Baymak

Baymak Baxi Luna 5 Arıza Kodları

Baymak Baxi Luna 5 Arıza Kodları
Baymak Baxi Luna 5 Arıza Kodları
 • E01 Arızası: Ateşleme başarısızlığıdır.

Muhtemel Çözüm: Ateşleme sistemi ile alakalı bir sorundur. Brülörde ateşleme işleminin başarılı bir şekilde olmadığını, ateşleme denemesi yapılmasına karşın alevin algılanmadığını belirtir. Böyle bir sorunla karşılaştığınız an öncelikle kombinize gaz geliyor mu diye kontrol edin. Gaz vanalarına bakın ve kombinize gaz geliyor olduğundan emin olun. Gaz ile alakalı bir sorun yok ise reset butonuna basarak kombiyi resetleyin. Arıza hala mı devam ediyor? O halde; gaz grubu, elektrotlar ya da elektronik kartın arızalı olma olasılığı yüksektir. Yalnız arızanın kesin tespitinin yapılması ve onarılması açısından Baymak Servisi desteği almanız gerekmektedir.

 • E02/F02 Arızası: Hatalı alev sorunudur.

Muhtemel Çözüm: Brülörde algılanan alevde sorun olduğunu belirtir. Bu arıza durumunda önce reset butonuna basın ve kombiyi resetleyin. Resetleme işlemi sonrasında sorunun devam ettiği durumlarda servisi arayarak yardım isteyebilirsiniz.

 • E03 Arızası: Aşırı ısınma hatasıdır.

Muhtemel Çözüm: Yani limit termostat devrede ve cihaz bloke durumda. Bu sorun aşırı ısınma durumlarında yaşanır. Cihazın içindeki suyun sıcaklığı maksimum değerin de üzerine çıkmış diyebiliriz. Bu sorunda önce reset butonuna basarak cihazınıza reset atın. Sonrasında tesisata bağlı vanaların açık olduğundan ve petek vanalarının açık olduğundan emin olun. Arıza durumunun devam ettiği durumlarda birçok parçada sorun olabilmektedir. Arızanın tespit edilerek çözümlenmesi açısından uzman yardımı almanız gerekmektedir.

 • E04/E05/E06/F23 Arızası: Hava akış anahtarı sorunudur.

Muhtemel Çözüm: Bu arıza durumları hava akış anahtarı yani prosestat ile alakalıdır. Hava akışı konusunda önemli parçalardan biri olan prosestat arızalı ise cihaz atık gaz sistem sorunu da verir. Prosestatın yanı sıra sorun fan ya da anakart ile ilgili de olabilmektedir. Bu yüzden önerimiz arızanın teşhis edilerek onarılması açısından uzman yardımı almanızdır.

 • E08 Arızası: İyonizasyon problemidir.

Muhtemel Çözüm: Alev denetiminde bir sorun olduğunu belirtir. Bu arıza durumu ile karşılaşırsanız eğer önce reset düğmesine basın ve kombinizi resetleyin. Arıza yine mi devam ediyor? O halde Baymak Servisi yardımı almak gerekir. İyonizasyon elektrodunda veya anakartta sorun olabilir. Arıza tespiti ve çözümünü uzmanına bırakmalısınız

 • E09 Arızası: Gaz valfi geri besleme problemidir.

Muhtemel Çözüm: Gaz valfi bobinlerinde sorun olabilir. Ayrıca anakart da arızalı olabilir. Cihaza müdahalede bulunmayın ve mutlaka servisi arayarak yardım talebinde bulunun.

 • E12/E21/F25 Arızası: Elektronik kart hatasıdır.

Muhtemel Çözüm: Anakart ile alakalı bir sorun olduğunu belirten bu arıza durumunda cihaz çalışmaz ve arızaya geçer. Kullanıcı olarak cihaza bir müdahaleniz de söz konusu olamayacağından arızanın onarılması için servis yardımı almanız gerekir.

 • F13 Arızası: Reset kilitlenme hatasıdır.

