Baymak

Baymak Baxi Nuvola 240 Fi Arıza Kodları

Baymak Baxi Nuvola 240 Fi Arıza Kodları
Baymak Baxi Nuvola 240 Fi Arıza Kodları
  • 30 Ledi Yanıp Sönüyorsa: Ateşleme arızasıdır.

Muhtemel Çözüm: Kombinin bir sebeple ateşleme yapamadığını belirtmektedir. Bu gibi arıza durumlarında servis çağırmadan önce dairenize ve kombinize gaz gelip gelmediğini kontrol etmelisiniz. Gaz giriş vanaları açık şekilde olmalıdır. Vanalar kapalı ise açmanız gerekmektedir. Vanalar açık olmasına karşın arıza durumu devam ediyorsa eğer düğmeyi R konumuna getirerek cihazınıza reset atın. Resetleme sonrası arıza düzeliyor ise kullanmaya devam edin. Fakat sorunda düzelme olmuyor ise; gaz grubunda, anakartta ya da elektrotlarda sorun olabilir. Teknik açıdan arıza tespit ve onarımı için mutlaka servisi aramalısınız.

  • 40 Ledi Yanıp Sönüyorsa: Aşırı ısınma sorunudur.

Muhtemel Çözüm: Aşırı ısı limit termostatının açık olduğunu belirtir. Yani bu demek oluyor ki cihaz içindeki su aşırı sıcak ve bu sebeple emniyet termostatı devreye girmiş. Bu gibi durumlarda önce cihaza reset atmanız gerekir. Resetleme sonrasında kombi altındaki tesisat vanaları ve petek yanlarında bulunan vanalar kontrol edilmelidir. Tesisat vanaları açık olmalıdır, peteklerden ise en az 3 tanesi kullanılır durumda olmalıdır. Buna karşın sorunun devam ettiği durumlarda Baymak Servisi yardımı almanız gerekmektedir. Bu gibi arıza durumlarının temel sebepleri; kalorifer filtresinin tıkanması, tesisatta tıkanma olması, pompanın sıkışması, ana eşanjör ya da üç yollu vanada sorun olmasıdır. Net teşhis yapılarak arızanın çözümlenmesi adına uzman desteği almanız gerekmektedir.

  • 50 Ledi Yanıp Sönüyorsa: Hava akış sorunudur.

Muhtemel Çözüm: Yani atık gaz sistemi ile alakalı bir sorun olduğunu belirtir. Bu gibi durumlarda cihazın çeşidi önemlidir. Baymak Baxi Nuvola 240 Fi model kombiler hermetiktir. Fakat Baxi Nuvola 240 i model bacalı kombiler de bulunmaktadır. Hermetik cihazlarda; anakart, prosestat ya da fan arızası olabiliyorken, bacalı cihazlarda; baca sensörü arızası, baca çekişinin olmaması veya bacanın tıkalı olması gibi durumlar söz konusu olabilir. Arızanın teşhis edilerek onarılması açısından uzman yardımı almanız gerekmektedir.

  • 60 Ledi Yanıp Sönüyorsa: Yetersiz su basıncı ya da pompa blokaj arızasıdır.

Muhtemel Çözüm: Bu sorunda önce kombideki tesisat su basıncına bakmalısınız. Panelin sağında yuvarlak bar göstergesi eğer 1 bar altını göstermekte ise basıncı yükseltmeniz gerekir. Baxi Nuvola 240 Fi/i model kombinin sağ altında monteli olan mavi doldurma musluğunu sola çevirip bar göstergesi 1,5 olana kadar cihaza su basmalısınız. Su basma işleminden sonra sorun düzelir. Düzelme olmaz ise düğmeyi R konumuna getirerek resetleme işlemi uygulamalısınız. Resetleme sonrası da sorun düzelmez ise pompa arızalı olabilir ve tesisattaki suyu dolaştıramıyor olabilir. Bu durumda mutlaka Baymak Servisi yardımı almalısınız.

  • 70 Ledi Yanıp Sönüyorsa: Sıcak su NTC sorunudur.

Muhtemel Çözüm: Sıcak su sorunu ile karşılaşabileceğiniz bir arıza durumudur. Bu sorunda sensörde, bağlantılarda ya da sensör borularında bir aksaklık söz konusu olabilir. Arızanın net teşhis edilerek onarılması açısından uzman yardımı almanız gerekmektedir.

  • 80 Ledi Yanıp Sönüyorsa: Kalorifer NTC sorunudur.

Muhtemel Çözüm: Kalorifer sistemi devresi sensöründe sorun olabileceğini, sensör bağlantılarında ya da kablolarında problem olabileceğini belirten arıza kodudur. Çok sık karşılaşılmaz fakat karşılaşıldığı zaman kullanıcı müdahalesi gerektirmez. Mutlaka Baymak Servisi yardımı alınmalıdır.

Soru Sor / Yorum Yap

Call Now ButtonCANSERVİS ARA