Dizayn

Dizayn Kombimix Kombi Arıza Kodları

Dizaym Kombi Mix Kombi Arıza Kodları
Dizaym Kombi Mix Kombi Arıza Kodları
 • E02 Arızası Düşük basınç sorunu.

Muhtemel Çözüm: Panelin solunda yer alan bar göstergesine bakacak olursanız “0” değerine yakın olduğunu göreceksiniz. Kombinin sol altında monteli olan mavi doldurma musluğunu sola doğru çevirin. Kombiden su sesi geldiğini duyacaksınız aynı anda bar göstergesine de bakın, yükselme olacak. Bar göstergesi 1 ile 2 arasına gelene dek işlemi devam ettirin. Bu değere geldiğinde mavi doldurma musluğunu sağa çevirip kapatın ve iyice sıkın. Sorununuz çözümlenecektir. İşlemi yapamazsanız veya işlem sonrası sorun devam ederse servis yardımı alabilirsiniz.

 • E04 Arızası Kullanım suyu NTC sensör arızası.

Muhtemel Çözüm: Sıcak su NTC sensör arızasıdır. NTC sensörde, sensör bağlantılarında ya da kombi anakartında sorun olabilir. Net teşhis ve çözüm için servis yardımı almalısınız.

 • E05 Arızası Tesisat sensör sorunu.

Muhtemel Çözüm: Kalorifer tesisatı NTC sensöründe sorun olabileceğini, sensörün yanı sıra bağlantı veya anakart arızası olabileceğini belirten arıza kodudur. Cihaza müdahale etmeden servis yardımı almalısınız.

 • E14 Arızası Baca sıcaklık sensör sorunu.

Muhtemel Çözüm: Baca sıcaklık sensöründe arıza olduğunu belirtir. Bazı durumlarda sensörün yanı sıra sensör bağlantılarında veya anakartta da sorun görülebilmektedir. Net teşhis ve arıza çözümü için servis yardımı almalısınız.

 • E13 Arızası Baca aşırı sıcaklık sorunu.

Muhtemel Çözüm: Baca sıcaklığının aşırı yüksek olduğunu belirtir. Bu durumda cihaz arızaya geçer ve çalışmaz. Arızanın net teşhis edilerek çözümlenmesi adına servis çağırmalısınız.

 • rE06 Arızası Ateşleme sorunu.

Muhtemel Çözüm: Daire içinde gaz olduğundan, gaz kesintisi olmadığından emin olun. Gaz vanalarının hepsi açık durumda olsun. Bu kontrolden sonra ekranın altında yer alan “reset” düğmesine birkaç saniye kadar basılı tutun. Bu şekilde kombiyi resetlemiş olursunuz. Arıza tekrarında bu işlemi en fazla 3 kez daha uygulamalısınız. Uygulama sonrası sorun düzelmezse servis çağırmanız gerekir. Kombinizde anakart

, iyon ve ateşleme elektrodu, gaz armatörü gibi parçalarda sorun olabilir.

 • rE07 Arızası Emniyet termostatı sorunu.

Muhtemel Çözüm: Kombi içindeki suyun maksimum değeri aştığını belirtir. Bu sebeple emniyet termostatı devreye girerek cihazı bloke eder. Cihaz çalışmaz. Kombi altındaki tesisat vanaları ile petek vanalarının açık olduğundan emin olun. Daire içinde en az 3 petek açık olsun. Kombi su basıncı 1 bardan azsa mavi doldurma musluğu ile su basıncını 1,5 bara kadar çıkarın. Son olarak ekranın altındaki “reset” düğmesine basılı tutarak kombiyi resetleyin. Bu işlemi de arka arkaya en fazla 3 kez yapmanız gerekir. Sorunda yine de düzelme olmazsa eğer servis çağırmanız gerekir. Bu gibi durumlarda birçok parçada sorun olabileceği için soruna yerinde bakmak gerekir.

 • rE08 Arızası İyonizasyon sorunu.

Muhtemel Çözüm: Kombiye gaz geldiği halde alev oluşmadığını veya alevin söndüğünü belirtir. Bu iyonizasyon arızası olarak adlandırılır. Bu gibi arıza durumlarında “reset” düğmesine birkaç saniye basılı tutarak kombiyi resetlemeniz gerekir. Bu işlemi sorun tekrar ederse arka arkaya en fazla 3 kez uygulamalısınız. Maksimum 3 resetleme işleminden sonra sorun hala devam ederse servis yardımı almanız gerekir. İyon elektrodunda, gaz valfinde ya da anakartta sorun olabilir.

