Bosch

Bosch Classic Condense Arıza Kodları

Bosch Classic Condense Arıza Kodları
Bosch Classic Condense Arıza Kodları

⇒ Bu bilgiler, Bosch Classic Condense ZWB 28-3C (B1 RDC 28 41 H) model yoğuşmalı kombilerde meydana gelen arıza durumları, açıklamaları ve çözüm seçenekleridir.

 

 • A7 Arızası: Sıcak su ntc problemi.

Muhtemel Çözüm: Sıcak su kullanım sensöründe arıza olduğu zaman ekranda beliren arıza kodududur. Ntc sensörde arıza olduğu zaman, kablolarda kısa devre kopma olduğunda veya borularda nemlenme olduğunda bu sorun yaşanır. Bu durumda uzman yardımı almalısınız.

 • A8 Arızası: BUS iletişim kesintisi.

Muhtemel Çözüm:  Bu arıza kombi bağlantı kablolarında sorun olduğunu gösterir. Veya termostat sorunu da yaşanıyor olabilir. Kullanıcı olarak cihaza müdahaleniz söz konusu olamaz. Bu sebeple Bosch Kombi Servisi’ni aramanız gerekmektedir.

 • B1 Arızası: Kod anahtarı algılanmıyor.

Muhtemel Çözüm: Kod anahtarının algılanmadığını belirten arıza kodudur.Kod anahtarını yerine doğru bir şekilde takın, numarasını kontrol ettikten sonra gerekirse değişimini sağlayın. Bu uygulamalar uzman servis ekibi içindir. Kullanıcı olarak cihaza kesinlikle müdahalede bulunmayın.

 • B2 ve B3 Arızası: Dahili sorun.

Muhtemel Çözüm:  Bu durumda cihaza müdahalede bulunmamanızı öneririz. Yapabileceğiniz herhangi bir işlem de bulunmamaktadır. Dahili sorun olduğu için ancak yerinde tespit yapılabilir. Bu sebeple de mutlaka uzman yardımı alın.

 • C6 Arızası: Fan görev yapmıyor.

Muhtemel Çözüm:  Kombi içerindeki önemli parçalardan olan fan motoru işlevini sağlamadığı zaman kombiden bu arıza kodunu alırsınız. Fanın çalışmadığını ve arıza olduğunu göstermektedir. Fanın yanı sıra sorun elektronik kartta da olabilmektedir. Net teşhis ve çözüm için mutlaka uzman yardımı alın.

 • CC Arızası: Dış hava sensörü algılanmıyor.

Muhtemel Çözüm:  Dış hava sıcaklık sensörünün algılanmadığı zaman ekranda bu hata kodu çıkmaktadır. Dış hava sensörü dışarıya bağlantısı yapılan ve dışarının sıcaklığına göre kombiyi çalıştıran bir parçadır. Kombinizde dış hava sensörü var ise arızalıdır. Yoksa elektrik açısından bir sorun olabilir. Sorunun yerinde görülmesi ve müdahalenin de yerinde yapılması gerekmektedir.

 • D3 Arızası: 8 ve 9 köprüsü eksik ya da harici sıcaklık limitörü devreye girmiş.

Muhtemel Çözüm:  Soket yerine oturmamış, köprü eksik, yerden ısıtma sıcaklık sınırlayıcısı devreye girmiş ise ekranda bu hata kodu belirir. Bu durumda kullanıcı olarak yapabileceğiniz hiçbir işlem ya da müdahale bulunmaz. Mutlaka uzman yardımı almalısınız.

 • D5 Arızası: Harici extern sıcaklık sensörünün arızalı olduğunu belirtir.

Muhtemel Çözüm:  Sensör ve kabloları kontrol edilmelidir. Sorun ne ise ona göre uzman servis ekibi tarafından müdahale yapılmalıdır. Yardım amacı ile Bosch Servisi’ni aramalısınız.

 • E2 Arızası: Gidiş sıcaklık suyu sensörü sorunu.

Muhtemel Çözüm:  Sıcaklık sensörünün arızalı olabileceğini veya kabloları ile alakalı bazı aksaklıkların söz konusu olabileceğini belirten arıza kodudur. Sensörde arıza, kablolarda kopukluk, kablolarda kısa devre, sensör borularında nemlenme olabilir. Servis yardımı alınız.

