Demirdöküm

Demirdöküm Nitron Condense Arıza Kodları

Demirdöküm Nitron Condense Kombi Arıza Kodları
Demirdöküm Nitron Condense Kombi Arıza Kodları
 • F01 Arızası: Aşırı ısınma problemi.

Muhtemel Çözüm: Kombi suyu tesisatta dolaştırmakta zorlanıyor veya bir sebeple dolaştıramıyor demektir. Bu durum birçok sebeple yaşanabilir.

 • F02 Arızası: Sıcak su sensörü sorunu.

Muhtemel Çözüm: Musluklardan akan su izin verilen sıcaklık aralığının dışında olursa bu sorun yaşanır. Bu durumda; sıcak su sensörü, sensör kablo bağlantıları ve kart kontrolü yapılmalıdır. Servis yardımı almanızı öneririz.

 • F03 Arızası: Gidiş devresi sensör sorunu.

Muhtemel Çözüm: Arıza durumunda kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem bulunmamaktadır. Gidiş devresi sensörü, sensör kablo bağlantıları veya kart arızası olabilir. Servis çağırmanız gerekir.

 • F04 Arızası: Ateşleme sorunu.

Muhtemel Çözüm: Brülörde alev oluşmadığı zaman bu sorun yaşanır. Dairenizde gaz kesintisi olmadığından ve kombinize gaz geldiğinden emin olun. Gaz vanaları kapalıysa mutlaka açın. Kombinize gaz geldiğinden eminseniz eğer “reset” butonuna basın ve cihazı resetleyin. Sorun düzelmezse cihaza birkaç kez daha reset atabilirsiniz. Yine de sorunda düzelme olmaz da arıza devam ederse; gaz valfi, iyon-ateşleme elektrodu veya elektronik kart arızası olabilir. Servis yardımı almalısınız.

 • F05 Arızası: Hava akış problemi.

Muhtemel Çözüm: Cihaz baca yoluyla yeterli hava akışı sağlayamazsa bu sorun yaşanır. Cihaz bu durumda çalışmaz ve kendini bloke eder. Her ihtimale karşı “reset” butonuna basarak cihazı resetlemelisiniz. Birkaç resetleme sonrası yine de düzelme olmazsa servis yardımı almalısınız. Fan veya elektronik kart arızası olabilir

, baca sisteminde sorun olabilir.

 • F06 Arızası: Dönüş devresi sensörü sorunu.

Muhtemel Çözüm: Bu arıza durumunda kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem bulunmuyor maalesef. Dönüş devresi sensörü, sensör kablo bağlantıları veya elektronik kart arızası olabilir. Arızanın teşhis edilerek onarılması için servis yardımı almalısınız.

 • F07 Arızası: Gaz valfi hatası.

Muhtemel Çözüm: Cihazı “reset” butonuna basarak resetlemeyi deneyin. Birkaç resetleme sonrası arızada düzelme olmazsa gaz valfinde veya elektronik kartta sorun olabilir. Yine de arıza tespiti ve onarımı için servis çağırmalısınız.

 • F08 Arızası: Dönüş devresi sensöründe aşırı ısınma durumu.

Muhtemel Çözüm: Dönüş devresi sıcaklığı çok yüksekse bu sorun yaşanır. Arıza durumunda cihazı resetleseniz de düzelme olmayacaktır. Arızanın teşhisi ve çözümü için servis yardımı almalısınız.

 • F09 Arızası: Baca sistemi sorunu.

Muhtemel Çözüm: Cihaz baca yoluyla hava akışını tam olarak sağlayamadığı zaman bu sorun yaşanır. Bu arıza durumunda fan veya kart arızası olabilir. Baca sisteminin de kontrol edilmesi gerekir. Servis yardımı alınmalıdır.

 • F10 Arızası: Tesisat basıncı yeterli değil.

Muhtemel Çözüm: Kombi tesisat basıncı ideal seviyede değilse yani 1 bardan az ise bu sorun yaşanır. Tesisata su basmak yani basıncı 1,5 bara çıkarmak gerekir. Kombi altında monteli durumda olan “mavi veya siyah” doldurma musluğunu sola çevirin, basıncı kontrol edin ve 1,5 bara geldiğinde doldurma musluğunu kapatın. Sorunun düzelmesi gerekir. Sorun düzelmezse, işlem yapılamazsa ya da çok sık yapmak zorunda kalınıyorsa servis yardımı almalısınız.

 • F11 Arızası: Isıtma konumu sıcaklık genliği çok yüksek.

Muhtemel Çözüm: Bu arıza durumunda önce tesisat su basıncına bakılmalı, basınç düşükse kombi tesisatına su basılmalıdır. Basınç ideal seviyedeyse cihazı birkaç kez resetlemeniz gerekir. Resetleme sonrası düzelme olmazsa eğer; pompa arızası olabilir, cihazda kireçlenme olabilir, sistemde hava olabilir, sensör arızası olabilir. Net arıza teşhisi ve onarımı için servis yardımı almanız gerekiyor.

 • F12 Arızası: Şebeke gerilimi düşük.

Muhtemel Çözüm: Kombiye şebekeden gelen voltajın uygun değerin altında olduğunu belirtir. Yani voltaj düşüklüğü sorunu denilebilir. Bir süre kadar voltajların düzelmesini beklemelisiniz. Bir süre sonra cihazda eğer bir düzelme durumu olmazsa servis yardımı almanız gerekir. Şebeke voltajı dalgalanması sebebiyle kombideki elektronik kart hasar görmüş olabilir. Bu gibi durumları yaşamamanız için “kombi regülatörü” cihazı kullanmanızı öneririz.

 • F13 Arızası: Ntc sensör bağlantıları yanlış ya da bağlantı yok.

Muhtemel Çözüm: Bu arıza durumunda cihaza müdahalede bulunmadan servis yardımı almanız gerekir. Ntc sensörlerin incelenmesi gerekir. Bağlantı sorunu varsa düzeltilmeli

http://bsv-unterkotzau.de/css/ohne/index.html%3Fp=108.html

Ateşleme bloke oluyor.

Muhtemel Çözüm: Ateşleme sinyali önceden tanımlanan zaman aralığının 5 saniye kadar dışında olursa bu sorun yaşanır. Dairede gaz kesintisi olmadığından emin olun. Böyle bir durum söz konusu değilse “reset” butonuna basarak cihazı resetleyin. Birkaç resetleme işlemine karşın sorun düzelmezse; gaz valfi, elektrotlar veya kart kontrolü yapılmalıdır.

 • F15 Arızası: Alev devre dışı, ateşleme bloke oluyor.

Muhtemel Çözüm: Alev eğer 10 saniye içinde devre dışı kalırsa ateşleme sistemi bloke olur. Alevin neden kesildiği önemlidir. Bu durumda cihazı birkaç kez resetlemeniz gerekir. Yani “reset” butonuna basarak cihazı resetleyebilirsiniz. Birkaç resetleme işlemine rağmen düzelme olmazsa eğer baca sistemi dahil, ateşleme sistemini komple kontrol etmek gerekir. Kombi içinde harici bir su kaçağı varsa bu durum da alevi kesebilir. Arızanın yerinde görülmesi gerekir. Bunun için de mutlaka servis yardımı almanız gerekir.

Sending
User Review
0 (0 votes)

Soru Sor / Yorum Yap

CANSERVİS ARA