 • E09 Arızası Pompa sorunu.

Muhtemel Çözüm: Kombide devir daim, su sirkülasyonu sağlayan pompada sorun olduğunu belirten bir arıza kodudur. Dairede en az 3 petek kullanmanız gerekir. Petek vanalarını kontrol edin. Vanaların açık olduğundan emin olun. Cihaz uzun süre kapalı kaldıysa eğer bu yüzden de bu sorun yaşanıyor olabilir. Parçaya müdahale edilmesi açısından servis yardımı almanız gerekir.

 • E10 Arızası Harici sensör sorunu.

Muhtemel Çözüm: Kombide sıcak su ve kalorifer NTC sensörü dışında bulunan harici sensörde, sensör bağlantılarında veya anakartta sorun varsa eğer cihaz bu arızayı verebilir. Arızanın net teşhis edilerek onarılması açısından servis yardımı almanız gerekir.

 • E11 Arızası Gaz armatörü modülasyon sorunu.

Muhtemel Çözüm: Gaz armatörünün alev boyunu yükseltip alçaltmasında sorun olduğunu belirtir. Gaz armatörü bu modülasyonu sağlamadığında ekranda bu hata kodu belirir. Servis müdahalesi gerekir.

 • E12 Arızası Harici depo kullanımında sıcak su sensör sorunu.

Muhtemel Çözüm: Harici depo kullanımında kullanım suyu sensörünün arıza yapması, sensör bağlantılarında veya anakartta sorun olması sebebiyle ekranda bu hata kodu belirir. Arızanın net teşhisi ve çözümü için servis çağırmanız gerekir.

 • E17 Arızası Tesisat devresinde iki sensör için yüksek ısı farkı.

Muhtemel Çözüm: Tesisat devresinde yer alan gidiş ve dönüş sensörleri arasında normalden fazla ısı farkı olduğunu belirtir. Tesisatta tıkanıklık olabilir

kamagra pills

, kalorifer filtresi tıkalı olabilir, sensörlerde sorun olabilir. Farklı sorunlar da söz konusu olabileceğinden net arıza tespiti ve çözümü için servis çağırmanız gerekir.

 • rE28 Arızası Fazla işlem tekrarı.

Muhtemel Çözüm: Kısa sürede resetleme işlemini olması gerekenden fazla uyguladığınızda bu sorun yaşanır. Cihazı şalterinden kapatıp yeniden açın veya bir süre bekledikten sonra yeniden “reset” düğmesine bir kez basın. Sorun düzelecektir.

 • E37 Arızası Düşük voltaj sorunu.

Muhtemel Çözüm: Daireye veya kombiye şebekeden gelen voltajın düşük olduğunu belirtir. Öncelikle elektrikçi çağırarak dairenize gelen voltajı ölçtürün. Voltaj düşük çıkarsa elektrikçi gereken işlemi yapacaktır. Ancak voltaj normal değerde çıkarsa bir süre kadar beklemeli ve cihaza müdahale etmemelisiniz. Şebekeden gelen voltaj düzeldiğinde sorunun da düzelme olasılığı vardır. Bu arıza durumunda kombi otomatik resetleme yapacaktır. Ancak uzun bir süre beklemenize rağmen sorunda bir düzelme olmuyorsa anakart düşük gelen voltaj sebebiyle arızalanmış veya yanmış olabilir. Bunun için servis yardımı almalısınız. Arızanın yeniden tekrar etme ihtimali olacağı için de mutlaka kombi regülatörü kullanmanız gerekir.

 • E40 Arızası Elektrikte frekans sorunu.

Muhtemel Çözüm: Muhtemel sebep elektronik kart veya bağlantılardadır. Yine de net teşhis ve çözüm için servis yardımı almanızı öneririz.

 • Re41 Arızası 6 deneme sonrası gaz yokluğu hatası.

