Bosch

Bosch Eurosmile Kombi Arıza Kodları

Bosch Eurosmile Arıza Kodları
Bosch Eurosmile Arıza Kodları
  • Reset + 45°C Arızası: Aşırı sıcaklık uyarısı.

Muhtemel Çözüm: Emniyet termostatının aşırı sıcaklık sebebi ile devreye girdiği arıza durumudur. Kombi içindeki suyun sıcaklığı en yüksek dereceyi aştığında bu sorun yaşanır. Öncelikle kombiye reset atmalısınız. Resetleme işlemi sonrasında arıza düzelmez ise petek ve tesisat vanaları kontrol edilmelidir. Vanalar kapalı ise açılmalı ve özellikle cihaz kış konumunda ise en az 3 kalorifer mutlaka kullanılmalıdır. Bu kontrol sonrası arıza durumunda yine bir düzelme olmaz ise; kalorifer tesisatında hava ya da tıkanma olabilir, filtre tıkalı olabilir, pompa arızalı olabilir, ana eşanjörde kireç ya da tıkanma olabilir, üç yollu vana arızalı olabilir. Arızanın teşhis edilerek çözümlenmesi için mutlaka uzman yardımı almak gerekir.

  • Reset + 60°C Arızası:  Alev sinyali yok.

Muhtemel Çözüm: Cihazın iyonu görmediğini yani brülörde ateşleme olmadığını belirtir. Sıkça yaşanan bu arıza durumunda önce yapılması gereken konut içinde gaz olup olmadığına bakmaktır. Konut içinde gaz varsa eğer kombinin yanında bulunan gaz vanası kontrol edilmeli, kapalı ise açılmalıdır. Kombiye gaz geldiğinden eminseniz eğer resetleme işlemi yapmanız gerekir. Bu işlemi de arıza düzelmediği sürece maksimum 3 kez yapabilirsiniz. Buna rağmen arızada düzelme olmuyorsa eğer; gaz armatörü, elektronik kart ya da elektrot arızası olabilir. Arızanın yerinde tespit edilmesi ve onarılması adına mutlaka Bosch Servisi’ni aramalısınız.

  • Reset + 75°C Arızası:  Yanlış iyonizasyon sorunu.

Muhtemel Çözüm: Yani alev olmadan iyon hissedildiğini belirtir. Böyle bir sorunda servis öncesinde kombiyi resetlemeniz gerekir. Resetleme işleminden sonra arıza düzelebilir, ancak düzelme olmaz ise başka bir işlem yapmadan servisi aramalı ve yardım almalısınız. Anakart, gaz valfi veya iyonizasyon elektrodunda sorun olabilir.

  • Reset + 90°C Arızası: Düşük voltaj arızası.

Muhtemel Çözüm: Kombiye şebekeden gelen voltajın düşük olduğunu belirtir. Düşük voltaj sebebi ile cihaz kısa süreliğine arızaya geçmiş demektir. Otomatik resetleme olacağı için cihaza müdahale etmeden voltajların düzelmesini beklemelisiniz. Bekleme sonucunda arıza durumunda yine bir düzelme olmaz ise anakart arızası söz konusu olabilir.

  • Reset + 90°C + 45°C Arızası: Diferansiyel basınç şalteri sorunu.

Muhtemel Çözüm: Bosch Eurosmile model kombiler hermetiktir. Bu arıza durumu da prosestatta sorun olabileceğini belirtir. Yalnız sadece prosestat değil fan veya anakart arızası da söz konusu olabilir. Bu sorunda kullanıcı olarak cihaza müdahalede bulunmamalı, arızanın tespit edilerek çözümlenmesi için uzman yardımı almalısınız.

  • Reset + 90°C + 60°C Arızası: Kalorifer ntc sorunu.

Muhtemel Çözüm: Kalorifer devresi sensöründe arıza olabileceğini, sensör kablolarında kopma, kısa devre olabileceğini ya da sensör borularının nem yaptığını belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda teknik açıdan kullanıcı olarak cihazınıza müdahalede bulunmamalı, arızanın tespit edilerek çözümlenmesi için uzman yardımı almalısınız.

  • Reset + 90°C + 75°C Arızası: Kullanma suyu ntc sorunu.

Muhtemel Çözüm:  Sıcak su devresi sensörü sorunudur. Bu sorunda sensöre bağlı kablolarda kopukluk uya da kısa devre, sensöre bağlı borularda nemlenme durumu da olabilmektedir. Cihazınıza müdahale etmeyin, arızanın teşhis edilerek çözümlenmesi açısından uzman desteği alın.

  • Yalnızca 90°C Arızası:  Kullanma suyu devresinde aşırı ısınma.

Muhtemel Çözüm: Kullanım suyu sıcaklığının 95°C yi geçmesi sebebi ile yaşanan arıza durumudur. Sıcak su derecesini kontrol edin yüksek ise düşürün. Cihazı kapatın ve bir süre kadar bekledikten sonra yeniden açın. Arıza durumunda düzelme olmaz ise başka bir işlem uygulamadan mutlaka servis yardımı alın.

Sending
User Review
4.4 (5 votes)

Soru Sor / Yorum Yap

CANSERVİS ARA