Baymak

Baymak Lambert LPY Arıza Kodları

Lambert LPYi Arıza Kodları
Lambert LPYi Arıza Kodları
 • E01 Arızası: Cihazda ateşleme sorunu olduğunu belirtir.

Muhtemel Çözüm: Bu arıza durumunda kullanıcı olarak önce cihazınıza gaz geldiğinden emin olmalısınız. Gaz girişlerine bakın ve vanaların kapalı olmadığından emin olun. Vanalar kapalı ise açık duruma getirin. Gaz girişlerinde sorun yok ve kombinize gaz geliyor ise resetleme işlemi uygulayabilirsiniz. Resetleme işleminden sonra sorun hala devam etmekte ise; gaz armatörü, elektrotlar ya da anakartta sorun olabilir. Baymak Servisi yardımı almalısınız.

 • E02 Arızası: Cihazda hatalı alev oluşumu olduğunu belirtir.

Muhtemel Çözüm: İyonizasyon sorunu olarak da adlandırılabilir. Cihazın alev algılamadığını belirtir. Bu durumda Lambert LPY serili kombinizi birkaç kez resetleyin. Resetleme işlemi işe yaramaz ise mutlaka servis yardımı alın. Bu durumda; anakart, iyonizasyon elektrodunda ya da gaz valfinde sorun olabilmektedir.

 • E03 Arızası: Sensör aşırı ısınma sorunudur.

Muhtemel Çözüm: Limit termostat ile alakalı oluşan sorunu belirtir. Bu gibi durumlarda cihazı resetlemeyi deneyin. Sonuç alamadığınız durumda ise mutlaka Baymak Servisi yardımı alın.

 • E05 Arızası: Hava akış problemidir.

Muhtemel Çözüm: Aynı zamanda atık gaz sistem sorunudur. Bu gibi durumlarda cihazı resetlemek de çözüm getirmeyecektir. Arızanın sebebi yerinde bulunabilir. Bu nedenle de servis yardımı almalısınız. Bu gibi durumlarda cihaz bacalı ise; bacanın tıkanması ya da baca sensörünün arızalı olması gibi sorunlar söz konusu olabilir. Cihaz hermetik ise; baca yerinden çıkmış olabilir, fan, anakart, prosestat gibi parçalarda sorunlar söz konusu olabilir. Sorunun net tespit edilmesi ve müdahalenin yapılması adına uzman yardımı almanız şarttır.

 • E08 Arızası: Ateşleme devresinde sorun vardır.

Muhtemel Çözüm: Ateşleme devresinde birçok parça görev almaktadır. Bu gibi durumlarda önce cihazı birkaç kez resetlemeyi deneyin. Resetleme işleminden sonra da sonuç alamadıysanız mutlaka uzman yardımı alın.

 • E09 Arızası: Gaz valfi geri besleme problemidir.

Muhtemel Çözüm: Gaz valfinde sorun olabilir. Bu arıza durumu ile karşılaştığınızda cihazınızı resetleyin. Resetleme uygulaması işe yaramıyor ise mutlaka servis yardımı alın.

 • E12 Arızası: EEPROM (yazılım) problemidir.

Muhtemel Çözüm: Genelde çok nadir karşılaşılan arıza durumlarından biridir. Teknik olarak cihaza müdahaleniz söz konusu olamaz. Sorunun çözümlenmesi için mutlaka uzman yardımı almanız gerekmektedir.

 • E15 Arızası: Sensör sıcaklık değişim sorunudur.

Muhtemel Çözüm: Sensörde sıcaklık değişikliği olduğunu belirtir. Bu arıza durumunda önce cihazı resetlemeniz gerekmektedir. Resetleme ardından sorununuz hala devam etmekte ise servisi aramalısınız.

 • E16 Arızası: Dönüş sıcaklık sensöründe kilitlenme olduğunu belirtir.

Muhtemel Çözüm: Teknik açıdan uzman yardımı almalı, cihaza müdahalede bulunmamalısınız.

 • E17 Arızası: Çıkış sıcaklık sensöründe kilitlenme olduğunu belirtir.

