Beko

Beko 20 HPT Arıza Kodları

Beko 26 HP Arıza Kodları
Beko 26 HP Arıza Kodları

E01: Başarısız ateşleme sorunu.

Arıza Detayı: Kombi bu hata kodunu veriyorsa, ateşlemeyi yapmıyor demektir. Bu durumda öncelikle gaz kontrolünü sağlamalısınız. Gaz vana girişleri (vanaları) açık ise kombide sorun vardır. Kombide iyonizasyon ve ateşleme elektrotlarında sorun olabilir, gaz valfi arızalı olabilir ya da elektronik kartta problem olabilir. Bu durumda profesyonel servisten yardım almalısınız.

E02: Emniyet termostatı sorunu.

Arıza Detayı: Aşırı ısınma durumlarına karşı emniyet görevinde olan limit termostatın arızalı olduğunu anlatan hata kodudur. Bu arıza durumunda öncelikle “R” konumlu düğmeye birkaç saniye basarak resetleme işlemini yapmanız gerekmektedir

E02 / F02: Hatalı Alev Oluşumu.

Arıza Detayı: Alevin doğru şekilde oluşmadığını belirten arıza kodudur. Bu durumda öncelikle reset atmalısınız. Resetleme uygulamasını üç defa denemelisiniz. İyonizasyon elektrodunda, gaz armatüründe ya da anakartta sorun olabilir.

E03: Aşırı Isınma Sorunu.

Arıza Detayı: Kombide aşırı ısınma sorunu olduğunu belirtir. Yani su sıcaklığının olması gereken seviyenin çok çok üstüne çıktığını ve bu sebeple cihazın bloke durumunda olduğunu belirtir. Bu arıza durumunda öncelikle kombi basıncının düşük olmadığından emin olmanız gerekir. Susuz çalışma sağladı ise bu sebeple de sorun yaşanıyor olabilir. Basıncı düşük ise su basınız. Eğer cihaz petek konumunda bu sorunu yaşatıyor ise, petek vanaların bakın ve açık olduğuna emin olunuz. En azından üç peteği kullanır durumda olmanız önemli. Sonrasında maximum üç kez Resetleme işlemini uygulayın. Ana eşanjörün kireçlenmesi veya tıkanması, üç yollu vananın konum değiştirmesi veya ortada kalması, kombi tesisatının tıkanması, pompanın çalışma esnasında sıkışması, kalorifer filtresinin tıkanması gibi durumlarda bu sorunlar yaşanabilmektedir.

E04 – E05 – E06 – F23: Prosestat sorunu.

Arıza Detayı: Kombide hava akımının sağlanmasına yardımcı olan prosestatta sorun olduğunu belirten arıza kodlarıdır. Bu dört arıza kodunun anlamı da aynıdır. Yalnız, sorun sadece prosestat ile alakalı değildir. Bacanın yerinden çıkması, fanın arızalı olması, anakartta sorun olması gibi durumlarda da bu sorun ile karşılaşılabilir.

E08 – E82: İyonizasyon sorunu.

Arıza Detayı: İyonizasyon sorunu alev hissetmeme sorunu olarak da bilinmektedir. Cihaz ateşleme yapar fakat alev hissedilmez. Bu gibi durumlarda resetleme işlemi uygulamalısınız. İyonizasyon elektrodunun yanı sıra gaz valfinde ya da elektronik kartta da sorun olabilir.

E09: Gaz valfi geri besleme sorunu.

Arıza Detayı: Kombide böyle bir sorun yaşanıyor ise, yapmanız gereken öncelikle resetleme uygulamasıdır. En fazla üç kez resetleme uygulayabilirsiniz. Resetleme sonrasında sorun devam ediyorsa gaz valfinde veya elektronik kartta problem olabilir.

E12 – E21 – F25: Elektronik kart sorunu.

Arıza Detayı: Kombinin beyni olarak kabul edilen ve kombide bulunan parçaların çalışmasında katkıda bulunan, emir aldıkları elektronik kartın arızalı olduğunu belirten hata kodudur. Bu durumda, cihazdan bir performans beklenemez. Kart arızalı olduğu için hiçbir parça çalışmak için emri karttan alamaz.  Bu sebeple de kombi her iki konumda da çalışmaz. Kombinin çalışması için elektronik kart tamir edilmeli veya değişim yapılmalıdır.

F13 Arızası: Reset kilitlenmesi sorunu.