Muhtemel Çözüm: Kısa zaman içerisinde reset butonuna olması gerekenden fazla bastığınızda ekranda belirir. Reset butonuna yeniden basıldığında ya da cihaz şalterinden kapatılıp yeniden açıldığında sorun düzelecektir. Düzelme olmaz ise başka bir müdahalede bulunmadan servisi arayın ve servis yardımı alın.

 • F22 Arızası: Düşük şebeke gerilim sorunudur.

Muhtemel Çözüm: Kombiye gelen voltajın düşük olması sebebi ile cihazın bloke olduğunu belirten arıza kodudur. Bu sorunla karşılaşırsanız eğer cihaza müdahale etmeden bir süre beklemelisiniz. Şebeke geriliminde düzelme olur ise yani voltajlar düzelir ise arıza durumunda da düzelme olabilir. Ancak arıza durumu uzun zaman bekleme sonucunda düzelmez de devam ederse eğer; bu voltaj sebebi ile anakartın yandığı ya da hasar gördüğü anlamına gelir. Anakart tamiri ya da değişimi olmadan sorun düzelmez. Müdahale için Baymak Servisi yardımı alabilirsiniz. Yalnız bu sorunu yaşıyorsanız eğer müdahale sonrası yeniden yaşayabilirsiniz. Bunun için de Kombi Regülatörü cihazı kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

 • F31 Arızası: Merkezi ısıtma NTC’si sorunudur.

Muhtemel Çözüm: Yani kalorifer sensörü arızalı demektir. Sensörlerin bağlı olduğu kablo ya da borular ile alakalı sorun da olabilir. Arızanın teşhisinin yapılması ve onarılması için mutlaka servisi arayın.

 • F32 Arızası: Dış hava termostatı arızasıdır.

Muhtemel Çözüm: Her tür kombide bulunmayan ancak işlev açısından önemli olan dış hava sensöründe arıza olabileceğini belirtir. Dış hava sensörü olan kombilerde sensör arızası veya kablolar ile alakalı sorun olabiliyorken dış hava sensörü olmayan kombilerde elektriksel bir arıza durumu söz konusu olabilmektedir. Teknik açıdan arıza durumunda tespit ve onarım işini, uzmanına bırakmalısınız.

 • F33 Arızası: Kullanım suyu NTC’si sorunudur.

Muhtemel Çözüm: Yani sıcak su sensör arızası demektir. Sıcak su sensörü kombilere kablolar ve borular ile bağlantılıdır. Bu yüzden kablolardaki kopma, kısa devre durumlarında, borulardaki nemlenme durumlarında da bu sorun yaşanabilmektedir. Arızanın teşhis edilip onarılması açısından mutlaka Baymak Servisi yardımı almalısınız.

 • F37 Arızası: Düşük tesisat devresi su basıncı hatasıdır.

Muhtemel Çözüm: Sistemdeki suyun yeterli seviyede olmadığını ve bu sebeple cihaza su basmak gerektiğini belirtir. Genelde çok sık karşımıza çıkan bu arıza durumunda cihaza servis desteği olmaksızın müdahale ederek sorunu çözümleyebilirsiniz. Baymak Baxi Luna 5 model kombinin altında monteli durumda olan doldurma musluğunu sola çevirip bar göstergesi 1,5 değerine geldiğinde işlemi sonlandırıp doldurma musluğunu kapatmalısınız. Arıza çözümlenecektir. Arızanın devam etmesi halinde, işlemin yapılamadığı durumlarda veya arızanın çok sık yaşandığı durumlarda Baymak Servisi arayarak mutlaka yardım alın.

 • F59 Arızası:  Gaz armatörü hatasıdır.

Muhtemel Çözüm: Ateşleme devresindeki en önemli parçalardan biri olan gaz valfinde sorun olabileceğini belirten bir arıza kodudur. Bu durumda sorun sadece gaz valfi ile alakalı değil anakart ile alakalı da olabilir. Arıza yerinde görülür ise net bilgi ve yardımlar sunulabilir. Bu yüzden cihaza müdahale etmemeli ve arızanın çözümü için servisi aramanız gerekmektedir.

Soru Sor / Yorum Yap

CANSERVİS ARA