilerek onarılması için servis yardımı almanız gerekir.

 • E80 Arıza Kodu: Devresel kontrol sistemi sorunudur.

Muhtemel Çözüm: Bu arıza durumunda cihaza müdahalede bulunmadan Baymak Servisi ile görüşerek yardım talep etmelisiniz.

 • E97 Arıza Kodu: Yanlış enerji besleme sorunudur.

Muhtemel Çözüm: Voltaj sorunu olarak adlandırabiliriz. Kombiye gelen voltaj düşük veya yüksek olabilmektedir. Bir süre beklemeli ve bu süre zarfında cihaza müdahalede bulunmamalısınız. Çünkü cihaz otomatik reset konumuna geçer ve voltaj düzeldiğinde sorun da düzelebilir. Yalnız bekleme neticesinde sonuç aynı ise yani arıza devam etmekte ise voltaj dalgalanmaları sebebi ile elektronik kart zarar görmüş diyebiliriz. Elektronik kart tamiri ya da değişimi için uzman yardımı almanız gerekmektedir. Müdahale sonucunda sorun düzelebilir ancak tekrar da edebilir. Yeniden aynı sorunu yaşamamak amacı ile mutlaka Kombi Regülatörü cihazı kullanın.

 • E98-E99 Arıza Kodu: Ana kontrol panosu elektriksel sorundur.

Muhtemel Çözüm: Ekranda yanıp sönen bu iki arıza kodunun açıklaması da aynıdır. Muhtemel sebep ile elektronik kart ile alakalıdır. Yine de kesin bir teşhis ve arıza onarımı için önerimiz Baymak Servisi uzman ekiplerinden yardım almanızdır.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Soru Sor / Yorum Yap

CANSERVİS ARA