Arıza Detayı: Kombide bulunan reset butonuna olması gerekenden uzun süre bastığınızda parçanın kilitlendiğini belirten arıza kodudur. Bu durumda reset düğmesine yeniden basmayı deneseniz de muhtemelen sonuç alamayacaksınız. Önerimiz şalterinden kapatıp birkaç saniye sonra yeniden açmanızdır. Sorunun düzeldiğini göreceksiniz.

F22 Arızası: Düşük voltaj sorunu.

Arıza Detayı: Beko kombide özellikle de kış aylarında karşımıza çıkan hata kodlarından biridir. Şebeke voltajında meydana gelen dalgalanmalar sebebi ile kombiye gelen voltajın şu anlık düşük olduğunu belirtir. Bu durumda bir süre kadar voltajın düzene girmesini beklemelisiniz. Voltaj düzelmesine rağmen sorun devam ederse servisi aramanız gerekmektedir. Düşük gelen voltaj sebebi ile kombi elektronik kartı hasar görmüş olabilir. Bu duruma ancak servis ekipleri müdahale edebilir. Bu sorunu bir daha yaşamamak adına da ya da sorunun hiç yaşanmaması adına voltajı düzenleyen regülatörü kullanabilirsiniz.

F31 Arızası: Merkezi ısıtma sensör sorunu.

Arıza Detayı: Cihazın kalorifer ısısını ölçme görevindeki sensöründe sorun olduğunu belirten hata kodudur. Bu durumda sadece kalorifer sensöründe değil, sensör kablolarında ve borularında da sorun olabilmektedir. Kablolardaki kopukluk, kısa devre durumlarında ya da borularda nemlenme durumlarında da bu sorun yaşanır. Bu durumda net tespit ve çözüm için servis yardımı almalısınız.

F32 Arızası: Dış hava sensör sorunu.

Arıza Detayı: Beko kombilerin her birinde dış hava sensörü olmaz. Nadir yer alan bir parçadır. Kombiye monteli değildir. Dışarıda yer alır ve dış ortamın sıcaklığına bağlı kombiyi çalıştırır. Dış hava sensörü var ise arızalı olduğunu belirten bir arıza kodudur. Yalnız dış hava sensörü olmasa da bu sorun yaşanabilmektedir. Bu gibi durumlarda da elektrik aksağında sorun var demektir. Net tespit ve çözüm için mutlaka Beko Servisi yardımı alın.

F33 Arızası: Kullanım suyu sensör sorunu.

Arıza Detayı: Kombide sıcak su derecesini ölçen sıcak su sensöründe sorun olduğunu belirtir. Bu durumda sıcak su sensörünün yanı sıra; sensör kablolarında kopma-kısa devre, sensör borularında nem gibi durumlarda da bu sorun yaşanabilir. Bu gibi durumlarda mutlaka uzman yardımı almak gerekir.

F37 Arızası: Düşük su basınç sorunu.

Arıza Detayı: Kombi tesisatındaki suyun eksik olduğunu gösteren arıza kodudur. Kombi su ile de çalıştığı için su değeri basınç ya da bar olarak adlandırılmaktadır. Kombide olması gereken su basınç değeri 1 barın altına düştüğü zaman Beko kombi ekranında bu hata kodu belirir. Kullanıcı olarak bu durumda cihazın ihtiyacı kadar (1,5 bar kadar) su basmanız gerekmektedir. İşlem kombi altında bulunan doldurma musluğu ile yapılır. Doldurma musluğunu sola çevirerek açabilirsiniz. Çevirdiğiniz zaman kombiden su sesi gelir ve su dolumu başlar. Su basım uygulamasından sonra cihaz normale dönecektir. Sorun düzelmezse de cihazı resetlemeli yine bir düzelme olmaz ise servis yardımı almalısınız.

F59 Arızası: Gaz valfi sorunu.

Arıza Detayı: Kombide ateşlemeye yardımcı olan önemli parçalardan biri gaz valfidir. Bu hata kodu da gaz grubu, gaz armatörü olarak da bilinen gaz valfinde sorun olduğunu gösterir. Cihaz bu durumda sıcak su sağlamaz ve ateşleme yapamadığı için petekleri de ısıtmaz. Öncelikle cihazı birkaç kez resetlemeyi deneyin. Resetleme sonrasında sonuç alamıyorsanız eğer mutlaka Beko Servisi’ni arayarak yardım alın.

 

Sending
User Review
0 (0 votes)

Soru Sor / Yorum Yap

Call Now ButtonCANSERVİS ARA