Buderus

Buderus GB 012 Arıza Kodları

Buderus GB 012 Kombi Arıza Kodları
Buderus GB 012 Kombi Arıza Kodları
 • 3C Arızası: Fan arızası.

 Muhtemel Çözüm: Bu arıza durumunda önce kombiyi resetlemeyi deneyin. Bu işlemi birkaç kez arka arkaya tekrar edin. Sorunda düzelme olursa eğer cihazı kullanmaya devam edin. Ancak düzelme olmaz da sorun devam ederse fan veya anakart arızası olabilir. Servis yardımı almalısınız.

 • 4L Arızası: Tesisat basıncı çok düşük.

 Muhtemel Çözüm: Tesisatta yeterli su basıncı olmadığı zaman bu sorun yaşanır. Tesisata su basıldığında sorun düzelecektir. İşlemi doldurma musluğuyla yapabilirsiniz. Doldurma musluğu kombi altında montelidir. Genelde mavi veya siyah renkte olur. Parçayı sola çevirdiğinizde açılır , su sesi gelir ve basınç değerinde yükselme olur. Basıncı 1 ile 2 bar arasına getirdiğinizde sorun düzelecektir. İşlem sonrası mutlaka doldurma musluğunu kapatın, açık şekilde kalmasın. İşlemi çok sık yapmak zorunda kalıyorsanız veya işlemi yapamadıysanız mutlaka servis çağırmalısınız.

 • 4Y Arızası: Gidiş suyu sensör sorunu.

 Muhtemel Çözüm: Kalorifer gidiş suyu ntc sensör arızası da anlamına gelen bu sorunda; sensör ile birlikte bağlantılar ve borular da kontrol edilmelidir. Ayrıca anakart arızası olma ihtimali de vardır. Bu yüzden servis yardımı almanız gerekir.

 • 5L Arızası: BUS iletişim sorunu.

 Muhtemel Çözüm: Oda termostatı kullanılıyorsa eğer oda termostatı arızalı olabilir, bağlantılarda kopma veya kısa devre olabilir, anakart arızası olabilir. Net tespit ve çözüm için mutlaka servis yardımı almalısınız.

 • 6A Arızası: Gaz yokluğu sorunu.

 Muhtemel Çözüm: Yapılması gerekenleri uyguladınız fakat sonuç değişmiyorsa muhtemel arızalı parçaları şu şekilde sıralayabiliriz

 • Elektronik kart
 • Gaz valfi
 • İyonizasyon elektrodu ve ateşleme elektrodu

Yine de sorunun uzman ekip tarafından yerinde görülmesi ve tespit yapılarak çözüm sağlanması gerekmektedir. Bu sorunda sıraladığımız parçalardan birinde veya birkaçında sorun olabilmektedir. Net teşhis ve çözüm için mutlaka Buderus Servisi yardımı alın.

 • 6C Arızası: Gaz kesildikten sonra alev algılanıyor.

 Muhtemel Çözüm: Gaz kesildiğinde alevin sönmesi gerekir. Ancak algılanmaya devam ediyorsa bu bir sorundur ve bu sorunda ekranda bu hata kodu belirmektedir. Cihazı birkaç kez resetlemeyi deneyin. Sorun düzelirse cihazı kullanmaya devam edin. Sorun düzelmezse servis çağırmanız gerekir.

 • B3 Arızası: Yoğuşma eşanjöründe su seviye sensörü sorunu.

 Muhtemel Çözüm: Sensör ile birlikte sensör bağlantıları ve boruları da kontrol edilmelidir. Ayrıca bu sorunda anakart kontrolü de yapılmalıdır. Bu kontrollerin uzman tarafından yapılması önerilmektedir. Bu yüzden arıza durumunda mutlaka servis çağırmalısınız.

 • C7 Arızası: Fan arızası.

 Muhtemel Çözüm: Arıza durumunda kombiyi birkaç kez resetlemeyi deneyin. Resetleme sonrası da arıza durumunda düzelme olmazsa eğer servis yardımı almanız gerekir. Fan veya anakart arızası olabilir.

 • CL Arızası: Kullanım suyu sensör problemi.

 Muhtemel Çözüm: Kombide mevcut olan sıcak su sensöründe, sensör borularında, sensör bağlantılarında problem olabilir. Ayrıca anakart da kontrol edilmelidir. Kontrol ve arıza çözümü için mutlaka servis yardımı almalısınız.

 • EP Arızası: Reset tuşuna uzun süre basılmış.

 Muhtemel Çözüm: Kombi arızasında reset tuşuna 30 saniyeden daha uzun süre basıldığında ekranda bu uyarı kodu çıkar. Bu uyarı kodu reset tuşuna olması gerekenden daha uzun süre basıldığını anlatır. Kombiyi şalterinden kapatıp açarsanız kod ekrandan silinecektir. Ancak olur da sorun düzelmez devam ederse servis yardımı almanız gerekir.

 • EC Arızası: Dış hava sensörü algılanmıyor.

 Muhtemel Çözüm: Kombiye monteli bir dış hava sensörü varsa, arızalı olabilir. Sensörle birlikte bağlantılar kontrol edilmelidir. Ancak dış hava sensörü olmamasına karşın bu sorun yaşanıyorsa elektriksel bir problem var diyebiliriz. Arıza tespit ve çözümü için mutlaka servis yardımı almalısınız.

Sending
User Review
5 (1 vote)

Soru Sor / Yorum Yap

1 Yorum

 • kombi göstergesinde beliren üçgenin (içinde ünlem işareti olan) kaldırılması için ne yapılır. Dönüş yaparsanız memnun olurum.

CANSERVİS ARA