Demirdöküm

Demirdöküm Atromix Kombi Arıza Kodları

Demirdöküm Atromix Kombi Arıza Kodları
Demirdöküm Atromix Kombi Arıza Kodları
 • Demirdöküm Atromix P20
 • Demirdöküm Atromix P24
 • Demirdöküm Atromix P28   Yoğuşmalı Kombi Arıza Kodlarının açıklamaları aşağıda açıklanmıştır.

F00 Arıza Kodu: Gidiş devresi sıcaklık sensörü arızası.

 • Muhtemel Çözüm: Gidiş devresi sıcaklık NTC sinin soketi takılı olmayabilir ya da gevşemiş olabilir. Elektronik kart üstündeki çoklu soket tam takılmamış olabilir, kablo demetinde kopma olabilir ya da gidiş devresi NTC si arızalı olabilir. Net teşhis ve onarım için servis çağırmalısınız.

F01 Arıza Kodu: Dönüş devresi sıcaklık sensörü arızası.

 •  Muhtemel Çözüm: Tesisat su sıcaklığı 98°C üstüne çıktığında veya eşanjör bölgesindeki sıcaklığın 125°C nin üstüne çıktığında ekranda bu hata kodu ile birlikte reset sembolü yanıp söner. Atron kombiniz petek konumunda çalışmakta ise önce petek vanalarına bakabilirsiniz. Petek vanaları kapalı ise açmanız gerekir. Vanalar açık ve peteklerdeki sıcaklık aşırı yüksek ise ekranın altında bulunan “reset” butonuna bir kez basmalısınız. Sorun devam ederse de resetleme işlemini birkaç kez daha tekrarlayabilirsiniz. İşlem sonrası sorun yine de düzelmezse mutlaka servisi arayın. Ana eşanjörün kireçlenmesi-tıkanması halinde, tesisatın tıkanması, filtrenin tıkanması, üç yollu vananın arızalı olması veya pompanın sıkışması halinde bu sorun yaşanabilir. Yerinde tespit ve müdahale gerekeceğinden mutlaka Demirdöküm Servisi yardımı alın önerisinde bulunmaktayız.

F10 Arıza Kodu: Gidiş devresi sıcaklık sensörü kısa devre sorunu.

 • Muhtemel Çözüm:  NTC sensörün arızalı olabileceğini, kablo demetinde kısa devre olabileceğini, kabloda ya da NTC sensör gövdesinde sorun olabileceğini belirten arıza kodudur. Net arıza tespiti ve çözümü için servis çağırmanız gerekir.

F11 Arıza Kodu: Dönüş devresi sıcaklık sensörü kısa devre sorunu.

 • Muhtemel Çözüm:  NTC sensörü arızalı olabilir, kablolarında veya gövdesinde sorun olabilir ya da kablo demetinde kısa devre durumu olabilir. Arıza tespiti yapılması ve arızanın giderilmesi için servis yardımı almalısınız.

F12/F91 Arıza Kodu: Boyler sıcaklık sensörü kısa devre sorunu.

 

 • Muhtemel Çözüm: Boyler sıcaklık sensörü arızalı olabilir, sensör gövdesinde veya kablolarında sorun olabilir, kablo demetinde kısa devre durumu olabilir. Bu durum için mutlaka servisi aramalı ve yardım almalısınız.

F13 Arıza Kodu: Sıcak su boyleri sıcaklık sensörü kısa devre sorunu.

 • Muhtemel Çözüm:  Sıcak su boyleri sıcaklık sensöründe sorun olabilir, sensör gövdesinde ya da kablolarında sorun olabilir. Ayrıca kablo demetinde kısa devre durumu da olabilir. Arızanın tespit edilerek onarılması adına servis çağırmalısınız.

F20 Arıza Kodu: Aşırı ısıtma sıcaklığına ulaşıldı.

 • Muhtemel Çözüm: Arıza durumunda önce cihazın su basıncına bakın , basınç düşükse cihaza su basın. Sonra kalorifer vanalarına bakın, vanalar kapalıysa açın. Yine de sorun düzelmezse cihazı birkaç defa resetleyin. Arıza durumu işlemlerden sonra yine düzelmiyorsa eğer; Kombiye giden kablo demeti topraklama bağlantısında sorun olabilir, gidiş ya da dönüş suyu NTC lerinde temassızlık sorunu olabilir. Ateşleme kablosunda, ateşleme soketinde ya da ateşleme elektrodunda problemler olabilir.

F22 Arıza Kodu: Yetersiz su basıncı durumu.

