Bosch

Bosch Class 2000 Arıza Kodları

Bosch Condense 2000 Arıza Kodları
Bosch Condense 2000 Arıza Kodları
 • A7 Arızası: Boyler sıcaklık sensörü sorunu.

Muhtemel Çözüm: Cihazın boyler sıcaklık sensöründe, sensör bağlantı kablolarında veya anakartında sorun olabilir. Tespit ve müdahale için servis yardımı almalısınız.

 • C1 Arızası: Fan devir düşürüyor.

Muhtemel Çözüm: Kombiye gelen voltaj düşükse ya da baca sisteminde sorun varsa bu arızayla karşılaşılır.Kullanımı daha azdır. Bu yüzden genelde hermetik ve yoğuşmalı model kombilerde karşımıza çıkar. Arıza durumu ancak yerinde görüldüğünde bulunabilir ve ona göre müdahale yapılabilir.

 • C4 Arızası: Diferansiyel basınç kapalıyken açılmıyor.

Muhtemel Çözüm:

Bosch Hermetik Kombilerde C4 Arızası

 • Baca yerinden çıkmış olabilir Bosch hermetik kombilerde dışarı uzanan hava akım borusu yerinden çıkmış olabilir. Bu gibi durumlarda hava akışı sağlanamaz ve bu sorun yaşanır. Baca yerinden çıkmış ise yerine oturtulur ve sorun çözümlenmiş olur. Bu uygulamada uzman yardımı alınmalıdır.
 • Baca uzun olabilir Bosch kombinin yeri değiştiğinde ek bir baca ilavesi yapıldığında baca uzun gelirse eğer bu sebeple de C4 sorunu yaşanabilir. Baca standartlara uygun olur ise ya da uygun hale getirilir ise sorun çözümlenir. Uzman yardımı almanızı öneririz.
 • Fan arızalı olabilir Hermetik kombilerde temiz havayı brülöre alan, yanma oluşumuna yardımcı olan, yanma sonrasında atık gazı dışarı gönderen en önemli parçadır. Bacalı kombileri hermetik kombilerden ayıran en önemli parçadır da diyebiliriz. Arızalandığı zaman hava akışı sağlanmaz ve bu sebeple de bu sorun yaşanır. Fan arızalı ise fan tamiri de yapılabilir. Değişimi yapılarak da sorun çözümlenebilir.
 • Prosestat arızalı olabilir Prosestat da Bosch hermetik kombilerde bulunan, fanın bekçisi olarak adlandırılan bir parçadır. Fandan aldığı pozitif basınç ile atık gaz sisteminde sorun olmadığını elektronik karta bildirir ve cihazın yanmasına yardımcı olur. Prosestat arızalandığında genelde kontaklarını kapatmaz ya da açılmaz. Bu gibi durumlarda parçanın tamiri olmaz değişimi yapılarak sorun çözümlenir.
 • Elektronik kart arızalı olabilir Bosch kombilerinin tüm model ve çeşitlerinde beyin görevindedir. Parçalar çalışmak için komut alır ve çalışmasını sağlar. Bu gibi durumlarda yani kartın arızalandığı durumlarda fan veya prosestat çalışmak için komut alamaz. Bu nedenle de atık gaz sistem sorunu yaratabilir. Arıza durumunda anakart tamiri veya değişimi yapılabilmektedir. Mutlaka uzman yardımı almalısınız.

Bosch Bacalı Kombilerde C4 Arızası

 • Baca sensörü arızalı olabilir Bosch bacalı tip kombilerde önemli bir parçadır. Baca sensörü arızasında cihaz hava akış sorunu verebilmektedir. Parça arızalı olarak tespit edilir ise tamir edilemez. Değişimi yapılarak sorun çözümlenir. Bu konuda uzman yardımı almalısınız.
 • Baca tıkalı ve çekmiyor olabilir Bacalı Bosch model kombilerde bacanın tıkanması ya da çekiş gücünün azalması gibi durumlarda hava akış sorunu yaşanabilmektedir. Bosch bacalı kombiler ortamdaki havayı kullanarak çalışır fakat atık gazı sadece bağlı olduğu baca ile dışarı gönderir. Bacanın tıkandığı durumlarda hava akışı sağlanamaz ve cihaz arızaya geçer. Bacanın temizliği adına itfaiyeden ya da bu işlemi yapan bayilerden yardım alabilirsiniz.

Bosch Yoğuşmalı Kombilerde C4 Arızası

 • Hermetik kombilerde olduğu yine yine aynı durumlar söz konusu olabilir. Tek farkı yoğuşmalı kombilerde prosestatın olmaması ve bu yüzden prosestat arızasının yaşanmamasıdır.
 • C6/C7 Arızası: Fan sorunu.