Muhtemel Çözüm: Cihaza müdahale etmeden Baymak Servisi ile görüşerek işi uzmanına bırakmalısınız.

 • E18 Arızası: Sensör çatlak test problemidir.

Muhtemel Çözüm: Genel anlamda nadir karşılaşılan arızalardan biridir. Bu gibi arıza durumlarında her zaman işi uzmanına bırakmak gerekir.

 • E21 Arızası: Elektronik kart problemidir.

Muhtemel Çözüm: Lambert LPY model kombide anakart sorunu olduğunda bu arıza kodu karşımıza çıkar. Arıza durumda cihaz çalışmayacaktır. Bu nedenle de uzman yardımı almanızı öneririz. Teknik açıdan anakart tamir edilirse ya da değişimi yapılırsa sorun çözümlenecektir. Bu işlemi Baymak Servisi’ne yaptırmalısınız.

 • E33 Arızası: Dönüş sıcaklık sensöründe sorun vardır.

Muhtemel Çözüm: Bu arıza durumunda kullanıcı olarak cihaza müdahalede bulunmadan servisi aramalısınız. Uzman yardımı alırsanız eğer sorununuz çözümlenecektir.

 • E35 Arızası: Çıkış sıcaklık sensöründe sorun vardır.

Muhtemel Çözüm: Karşınıza çıkanMuhtemel Çözüm: bu arıza durumunu önemseyin. Cihazınıza müdahale etmeyin ve işi uzmanına bırakın. Aksi halde daha farklı sorunlar da yaşayabilirsiniz.

 • F13 Arızası: Reset kilitlemesi olarak bilinen arıza kodudur.

Muhtemel Çözüm: Reset düğmesine olması gerekenden daha uzun süre bastığınızda ya da basılı tuttuğunuzda bu sorun yaşanır. Yeniden reset düğmesine bassanız da sorun çözümlenmeyecektir. Çözüm için Lambert LPY model kombinizi şalterinden kapatın ve birkaç saniye bekledikten sonra yeniden açın. Sorun çözümlenmiş olacaktır.

 • F34 Arızası: Düşük voltaj sorunudur.

Muhtemel Çözüm: Lambert LPY model kombilerde genelde kış döneminde karşımıza çıkan arıza durumudur. Bu gibi durumlarda dairenize gelen voltajı ölçtürebilirsiniz. Cihaz kendini otomatik olarak resetleyecektir. Resetleme işlemi yapmanıza gerek yoktur. Yalnız sorun düzelmez ise mutlaka Baymak Servisi ile görüşün. Çünkü cihazın elektronik kartı düşük voltaj sebebi ile yanmış ya da hasar görmüş olabilir. Elektronik kart tamiri ile ya da değişimi ile sorun çözümlenmiş olur. Yalnız bilmenizi isteriz ki bu sorun bir kez yaşandı ise birkaç kez daha yaşanabilir. Bu nedenle de mutlaka kombi regülatörü kullanın.

 • F37 Arızası: Tesisat su basıncının düşük olduğunu anlatır.

Muhtemel Çözüm: Lambert LPY model kombilerde otomatik su doldurma fonksiyonu olduğu için bir süre beklemelisiniz. Bekleme sonrasında su dolumu otomatik gerçekleşmez ise kombi altında bulunan doldurma musluğu ile su basma işlemi deneyin. 1,5 kadar su basın. düzelme olmaz ise servis yardımı almalısınız.

 • F39 Arızası: Dış hava sensör problemidir.

Muhtemel Çözüm: Aslında her kombide dış hava sensörü bulunmaz. Dışardaki havanın sıcaklığına göre kombiyi çalıştırmakta olan bir sensördür. Dış hava sensörü var ise uzman ekip tarafından kontrol edilerek değişimi yapılabilir. Bazen dış hava sensörü olmasa bile bu arıza yaşanabilmektedir. Bu gibi durumlarda ise elektrik aksağında sorun olabileceği için uzman ekip tarafından gereken müdahale ve işlem yapılır. Sorun çözümlenir.

 • F40 Arızası: Tesisat su basıncının yüksek olduğunu belirtir.