 • Muhtemel Çözüm: Cihazda çok az su olduğunu veya su olmadığını belirten arıza kodudur. Cihazın alt kısmında monteli olan doldurma musluğunu sola çevirerek cihaza 1,5 bara kadar su basmalısınız. Su basma işlemi sonrası sorun düzelir. Ancak bir düzelme durumu olmadıysa eğer su basınç sensöründe sorun olabilir. Yine de net arıza tespiti için servis müdahalesi gerekir. İşlemi çok sık yapmak durumunda kalıyorsanız yine servis yardımı almanız gerekir.

F23 Arıza Kodu: Sıcaklık yayılması çok fazla.

 • Muhtemel Çözüm: Bu arıza durumu emniyet kapanmasıdır. Pompa bloke olmuş olabilir, pompa gücü yeterli olmayabilir. Cihaz hava yapmış olabilir. Gidiş ve dönüş devresi NTC sensörleri karışmış olabilir. Net arıza teşhisi ve çözümü için servis çağırmalısınız.

F24 Arıza Kodu: Sıcaklık artışı çok hızlı.

 • Muhtemel Çözüm: Öncelikle kombi basıncı kontrol edilmelidir. Basınç düşükse kombiye su basmak gerekir. Basıncın ideal seviyesi 1,5 bardır. Basınç ideal seviyedeyse kombi birkaç kez resetlenmelidir. Resetleme işleminden sonra da arıza devam ederse eğer; pompa bloke olmuş olabilir. Pompa güç bakımından yeterli olmayabilir. Cihazda hava olabilir. Çekvalf bloke olmuş olabilir ya da yanlış takılmış olabilir. Net teşhis ve onarım için servis yardımı almalısınız.

F25 Arıza Kodu: Atık gaz sıcaklığı çok yüksek.

 • Muhtemel Çözüm: Cihazın kablo demetinde kesinti olabilir ya da isteğe bağlı atık gaz limit termostatı soket bağlantısı kesilmiş olabilir. Bu gibi durumlarda servis yardımı almak gerekir, cihaza müdahale etmemelisiniz.

F27 Arıza Kodu: Alev algılama sorunu.

 • Muhtemel Çözüm: Öncelikle arıza durumunda cihazı birkaç defa resetleyin. Arıza durumunda düzelme olmuyorsa elektronik kart, iyon elektrodu veya gaz valfi gibi parçalarda sorun olabileceğinden servis yardımı almanız gerekir.

F28 Arıza Kodu: Çalıştırma sırasında ateşleme başarısız.

 • Muhtemel Çözüm:Dairede gaz olup olmadığına bakın. Kombiye gaz geldiğinden emin olun. Dairenizde gaz olup, kombiye gaz geldiğinden eminseniz eğer cihazı resetleyin. Resetleme işlemini de birkaç kez üst üste uygulayın. Yine de sorun başarısız ve arıza devam etmekteyse eğer; gaz sayacında sorun olabilir, gaz giriş basıncı düşük olabilir, gaz armatöründe sorun olabilir, elektronik kartta sorun olabilir, ateşleme sisteminde ya da iyonizasyon akımında sorun olabilir. Net arıza teşhisi yapılması ve sorunun giderilmesi için servis yardımı almalısınız.

F29 Arıza Kodu: Alev sönmesi

 • Muhtemel Çözüm: Bu arıza durumunda önce cihazı resetlemelisiniz. Resetleme işlemi neticesinde bir sonuç alamıyorsanız servis çağırmanız gerekir. Gaz girişi zaman zaman kesildiği için bu sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Atık gaz devresinde bir sorun olabilir. Elektrotlarda veya elektronik kartta sorun olabilir. Arıza tespiti ve müdahalesi servis ekiplerince yapılmalıdır.

F32 Arıza Kodu: Fan devir sayısı tolerans değerleri dışında.

 • Muhtemel Çözüm: Fanın donmaya karşı koruma fonksiyonunun aktif olduğunu belirten uyarı kodudur. Fandaki soket doğru takılmamış olabilir, elektronik kart arızalı olabilir, fan bloke olmuş yani arızalanmış olabilir, kablo demetinde kesinti olabilir veya holl sensöründe sorun olabilir. Servis çağırmanız gereken bir arıza durumudur. Cihaza servis dışı müdahale edilmemesi gerekir.

F49 Arıza Kodu: Gerilim çok düşük.

 • Muhtemel Çözüm: Ebus’ta kısa devre olabilir. Ebus aşırı yüklenme ya da ebusta değişik polariteye sahip iki gerilim beslemesi sorunu olabilir. Önce bir süre kadar beklemeli, arızada düzelme olmazsa hiçbir işlem yapmadan servis yardımı almalısınız. Ayrıca bu gibi sorunları yaşamamak adına mutlaka kombi regülatörü kullanmalısınız.

F61 Arıza Kodu: Gaz armatörü kumandası sorunu.