Muhtemel Çözüm: Kombiye gelen voltaj düşük olabilir. Bu yüzden önce daireye ve kombiye gelen elektrik voltajını kontrol etmek gerekir.

 • CE Arızası: Tesisat basıncı ideal seviyede değil.

Muhtemel Çözüm: Tesisat basıncı 1 barın altındaysa bu sorun yaşanır. Panelin sağ alt kısmında yer alan yuvarlak bar saatine bakarak basıncı görüntüleyebilirsiniz. Cihazın sol alt kısmında mavi ve kenarlarında demir çubukla bağlı olan bir musluk göreceksiniz. Bu musluğu sola çevirin, su sesi duyacaksınız. Bar değerine bakın, artış olacak. Bar değeri 1,5 bara geldiği zaman bu parçayı sağa çevirerek kapatın. Sorun düzelecektir. Sorun düzelmez, işlemi yapamazsanız veya işlemi şu sıralar çok sık yapmak zorunda kalıyorsanız servis çağırmanız gerekir.

 • D7 Arızası: Gaz grubu sorunu.

Muhtemel Çözüm: Kombide gaz grubu gaz valfi veya gaz armatörü olarak da bilinen parçadır. Kombide bu sorun yaşanıyorsa eğer kombi ateşleme yapmaz yani çalışmaz. Kombiyi birkaç kez resetlemeyi deneyin. Sorun yine de düzelmezse eğer gaz valfi ya da bir kart arızası olabilir. Teşhis ve onarım için servis yardımı almalısınız.

 • E2 Arızası: Gidiş suyu sıcaklık sensörü sorunu.

Muhtemel Çözüm: Bu arıza durumunda cihazı resetleseniz de sorun düzelmeyecektir. Servis tarafından kalorifer gidiş suyu sıcaklık sensörü, sensör bağlantıları ve elektronik kart kontrolü yapılmalıdır.

 • E9 Arızası: Basınç düşük ya da limit termostat devreye girmiş.

Muhtemel Çözüm: Bu arıza durumunda cihazın basıncı düşük olabilir ve cihaza su basmanız gerekebilir.

 • EA Arızası: Gaz yokluğu sorunu.

Muhtemel Çözüm: Kombinin bir sebeple ateşleme yapmadığını belirtir. Bu arıza durumunda öncelikle dairenizde gaz kesintisi olmadığından emin olun. Gaz kesintisi olmadığından ve kombinize gaz geldiğinden eminseniz eğer kombiyi birkaç kez resetlemeyi deneyin. Yine de sorunda düzelme olmazsa servis çağırmanız gerekir. Kart , gaz valfi, iyon-ateşleme elektrotu arızası olabilir. Sorunun yerinde görülüp tespit edilmesi ve çözümlenmesi gerekir.

 • FA Arızası: Gaz kesintisine rağmen alev algılanıyor.

Muhtemel Çözüm: Bu bir iyon arızası olarak da açıklanabilir. Kombiye gaz gelmediği halde gaz varmış gibi alev algılanır. Bu durumda cihazı birkaç defa resetlemek gerekir. Ancak resetleme işlemine rağmen düzelme olmuyorsa servis yardımı almak gerekir. Bu durum iyon elektrotundan ya da anakarttan kaynaklı olabilir. Servis çağırmalısınız.

 • FD Arızası: Uzun süreli reset düğmesine basılmış.

Muhtemel Çözüm: Normalde cihaz arızaya geçtiği zaman reset düğmesine birkaç saniye kadar basılı tutmanız ya da bir kez basmanız gerekir. Eğer cihaz arızadan çıkar düşüncesiyle reset düğmesine 30 saniyeden fazla basarsanız ekranda bu uyarı kodu belirir. Uyarı kodu normalde cihazın şalterini kapatıp açtığınızda ya da reset düğmesine bir kez bastığınızda ekrandan silinir. Ekrandan silinmezse servis yardımı almanız gerekir.

 • I I Arızası: Fan devir ayarı seçilmemiş.

Muhtemel Çözüm: Bu bir arıza değil uyarı kodudur. Yoğuşmalı kombilerdeki fanlar devirli olur. Bir devir hızı servis tarafından seçilmediyse cihaz bu uyarıyı verir. Bu durumda direk servis yardımı almanız gerekir.

 • P Arızası: Cihaz tipi tanımlanmamış durumda.

Muhtemel Çözüm: Bu bir arıza değil uyarı kodudur. Cihaz yeni monte edildiğinde cihaz tipinin sisteme tanımlanması gerekir. Bu tanımlama yapılmazsa cihaz bu uyarıyı verir. Servis yardımı almanız gerekir.

Sending
User Review
0 (0 votes)

Soru Sor / Yorum Yap

Call Now ButtonCANSERVİS ARA