Muhtemel Çözüm: Basınç yüksek durumda ise kombi yüksek basınçtan zarar görebilir. Bu nedenle de yüksek olan basıncı düşürerek soruna çare bulabilirsiniz. Yüksek basıncı düşürmek adına tahliye vanasını açabilir ya da kombinize en yakın kalorifer havasını alabilirsiniz. Bu durumda sorun çözümlenecektir. Düzelme olmaz ise cihazı mutlaka resetleyin.

 • F41 Arızası: Su doldurma fonksiyonun otomatik devrede olduğunu belirtir.

Muhtemel Çözüm: Bu arıza kodunda bir süre beklemelisiniz. Cihazınızın özelliğinde otomatik su doldurma fonksiyonu var ise bu durumda beklemelisiniz. Bekleme sonrasında işlem kendiliğinden yapılacak ve sorun çözümlenecektir.

 • F42 Arızası: Otomatik doldurma fonksiyonu devrede ancak su dolumu olmuyor.

Muhtemel Çözüm: Otomatik su doldurma fonksiyonu devreye girmiş fakat su doldurma işlemini yapamamış. Bir arıza durumu söz konusu olabilir. Cihaza kendiniz müdahale ederek su doldurmaya çalışın. Sonuç alamadıysanız mutlaka uzman yardımı alın.

 • F43 Arızası: Otomatik doldurma sonrası düşük su basınç problemidir.

Muhtemel Çözüm: Otomatik su doldurma fonksiyonu devreye girdiğinde, işlem tamamlanamadığında cihazın suya gereksinimi olduğunu belirtir. Bu durumda fonksiyonda bir aksaklık olabileceğinden servis yardımı almalısınız. Cihazınıza yine de su basmayı deneyebilirsiniz.

 • F47 Arızası: Su basınç anahtarının bağlı olmadığını belirtir.

Muhtemel Çözüm: Lambert LPY model kombilerde su basıncı düşük ya da yüksek olduğunda su basınç anahtarı algılayarak manometrede göstermektedir. Bu arıza durumunda su basın anahtarının bağlı olmadığını belirtir. Yani kombideki su basıncı normal değildir. Düşük su basınç sorunlarında ya da yüksek su basınç sorunlarında olması gereken değeri göstermez. Parçanın değişimi gerekir. Bu yüzden uzman yardımı almalısınız.

 • F50 Arızası: Sıcak su boyler sensörünün arızalandığını belirtir.

Muhtemel Çözüm: Bu gibi arıza durumlarında kullanıcı olarak yapabileceğiniz herhangi bir işlem bulunmamaktadır. Teknik açıdan Baymak Servisi’ni aramanız gerekmektedir.

 • F51 Arızası: PT1000 sensöründe sorun olduğunu belirtir.

Muhtemel Çözüm: Harici bir sensör sorunudur ve cihazı resetlemeniz de işe yaramayacaktır. Çok nadir karşılaşılan bu sorunda servis yardımı almanızı öneririz.

 • F52 Arızası: Sıcak su sensöründe problem var.

Muhtemel Çözüm: Sıcak su ntc si olarak da bilinen bir parçadır. Teknik olarak cihazı resetlemeniz sorunu çözümlemez. Bu gibi durumlarda sensörde ya da kablolarda sorun olabilmektedir. Tespit yapılması ve sorunun çözümlenmesi adına servisi aramalısınız.

 • F53 Arızası: Termal sigorta sorunudur.

Muhtemel Çözüm: Bu arıza durumu ile karşılaştığınızda mutlaka uzman yardımı alın. Teknik bir sorundur ve her zaman için servis müdahalesi gerekir.

 • F81 Arızası: Sensör drift tes sorunudur.

Muhtemel Çözüm: Genelde çok nadir karşılaştığımız bir arıza durumudur. Bu sorunda cihaza müdahalede bulunmadan mutlaka servisi arayınız.

 

►Lambert LPY 24/28/33/42/45 Fi model kombilerde yaşanılan arıza kodları ve çözümler aynıdır. Makalemizde bu konudaki bilgileri bulabilirsiniz.

Soru Sor / Yorum Yap

Call Now ButtonCANSERVİS ARA