Demirdöküm

D.Döküm Sargon Condense Arıza Kodları

Demirdöküm Sargon Condense Arıza Kodları
  • F0 Arızası : Yetersiz tesisat su basınç sorunu

Muhtemel Çözüm : Bu durumda Sargon Condense kombinin su basıncının düşük olduğunu belirtebiliriz. Yapılması gereken uygulama da oldukça basittir. Kombiye su basmanız ve tesisat suyunu normal seviyeye getirmeniz gerekir. Bu seviye 1 ile 2 bar arasıdır. Su basma işlemini kombinin sol alt kısmında yer alan siyah doldurma musluğu ile yapabilirsiniz. Bar değer gereken seviyeye ulaştığında işlemi sonlandırın. Cihazda düzelme olacaktır. Düzelme olmazsa da cihazı resetleyin. Reset işlemini düzelme olmadığı durumda 3 kez daha tekrarlayabilirsiniz. Yine de düzelme olmaz ve sorun devam ederse yardım için servisi aramalısınız.

  • F1 Arızası : Limit termostat sorunu

Muhtemel Çözüm : Sargon Condense kombide aşırı ısınma sorunu olarak da adlandırabileceğimiz arıza kodudur. Limit termostat kombideki su sıcaklığı yüksek olduğunda, yüksek sıcaklık sebebi ile cihazı korumaya alır. Bu durumda cihaz arızaya geçer ve bloke durumda kalır. Bu sorunda birkaç resetleme işlemi ve cihaz petek konumunda ise petek vanalarını kontrol edebilirsiniz. En azından 3 peteği mutlaka kullanmanızı öneririz. Petek vanaları kapalı ise açın, açıkken de sorun yaşanıyor ise veya kombi sıcak su konumunda bu sorunu yaşattırdı ise; ana eşanjör kireçlenmiş veya tıkanmış, üç yollu vana konum değiştiriyor veya arada kalıyor, kalorifer filtresi tıkanmış, tesisat tıkanmış veya devir daim pompası sıkışmış olabilir. Net tespit ve çözüm için mutlaka servis yardımı alın.

  • F2 Arızası : Kullanım suyu ntc sorunu

Muhtemel Çözüm : Sargon Condense kombide sıcak su sensöründe yani ntc sinde sorun olduğunu belirten bir arıza kodudur. Bu sorun yaşanıldığında sıcak su alamazsınız. Sorunun en önemli sebebi sıcak su sensörünün arızalı olmasıdır. Buna istinaden; sensör kablolarında kopma veya kısa devre, borularda nemlenme olduğunda da sorun yaşanacaktır. Bu durum için de mutlaka servis yardımı almanız gerekmektedir.

  • F3 Arızası :  Tesisat suyu ntc sorunu

Muhtemel Çözüm : Cihazda bulunan kalorifer sensöründe yani ntc sinde problem olduğunu anlayabileceğimiz arıza kodudur. Bu durumda da peteklerinizde ısıtma durumu olmaz. Kalorifer sensörü arızasının yanı sıra, kablolarda kopma veya kısa devre, borularda nemlenme olması gibi durumlarda da yaşanabilmektedir. Bu durumda net tespit için uzman Demirdöküm Servisi yardımı almalısınız.

  • F4 Arızası :  Ateşleme-iyonizasyon sorunu

Muhtemel Çözüm : Ekranda F4 arıza kodu ile birlikte “reset” yazısı belirir. Bu durumda cihaza gaz gelmiyor veya cihaz gazı algılamıyor diyebiliriz. Öncelikle gaz vanalarının açık olduğundan ve konutunuza gaz geldiğinden emin olmalısınız. Gaz geldiğinden eminseniz eğer kombinize reset atmalısınız. Resetleme sonrasında da sorunda düzelme olmaz ise bu durumda servis yardımı almalısınız. Gaz yokluğu sorunlarında; anakart, gaz grubu, iyonizasyon ateşleme elektrodunda sorun olabilmektedir. Net tespit ve çözüm için servis yardımı almalısınız.

  • F5 Arızası : Hava akış anahtarı sorunu

Muhtemel Çözüm : Sargon Condense model kombilerde hem bacalı hem de hermetik çeşit bulunur. Bu arıza durumunda cihazın çeşidine göre hava akışı ve bu işlevi sağlayan parçalar değişir. Sargon Condense model hermetik kombilerde; fan, anakart ya da prosestat arızası söz konusu olabilir. Sargon Condense model bacalı kombilerde; bacanın çekmemesi, bacanın tıkalı olması veya baca sensöründe sorun olması durumunda problem yaşanır. Bu gibi durumlarda tespit ve çözüm işin uzmanına bırakılmalıdır. Kullanıcı olarak cihaza müdahalede bulunmamalısınız.

  • F6 Arızası : Dış hava sensör arızası

Muhtemel Çözüm : Dış hava sensörü çoğu kombide yer almaz. Dışarıya takılır ve dış hava sıcaklığına göre cihazı çalıştırır. Arızalandığı zaman genelde ekranda bu hata kodu yer alır. Fakat dış hava sensörü olmayan kombiler de vardır. Olmayan kombilerde karşılaşılan bu sorunda elektrik aksağında bir sorun vardır denilebilir. Tespit ve müdahale için servis yardımı almanız gerekmektedir.

  • OC Arızası Dış hava sensörü devreye girdiği zaman ekranda belirmektedir. Arıza değildir. Bilgi amacı ile ekranda belirmektedir.
  • CC Arızası Dış hava sensörünün devreye giremediğini belirtmektedir. Arıza değildir. Kombi şalterinden kapatılıp yeniden açıldığında ekranda belirir. Bir süre sonra ekrandan gider.

Soru Sor / Yorum Yap

CANSERVİS ARA