Baymak

Baymak Luna 24 Fi Arıza Kodları

Baymak Luna24 Fİ Arıza Kodları
Baymak Luna24 Fİ Arıza Kodları
 • E01 Arızası : Başarısız ateşleme sorunudur.

Muhtemel Çözüm : Luna 24 Fi/31 Fi model kombilerde en sık karşılaşılan sorunların başında gelir. Ateşleme sorunudur. Daire içinde gaz olmadığında veya parçalarda sorun olduğunda yaşanabilir. Bu nedenle de kullanıcı olarak direk servisi aramak yerine önce gaz vanalarını kontrol etmeniz gerekmektedir. Gaz vanaları açık durumda olmalıdır. Kapalı ise mutlaka açın ve konutunuzda gaz olduğundan emin olun. Ardından kombiyi resetleyin. Resetleme işlemini en fazla 3 kez yapın. Baktınız ki sorun düzelmiyor servisi arayın. Baymak Luna 24 Fi/31 Fi model kombilerde ateşleme sorunu olduğunda; gaz grubu, iyonizasyon ateşleme elektrodu ya da anakart arızası olabilmektedir. Net tespit ve kalıcı çözüm adına mutlaka servisi aramalısınız.

 • E02-F02 Arızası : Hatalı alev oluşumu sorunudur.

Muhtemel Çözüm : İyonizasyon sorunu olarak da adlandırabiliriz. Cihazın alevi algılamadığını ve bu sebeple çalışmadığını belirtir. Öncelikle cihazı resetlemeyi deneyin. Resetleme işlemini de birkaç kez tekrarlayın. Sorun eğer düzelmez ise; anakart, iyonizasyon elektrodu ya da gaz grubu gibi parçalarda sorun olabilir. Tespit ve çözüm için Baymak Servisi’ni arayın.

 • E03 Arızası : Aşırı ısınma problemidir.

Muhtemel Çözüm : Luna 24 Fi/31 Fi model kombideki su basıncını kontrol etmelisiniz. Düşük ise su basmalısınız. Kalorifer sistemi açık ise kalorifer vanalarının açık olduğundan emin olmalısınız. Bu kontroller neticesinde sonuç alamadıysanız cihaza birkaç kez reset atmanız gerekir. Resetleme sonrasında da düzelme olmuyor ise; kalorifer filtresi tıkalı olabilir, pompa sıkışmış olabilir, üç yollu vana arızalı olabilir ya da ana eşanjörde tıkanma-kireçlenme olabilir. Tespit ve çözüm için servisi aramalısınız.

 • E04-E05-E06-F23 Arızası : Prosestat sorunudur.

Muhtemel Çözüm : Luna 24 Fİ/31 Fİ model hermetik kombilerde karşılaşılan bir arıza durumudur. Fandan almış olduğu pozitif basınç ile atık gaz sisteminde sorun olmadığını karta bildiren bir parçadır. Arızalandığı zaman karta bildiri yapamaz ve bu nedenle de cihaz çalışmasını durdurur. Bu durumda yalnızca prosestatta değil anakart ya da düşük ihtimalle fanda da sorun olabilmektedir. Tespit ve çözüm için servisi arayınız.

 • E08 Arızası : İyonizasyon problemidir.

Muhtemel Çözüm : Cihaz bu durumda alev hissetmez. İyonizasyon sorunlarında anakart ya da gaz grubunda da sorun olabilmektedir. Bu nedenle de arızanın çözümlenmesi adına yerinde tespit ve müdahale gerekir. Uzman yardımı almalısınız.

 • E09 Arızası : Gaz valfi besleme sorunudur.

Muhtemel Çözüm : Genelde çok sık karşımıza çıkmayan bir arıza durumudur. Bu durumda genel anlamda Luna model kombilerde ateşleme sorunu da yaşanabilmektedir. Gaz grubu olarak adlandırdığımız parçada sorun olabilmektedir. Tespit ve müdahale için mutlaka işi uzmanına bırakmalısınız.

 • E12-E21-F25 Arızası : Anakart problemidir.

