Bosch

Bosch Class 6000 Arıza Kodları

Bosch Class 6000 Arıza Kodları
Bosch Class 6000 Arıza Kodları
 • A7 Arıza Kodu: Boyler sıcaklık sensörü sorunu.

Muhtemel Çözüm: Cihazın boyler sıcaklık sensöründe, sensör bağlantı kablolarında veya anakartında sorun olabilir. Tespit ve müdahale için servis yardımı almalısınız.

 • C1 Arıza Kodu:  Fan devir düşürüyor.

Muhtemel Çözüm: Kombiye gelen voltaj düşükse ya da baca sisteminde sorun varsa bu arızayla karşılaşılır. 

 • C4 Arıza Kodu:  Diferansiyel basınç kapalıyken açılmıyor.

Muhtemel Çözüm: Cihazı birkaç kez kapatıp açmayı deneyin. Sorun düzelmezse bir servis çağırın.

 • C6 Arıza Kodu:  Fan sorunu.

Muhtemel Çözüm: Kombiye gelen voltaj düşük olabilir. Bu yüzden önce daireye ve kombiye gelen elektrik voltajını kontrol etmek gerekir. Kombi servisinin bakması daha uygun olacaktır.

 • C7 Arıza Kodu: Fan sorunu.

Muhtemel Çözüm: Kombiye gelen voltaj düşük olabilir. Bu yüzden önce daireye ve kombiye gelen elektrik voltajını kontrol etmek gerekir. Kombi servisinin bakması daha uygun olacaktır.

 • CE Arıza Kodu:  Tesisat basıncı ideal seviyede değil.

Muhtemel Çözüm: Tesisat basıncı 1 barın altındaysa bu sorun yaşanır. Panelin sağ alt kısmında yer alan yuvarlak bar saatine bakarak basıncı görüntüleyebilirsiniz. Cihazın sol alt kısmında mavi ve kenarlarında demir çubukla bağlı olan bir musluk göreceksiniz. Bu musluğu sola çevirin, su sesi duyacaksınız. Bar değerine bakın, artış olacak. Bar değeri 1,5 bara geldiği zaman bu parçayı sağa çevirerek kapatın. Sorun düzelecektir. Sorun düzelmez, işlemi yapamazsanız veya işlemi şu sıralar çok sık yapmak zorunda kalıyorsanız servis çağırmanız gerekir.

 • D7 Arıza Kodu:  Gaz grubu sorunu.

Muhtemel Çözüm: Kombide gaz grubu gaz valfi veya gaz armatörü olarak da bilinen parçadır. Kombide bu sorun yaşanıyorsa eğer kombi ateşleme yapmaz yani çalışmaz. Kombiyi birkaç kez resetlemeyi deneyin. Sorun yine de düzelmezse eğer gaz valfi ya da bir kart arızası olabilir. Teşhis ve onarım için servis yardımı almalısınız.

 • E2 Arıza Kodu: Gidiş suyu sıcaklık sensörü sorunu.

Muhtemel Çözüm: Bu arıza durumunda cihazı resetleseniz de sorun düzelmeyecektir. Servis tarafından kalorifer gidiş suyu sıcaklık sensörü, sensör bağlantıları ve elektronik kart kontrolü yapılmalıdır.

 • E9 Arıza Kodu: Basınç düşük ya da limit termostat devreye girmiş.

Muhtemel Çözüm: Arıza durumunun muhtemel sebeplerini öğrenmek veya arızayı çözümlemek için Class 2000 W/Class 6000 W E9 hatası çözüm linkini tıklayabilirsiniz.

 • EA Arıza Kodu: Gaz yokluğu sorunu.

Muhtemel Çözüm: Kombinin bir sebeple ateşleme yapmadığını belirtir. Bu arıza durumunda öncelikle dairenizde gaz kesintisi olmadığından emin olun. Gaz kesintisi olmadığından ve kombinize gaz geldiğinden eminseniz eğer kombiyi birkaç kez resetlemeyi deneyin. Yine de sorunda düzelme olmazsa servis çağırmanız gerekir. Kart, gaz valfi, iyon-ateşleme elektrotu arızası olabilir. Sorunun yerinde görülüp tespit edilmesi ve çözümlenmesi gerekir.

 • FA Arıza Kodu: Gaz kesintisine rağmen alev algılanıyor.

Muhtemel Çözüm: Bu bir iyon arızası olarak da açıklanabilir. Kombiye gaz gelmediği halde gaz varmış gibi alev algılanır. Bu durumda cihazı birkaç defa resetlemek gerekir. Ancak resetleme işlemine rağmen düzelme olmuyorsa servis yardımı almak gerekir. Bu durum iyon elektrotundan ya da anakarttan kaynaklı olabilir. Servis çağırmalısınız.

 • FD Arıza Kodu: Uzun süreli reset düğmesine basılmış.

Muhtemel Çözüm: Normalde cihaz arızaya geçtiği zaman reset düğmesine birkaç saniye kadar basılı tutmanız ya da bir kez basmanız gerekir. Eğer cihaz arızadan çıkar düşüncesiyle reset düğmesine 30 saniyeden fazla basarsanız ekranda bu uyarı kodu belirir. Uyarı kodu normalde cihazın şalterini kapatıp açtığınızda ya da reset düğmesine bir kez bastığınızda ekrandan silinir. Ekrandan silinmezse servis yardımı almanız gerekir.

 • I I Arıza Kodu: Fan devir ayarı seçilmemiş.

Muhtemel Çözüm: Bu bir arıza değil uyarı kodudur. Yoğuşmalı kombilerdeki fanlar devirli olur. Bir devir hızı servis tarafından seçilmediyse cihaz bu uyarıyı verir. Bu durumda direk servis yardımı almanız gerekir.

 • P Arıza Kodu: Cihaz tipi tanımlanmamış durumda.

Muhtemel Çözüm: Bu bir arıza değil uyarı kodudur. Cihaz yeni monte edildiğinde cihaz tipinin sisteme tanımlanması gerekir. Bu tanımlama yapılmazsa cihaz bu uyarıyı verir. Servis yardımı almanız gerekir.

Sending
User Review
5 (1 vote)

Soru Sor / Yorum Yap

1 Yorum

 • Selamlar
  Bosch kombi class 6000 model
  Her gün an az bir kere Eror veriyor ve ER yazıyor. Ve de bir anahtar resimi ve birde bir üçgen resim .
  Arızanın nedenini yazar mısınız ?
  Teşekkür ederim

CANSERVİS ARA