 • Muhtemel Çözüm: Kombide gaz armatörüne giden kablo demetinde kısa devre ya da topraklama teması sorunu olabilir. Gaz armatörü arızalanmış veya elektronik kart arızası olabilir. Bu durumda hiçbir işlem yapmadan servis yardımı almalısınız.

F62 Arıza Kodu: Gaz vanası kapatma kumandası.

 • Muhtemel Çözüm: Gaz armatörünün ventillerini kapatmada geciktiğini belirtir. Alev sinyali gecikmeli söner, gaz armatörü sızdırıyor olabilir veya elektronik kartta problem olabilir. Arıza tespiti ve onarımı için servis çağırmalısınız.

F63 Arıza Kodu: EEPROM sorunu.

 • Muhtemel Çözüm: Arıza durumunda cihazı birkaç defa resetlemelisiniz. Resetleme işlemi sonucunda hata devam ediyorsa servis çağırmalısınız. Bu arıza durumu kombide elektronik kartın arızalı olduğunu belirtmektedir.

F64 Arıza Kodu: Elektronik / sensör / analog-dijital dönüştürücü sorunu.

 • Muhtemel Çözüm: Cihazın gidiş suyu ya da dönüş suyu sensöründe kısa devre olabileceğini veya elektronik kartın arızalı olabileceğini belirtir. Arıza tespiti ve onarımı için servis çağırmalısınız.

F65 Arıza Kodu: Elektronik sıcaklığı çok yüksek.

 • Muhtemel Çözüm: Elektronik kartın dış müdahaleler sebebiyle çok sıcak olduğunu belirtir. Bu durumda arızalı olan parça elektronik karttır. Müdahale edilmesi için de servis yardımı almanız gerekir.

F67 Arıza Kodu: ASIC tarafından geri gönderilen değer (alev sinyali) hatalı.

 • Muhtemel Çözüm: Cihazın normal olmayan alev sinyali algıladığını belirtir. Cihazda elektronik kartın arızalı olabileceğini belirtir. Net arıza teşhisi yapılması ve arızanın çözümlenmesi için servis desteği almalısınız.

F68 Arıza Kodu: Alev sabit değil.

 • Muhtemel Çözüm: Gaz girişi basıncı çok düşük olabilir, hava fazlalık kat sayısı yanlış olabilir, gaz memesi doğru olmayabilir, iyon elektrodunda sorun olabilir, kablolarda problem olabilir. Arıza tespiti yapılması ve sorunun çözümlenmesi için servis çağırmalısınız.

F70 Arıza Kodu: Ürün kodu geçersiz.

 • Muhtemel Çözüm: Kombide elektronik kartla ekran kartı aynı anda değiştirildiyse cihaz tipi numarası yanlış girilmiş olabilir, yeniden ayarlama yapmak gerekir. Güç kodlama direnci yanlış veya eksik olabilir. Eğer elektronik kartla ekran kartı aynı anda değişmediyse elektronik kartta bir sorun olabilir. Her iki durumda da servis çağırmanız gerekir.

F71 Arıza Kodu: Gidiş-dönüş devresi sıcaklık sensörü arızası.

 • Muhtemel Çözüm: Gidiş devresi sıcaklık sensörünün sabit değer bildirdiğini belirtir. Gidiş devresi sıcaklık sensörü gidiş borusuna doğru dayanmıyor olabilir. Gidiş devresi sıcaklık sensöründe sorun da olabilir. Bu durumda servis yardımı almalısınız.

F72 Arıza Kodu: Su basınç sensörü / dönüş devresi sıcaklık sensörü sapması.

 • Muhtemel Çözüm: Gidiş/dönüş suyu NTC sıcaklık farkı çok büyük olabilir. Gidiş suyu ya da dönüş suyu sıcaklık sensöründe ya da her ikisinde sorun olabilir. Servis çağırmalısınız.

F73 Arıza Kodu: Su basınç sensörü bağlı değil ya da kısa devre var.

 • Muhtemel Çözüm: Kombinin su basınç sensöründe kesinti ya da kısa devre durumu olabilir. Su basınç sensörünün besleme hattında kesinti olabilir, toprak kısa devresi ya da su basınç sensörü arızalı olabilir. Arızanın net teşhis edilerek onarılması açısından servis yardımı almanız gerekir.

F74 Arıza Kodu: Su basınç sensöründe elektrik sorunu.

 • Muhtemel Çözüm: Su basınç sensörüne giden hatlarda 5V/24V’a kısa devre var ya da su basınç sensöründe dahili sorun var. Servis yardımı almalısınız.

F75 Arıza Kodu: Basınç sensörü arızası.