Muhtemel Çözüm : Belirtilen bu 3 hata kodu anakart sorunu olarak bilinir. Elektronik kart olarak da adlandırabileceğimiz beyin görevindeki parçada oluşan bir sorunu izah eder. Bu durumda elektronik karta müdahale edilmesi gerekir. Tamir ya da değişim gibi uygulamalar yapılabilir. Kullanıcı olarak yapabileceğiniz işlem bulunmadığından Baymak Servisi’nden yardım alabilirsiniz.

 • F13 Arızası :  Reset kilitlenmesi olarak bilinen arıza kodudur.

Muhtemel Çözüm : Kullanıcı müdahalesi sonrasında meydana gelen bir arıza durumudur. Kullanıcılar cihazı resetlerken reset düğmesine uzun süre basıldığı zaman sorun yaşanır. Reset düğmesine yeniden basmak sorunu çözümlemez. Bu durumda cihazı şalterinden kapatıp birkaç saniye bekledikten sonra yeniden açmak gerekir. Sorunun düzeldiğini göreceksiniz.

 • F22 Arızası : Düşük voltaj problemidir.

Muhtemel Çözüm : Genelde daha çok kış dönemlerinde karşımıza çıkmakta olan arızalardan biridir. Şebeke voltajında meydana gelen dalgalanmalar sebebi ile kombinin etkilenerek arızalandığını ve arızaya geçtiğini belirtir. Bir süre kadar bekleyin. Cihazı arada resetleyin. Düzelme olmazsa voltaj dalgalanmaları sebebi ile elektronik kart yanmış ya da hasar görmüş olabilir. Bu durumda Baymak Servisi’nden yardım alın. Karta müdahale edildiğinde sorun çözümlenir fakat sorunun yeniden yaşanma olasılığı da vardır. Bu yüzden önerimiz kombiye gelen voltajı düzenleme görevinde olan kombi regülatörü cihazı kullanmanızdır.

 • F31 Arızası :  Kalorifer sensör sorunudur.

Muhtemel Çözüm : Yani kalorifer sensöründe sorun olduğu anlamına gelir. Tek sebep de aslında kalorifer sensöründe olmayabilir. Sensör kablolarında da sorun olabilmektedir. Tespit ve müdahale için mutlaka servisi arayın.

 • F32 Arızası : Dış hava sensör sorunudur.

Muhtemel Çözüm : Dış hava sensörü çoğu cihazda bulunmaz. Cihaz bu arızayı gösterdiğinde ve dış hava sensörü olmadığında elektronik bir problem olabilmektedir. Net tespit için mutlaka servis yardımı almalısınız.

 • F33 Arızası : Kullanım suyu sensör sorunudur.

Muhtemel Çözüm : Genelde her mevsim karşımıza çıkabilecek arıza durumlarından biridir. Sıcak su sensöründe yani ntc sinde sorun olduğu zaman yaşanır. Sensör arızasının yanı sıra sensör kablolarında da sorun olabilmektedir. Sorunun tespit edilmesi amacı ile uzman ekipler tarafından yerinde görülmesi gerekir. Bu nedenle de mutlaka servisi arayınız.

 • F37 Arızası :  Düşük su basınç problemidir.

Muhtemel Çözüm : Karşımıza en sık çıkan arıza durumlarından biridir. Tesisattaki suyun yetersiz olduğu anlamına gelmektedir. Bu gibi durumlarda tesisata su basmak gerekir. Kombinin bar göstergesine bakarsanız 1 barın altında olduğunu görürsünüz. Baymak Luna 24 Fi/ 31 Fi model kombinin sağ altındaki mavi doldurma musluğu ile 1,5 bar kadar su doldurmalısınız İşlemden sonra düzelme olmadığında resetleme işlemi yapabilirsiniz. Yine de sonuç alamadıysanız ya da işlemi yapamadıysanız servis desteği alabilirsiniz.

 • F59 Arızası : Gaz grubu sorunudur.

Muhtemel Çözüm : Kombide şebekeden gazı alarak bir kısmını brülöre gönderen ve brülörde yanma oluşumuna yardımcı olan parçadır. Gaz armatörü ya da gaz valfi olarak da bilinir. Parçada sorun olduğunda ekranda bu hata kodu yer alır. Yalnız sorun sadece gaz valfi ile alakalı olmayabilir. Net tespit edilmesi ve arızanın giderilmesi amacı ile Baymak Servisi’ni aramalısınız.

Soru Sor / Yorum Yap

CANSERVİS ARA