Muhtemel Çözüm: Ateşlemenin 6 kez devreye girmediğini belirtir. Yani kombi 6 kez ateşleme yapmaya çalışır ancak brülörde yanma olmadığı için cihaz çalışmayarak arızaya geçer. Öncelikle dairenizde gaz kesintisi olmadığından ve gaz vanalarının açık durumda olduğundan emin olun. Bu kontrol sonrasında “reset” düğmesine birkaç saniye basılı tutarak resetleme işlemi uygulayın. Bu işlemi de arka arkaya en fazla 3 kez tekrarlayın. Arıza yine düzelmez ve devam ederse servis yardımı almanız gerekir.

 • E42 Arızası Düğme veya tuş sorunu.

Muhtemel Çözüm: Panel üzerinde yer alan düğmeler veya tuşlar işlev sağlamadığında ekranda bu hata kodu belirir. Düğmeler kırıksa eğer değişimi yapılabilir. Ancak tuş takımında sorun varsa veya düğme bozuksa ya tuş takımı değiştirilir ya da anakarta müdahale edilir. Cihaza herhangi bir işlem uygulamadan servis yardımı almalısınız.

 • E43 Arızası Dış hava sensör sorunu.

Muhtemel Çözüm: Kombiye bağlantılı dış hava sensörü (kombiyi dış ortam ısısına göre çalıştıran sensör) varsa eğer dış hava sensöründe , sensör bağlantılarında sorun olabileceğini belirtir. Kombi dış hava sensörü ile çalışmıyorsa eğer elektriksel bir sorun olabilir. Her iki durumda da servis yardımı almalısınız.

 • Re44 Arızası Gaz valfi sorunu.

Muhtemel Çözüm: Kombide ateşleme devresinde çalışan gaz valfinde bir arıza tespit edildiğinde bu sorun yaşanır. Gaz valfi arızalarında gaz valfinin yanı sıra elektronik kartta da sorun olabilme ihtimali vardır. Bu yüzden iki parçanın da kontrol edilmesi adına servis çağırmanız gerekir.

 • E62 Arızası Kalibrasyon ihtiyacı.

Muhtemel Çözüm: Cihaza haz ayarı gerekebileceğini belirtir. Genel kontrol ve müdahale için servis yardımı almalısınız.

 • rE72 Arızası Ateşlemede sıcaklık sorunu.

Muhtemel Çözüm: Arıza durumunda önce “reset” düğmesine birkaç saniye basılı tutarak kombiyi resetleyin. Bu işlemi sorun düzelmezse birkaç kez daha tekrarlayabilirsiniz. Birkaç resetleme işleminden sonra sorunda düzelme olmazsa eğer servis yardımı almanız gerekir.

 • E74 Arızası Tesisattaki 2.sensör arızası.

Muhtemel Çözüm: Tesisat devresinde çalışan 2.NTC sensörde sorun olabileceğini belirtir. Sensörün yanı sıra bağlantı ve anakart arızası da olabilir. Servis yardımı almalısınız.

 • rE88 Arızası Anakart sorunu.

Muhtemel Çözüm: Kombinin beyni olan ve hemen her parçaya çalışma voltajı gönderen elektronik kartta sorun olduğunu belirtir. Kısa süreli ani bir hata da olabileceği için bu sorunda önce kombiyi resetlemek gerekir. “reset” düğmesine birkaç saniye kadar basılı tutun, kombi bu şekilde resetlenecektir. Arıza düzelmezse eğer işlemi birkaç defa daha uygulayın. Yine de sorun düzelmezse servis yardımı almanız gerekir.

 • rE99 Arızası Sistem sorunu.

Muhtemel Çözüm: Geçici bir arıza durumu olabilir. Bu arızayla karşılaştığınızda önce kombiyi resetlemeniz gerekir. “reset” düğmesine birkaç saniye kadar basılı tutun. Kombi resetlenecektir. Bu işlemden sonra sorun düzelmezse eğer işlemi arka arkaya en fazla 3 kez tekrar edin. Sorun yine de düzelmiyorsa servis yardımı almanız gerekir.

NOT: Kombi ekranında arıza kodları ile birlikte reset işareti de olursa eğer “reset” düğmesine birkaç saniye kadar basılı tutarak cihazı resetlemeniz gerekir. rE işareti yanmaya devam ederse eğer kilitlenme durumu olabilir. Bu gibi durumlarda yaz-kış konum seçme düğmesine basarak kilitlenme durumunu açabilirsiniz.

Sending
User Review
0 (0 votes)

Soru Sor / Yorum Yap

Call Now ButtonCANSERVİS ARA