 • E9 Arızası: Aşırı ısınma sorunu (STB) emniyet termostatı devreye girmiş.

Muhtemel Çözüm:  Böyle bir hata kodu ile karşılaştığınız zaman önce su basınç kontrolü yapın. Basıncın düşük olmadığından emin olun. Düşük ise yani 1 barın altını gösteriyor ise cihaza su basın. Su basma uygulamasından sonra kombinin hangi konumda olduğuna bakın. Petek yani ısıtma konumunda ise kaloriferlerin vanalarını kontrol edin. Vanalarının açık olduğundan emin olun. En az 3 vana mutlaka açık olsun. Sorun devam ettiği sürece son kez resetleme işlemi yapabilirsiniz. Yine de bir sonuç alamazsanız eğer mutlaka servis yardımı alın. Ana eşanjörde kireç-tıkanma, üç yollu vanada konum değiştirme-ortada kalma, kalorifer filtresinde tıkanma, pompada sıkışma, tesisatta tıkanma durumlarında bu sorun yaşanabilir. Tespit ve müdahale kadar çözüm için de Bosch Servisi ile görüşmelisiniz.

 • EA Arızası: Ateşleme sisteminde sorun olduğunu belirten arıza kodudur.

Muhtemel Çözüm:  Kullanıcı olarak öncelikle Classic Condense kombinin gaz vanasının açık olup olmadığından emin olmalısınız. Kombinizin gaz giriş vanası açık mı ? buna bakmalısınız. Gaz vanası kapalı ise açmalısınız. Ardından birkaç resetleme işlemi uygulamalısınız. Sorun hala devam etmekte ise; ateşleme elektrodu ve kablosunda, iyonizasyon elektrodu ve kablosunda, elektronik kartta veya gaz armatöründe sorun olabilir. Net tespit kadar müdahale için de mutlaka servisi arayınız.

 • F0- F1 Arızası: Dahili hatadır.

Muhtemel Çözüm:  Genel bir arıza durumudur. Teknik açıdan sorunu yerinde görmeden net bilgi vermek doğru olmaz. Teknik açıdan tespit ve çözüm adına mutlaka uzman yardımı alınız.

 • F7 Arızası: Kombi kapalı olduğu halde cihaz alev algılamaya devam ediyor.

Muhtemel Çözüm:  Cihazın kapalı olmasına rağmen alevin devam ettiği arıza durumunda öncelikle kombiye reset atın. Resetleme işlemini sorun devam ettiği sürece birkaç kez uygulayabilirsiniz. Maksimum 3 resetleme sonrasında sorun hala devam etmekte ise uzman yardımı alınmalıdır. İyonizasyon elektrodunda, gaz armatöründe veya anakartta sorun olabilir. Yerinde tespit ve müdahale önemlidir.

 • FA Arızası: Gaz kesik olduğu halde alev algılanmaya devam ediyor.

Muhtemel Çözüm:  Gazın kapalı olmasına rağmen alevin hala devam ettiğini belirten arıza durumudur. Bu sorunda önce resetleme işlemi uygulamalısınız. Resetleme işleminden sonra da sonuç alamazsanız eğer servisi arayarak yardım talep etmekten başka çare yok demektir. Bu arıza durumunda muhtemel sebepler; gaz armatürü, iyonizasyon elektrodu veya anakart olabilmektedir.

 • FD Arızası: Reset kilitlenmesi sorunudur.

Muhtemel Çözüm:  Reset butonuna uzun süreli basılı tutmanız sebebi ile reset tuşunun kilitlendiğini belirten arıza kodudur. Bu durumda reset düğmesine yeniden basmayı deneyin. Bir kez basmanız yeterlidir. Sonuç alamıyorsanız eğer cihazı şalterinden kapatın bir süre sonra yeniden açın. Sorun düzelecektir.

 

Sending
User Review
0 (0 votes)

Soru Sor / Yorum Yap

Yorumlar

 • Kombim bosch classic condens. General marka oda termostati bagladigimda d3 hatası veriyor. Termostat devreye girdiğinde hata gidiyor kombi çalışmaya başlıyor. Fakat d3 hatası varken kullanım suyu ısıtmiyor. Termostat mi uyumlu değil acaba.

  • Merhabalar, termostat uyumlu olmayabilir yada montaj hatası olabilir yerinde net tespit için kontrol edilmesi gerekir.

CANSERVİS ARA