Baymak

Baymak Lambert 24 FN/BN Arıza Kodları

Lambert Lambert 24 FN/BN Arıza Kodları
Lambert Lambert 24 FN/BN Arıza Kodları
  • E01 Arızası: Ateşleme sorunudur.

Muhtemel Çözüm: Genel anlamda karşılaştığımız en önemli arızalardan biridir. Doğalgaz olmadığı zaman ya da parçalarda sorun olduğu zaman yaşanabilmektedir. Bu sebeple de öncelikle gaz vanalarına bakarak açık olduğunuzdan emin olun diyebiliriz. Gaz vanaları kapalı durumda ise mutlaka açın. Gaz olduğundan eminseniz kombiyi birkaç kez resetlemeyi deneyin. “R” harfindeki düğmeye birkaç saniye basılı tuttuğunuzda cihazı resetlemiş olursunuz. Bu işlemi birkaç kez tekrar edin. Resetleme sonrasında arıza durumu devam etmekte ise Baymak Servisi’ni arayın. Anakart, gaz grubu ya da iyonizasyon ateşleme elektrodunda sorun olabilmektedir.

  • E02 Arızası: Emniyet termostat sorunudur.

Muhtemel Çözüm: Aşırı ısınma limit termostat sorunu olarak da adlandırabileceğimiz bir arıza durumudur. Önce kombi altındaki tesisat vanaları kapalı ise açın. Cihaz kalorifer konumunda ise kalorifer vanalarına bakabilir kapalı ise açabilirsiniz. Bu anlamda dikkat etmeniz gereken şey en az 3 petek vanasının açık olmasıdır. Bu kontrollerden sonra da düzelme durumu olmaz ise cihaza birkaç defa reset atabilirsiniz. Resetleme sonrasında da düzelme durumu olmaz ise; ana eşanjör kireçlenmiş, pompa sıkışmış, üç yollu vana arızalı, kalorifer filtresi tıkalı olabilir. Hangi parçada sorun olduğunu tespit etmek amacı ile servis yardımı almanız gerekmektedir.

  • E03 Arızası: Hava basınç anahtarı sorunudur. (atık gaz sistem sorunu)

Muhtemel Çözüm: Baymak Lambert 24 FN model kombilerde karşılaşıldığı zaman fan, prosestat ya da anakart arızası olabilmektedir. Baymak Lambert 24 BN model kombilerde ise baca sensörü arızası ya da baca tıkalı olabilmektedir. Cihazın çeşidine bağlı değişebilen arıza kodudur. Net tespit ve müdahale adına mutlaka Baymak Servisi yardımı alınmalıdır.

  • E05 Arızası: Kalorifer sensörü problemidir.

Muhtemel Çözüm: Çıkış suyu sensör sorunu olarak da bilinen, kalorifer sensörü yani ntc sinde arıza olduğu anlamına gelen arıza kodudur. Sorunun tek sebebi kalorifer sensörü değildir. Kablolarda da sorun olabilmektedir. Arızanın tespiti için uzman ekiplerin yerinde görmesi gerekir. Bu nedenle de yardım için mutlaka servisi arayınız.

  • E06 Arızası: Sıcak su sensörü problemidir.

Muhtemel Çözüm: Karşımıza çıkan bu arıza kodunda cihazdan sıcak su alamayız. Teknik olarak sıcak su ntc si olarak da adlandırabileceğimiz sensörde sorun olduğu anlamına gelmektedir. Yalnız sensör dışında kablolarda da problem olabilmektedir. Mutlaka uzman yardımı alınız.

  • E10 Arızası: Sistemdeki suyun yetersiz olduğunu anlatan arıza kodudur.

Muhtemel Çözüm: Tesisattaki su basıncı düşüktür. Bar göstergesine bakarsanız bar değerinin 1 değerinin altında olduğunu görürsünüz. Bu arıza durumunda sisteme su basmanız gerekmektedir. Lambert 24 FN/BN model kombinin sağ alt tarafındaki bar göstergesinin hemen arkasına doğru mavi doldurma musluğu vardır. Doldurma musluğunu sola çevirerek su basma işlemini başlatmalı bar seviyesi 1 ile 2 arasına gelene dek su basmaya devam etmelisiniz. Bu değere yaklaşınca doldurma musluğunu kapatmayı unutmayın. Sorun düzelecektir. Sorun düzelmezse cihazı resetleyin. İşlemi yapamadıysanız ya da resetleme sonrasında da arıza durumu devam etmekte ise Baymak Servisi yardımı alın.

  • E25/E26 Arızası: Muhtemel pompa blokaj sorunudur.

Muhtemel Çözüm: Bir nevi aşısı ısınma sorunu olarak da bilinen arıza kodlarıdır. İki hata kodu da aynı anlama gelmektedir. Önce kombi altındaki tesisat vanalarının açık olduğundan emin olun. Daha sonrasında cihaz kalorifer konumunda çalışıyor ise petek vanalarına bakarak açık olduğundan emin olun. Sorun yine de devam etmekte ise; pompa sıkışmış olabilir, ana eşanjör kireçlenmiş ya da tıkanmış olabilir, üç yollu vana ortada kalıyor ya da konum değiştiriyor olabilir, kalorifer filtresi tıkanmış olabilir. Arızanın tespitinin yapılarak sorunun çözümlenmesi adına Baymak Servisi’nden yardım almanız gerekmektedir.

  • E35 Arızası: Alev oluşma sorunudur.

Muhtemel Çözüm: Dairede gaz olmasına rağmen cihazın alevi algılamadığını ve bu sebeple de cihazda alev oluşumu olmadığını belirten arıza kodudur. Bu durumda cihazı birkaç kez “R” tuşuna basarak resetlemelisiniz. Resetleme işlemi sorun düzelmedikçe 3 kez daha tekrar edilebilir. Yine de sonuç değişmiyorsa servis yardımı alınmalıdır. Anakart, iyonizasyon elektrodu ya da gaz grubu sorunu olabilir. Uzman servis ekipleri sorunu yerinde görüp tespit yapar ve ona göre sizi bilgilendirerek onayınız dahilinde çözüm işlemini sağlar.

  • E96 Arızası: Voltaj düşüklüğü sebebi ile kapanma sorunudur.

Muhtemel Çözüm: Genelde kış dönemlerinde karşımıza sıkça çıkar. Bu gibi durumlarda önemli olan kombi regülatörü kullanmaktır. Kullanılan konutlarda bu gibi sorunlar yaşanmaz. Çünkü Lambert 24 FN/24 BN model kombiler voltajlarda oluşan dalgalanmalara karşı koruma altındadır. Kombi regülatörü kullanmıyorsanız ve dairenize gelen voltaj değeri normal ise cihazın elektronik kartı yanmış ya da hasar görmüş olabilir. Elektronik kart tamiri ya da değişimi yapılarak sorun çözümlenir. Fakat kombi regülatörü kullanmadığınız sürece karta yapılan müdahaleye garanti verilmeyecektir. Bu nedenle de önerimiz bu cihazı mutlaka kullanmanızdır.

Uzmanına Sor & Yoru

Soru Sor / Yorum Yap

1 Yorum

  • LAMBERT 24 FN/24BN KOMBİ AYAR DÜĞMESİNİN SICAK SU TARAFI ÇALIŞIYOR KALERİFER TARAFI BBASMIYOR(ÇALIŞMİYOR)

Call Now ButtonCANSERVİS ARA