 • Muhtemel Çözüm: Cihazın basınç sensörü; kombi tesisatında bulunan basıncı ölçme görevinde olan bir parçadır. Basınç sensöründe sorun olursa tesisat basıncını ölçemez ve cihaz bu arızayı verebilir. Ayrıca kombi basınç normal olduğu halde basıncı düşük gibi algılayarak arızaya geçebilir. Bu durum için servis yardımı almalısınız.

F76 Arıza Kodu: Isı eşanjöründeki emniyet termostatı arızalı.

 • Muhtemel Çözüm: Emniyet termostatı geri bildirimi, gaz armatörü geri bildirimine uymadığı zaman bu sorun yaşanır. Arıza durumunda servis çağırmanız gerekir.

F77 Arıza Kodu: Yoğuşma ya da duman sorunu.

 • Muhtemel Çözüm: Geri bildirimin olmadığını, atık gaz klapesinde sorun olabileceğini belirtir. Arıza teşhisi yapılması ve arızanın çözümlenmesi için servis çağırmalısınız.

F78 Arıza Kodu: Harici reglerde kullanım suyu çıkış sensörü kesintisi.

 • Muhtemel Çözüm: UK link box bağlı ancak kullanım suyu NTC sensörü köprülenmemiş durumda. Bu arıza durumunda kullanıcı olarak cihaza müdahale etmeden servis yardımı almalısınız.

F83 Arıza Kodu: Kuru yanma problemi.

 • Muhtemel Çözüm: Öncelikle tesisat basınını kontrol etmelisiniz. Tesisat basıncı düşük olabilir. Basınç değeri düşükse kombiye su basmalısınız. Basınç değeri 1 ile 2 bar arasındaysa eğer; brülör çalıştığı sırada gidiş ya da dönüş devresi sıcaklık sensöründe çok küçük sıcaklık değişikliği kaydediliyor ya da herhangi bir değişiklik kaydedilemiyor olabilir. Gidiş ya da dönüş devresi sıcaklık sensörü boruya doğru dayanmıyor olabilir. Arızanın tespiti ve onarımı için servis çağırmalısınız.

F84 Arıza Kodu: Gidiş/dönüş devresi sıcaklık sensörü arızası.

 • Muhtemel Çözüm: Değerlerin uyumlu olmadığını belirtir. Yani gidiş ve dönüş devresi sıcaklık sensörü tutarsız değerler bildiriyor. Gidiş ve dönüş devresi sıcaklık sensörü birbiriyle karışmış olabilir, gidiş ve dönüş devresi sıcaklık sensörü doğru şekilde monte edilmemiş olabilir. Bu arıza durumunda net teşhis ve onarım için servis çağırmalısınız.

F85 Arıza Kodu: Sıcaklık sensörü arızası.

 • Muhtemel Çözüm: Gidiş ya da dönüş sıcaklık sensörü aynı ya da yanlış boruya monte edilmiş olabilir. Sıcaklık sensörü bağlı olmayabilir ya da doğru şekilde bağlanmamış olabilir.

F86 Arıza Kodu: Yerden ısıtma kontağı sorunu.

 • Muhtemel Çözüm: Yerden ısıtma kontağı açık olabilir, sensör çözülmüş ya da arızalanmış olabilir. Net teşhis ve çözüm için mutlaka servis yardımı alınması gerekir.

F87 Arıza Kodu: Elektrot sorunu.

 • Muhtemel Çözüm: Elektrotların bağlı olmadığını ya da doğru şekilde bağlanmadığını belirtir. Bunun yanı sıra kablo demetinde kısa devre durumu olabilir. Arızanın tespit edilerek çözümlenmesi için servis çağırmalısınız.

F88 Arıza Kodu: Gaz armatörü sorunu.

 • Muhtemel Çözüm: Kombide gaz armatörü bağlı olmayabilir ya da doğru şekilde bağlanmamış olabilir. Ayrıca kablo demetinde kısa devre durumu olabilir. Bu yüzden net arıza tespiti ve çözümü için servis çağırmalısınız.

F89 Arıza Kodu: Pompa arızası.

 • Muhtemel Çözüm: Kombide sirkülasyon pompasının bağlı olmadığını ya da doğru şekilde bağlanmadığını belirtir. Ayrıca pompa bağlantısı dışında kablo demetinde de kısa devre sorunu olabilmektedir. Arızanın teşhis edilerek çözümlenmesi için mutlaka servis yardımı almanız gerekir.

Connection Arızası: Elektronik kart sorunu.

 • Muhtemel Çözüm: Ana elektronik kartı ile kullanıcı ara birimi arasında iletişim olmadığını belirtir. Bu durumun en temel sebebi kartın arızalı olmasıdır. Karta müdahale edilmesi açısından servis yardımı almanız gerekir.

 

Sending
User Review
0 (0 votes)

Soru Sor / Yorum Yap

CANSERVİS ARA