ECA

Eca Confeo Dijital Arıza Kodları

Eca Confeo Digital Hata Kodları
Eca Confeo Digital Hata Kodları

Baca Gazı Sorunları                           Hava Akışı Sorunları

•T6 Arızası                                                                                     •E4 Arızası

•T2 Arızası                                                                                     •E5 Arızası

 

 

Sıcaklık Sorunları                                Alev Denetimi Sorunları

•E3 Arızası                                                                                    •E1 Arızası

•T1 Arızası                                                                                     •E2 Arızası

•T3 Arızası                                                                                    •D1 Arızası

•T5 Arızası

•T7 Arızası

 

Elektrik Sorunları                                 Su Basıncı Sorunu

•C1 Arızası                                                                                    •P1 Arızası

•A1 Arızası

 

 

Gaz Valfi Sorunu

•Y1 Arızası

—————————————————————————————————————————————–

 • T6 Arızası: Baca gazı sorunudur. (Açık-Kısa Devre)

Muhtemel Çözüm: Sadece bacalı kombilerde karşılaşılan bir arıza durumudur. Baca sensörü arızalı olabilir, baca sensörü kablolarında kopma veya temas durumu söz konusu olabilir. Temas durumunda kısa devre durumu yaşanır, kopma var ise açık devre sorunu yaşanır. Arızanın net tespit edilmesi açısından Eca Servisi’ni aramanızı öneririz.

 • T2 Arızası: Baca gazı aşırı sıcaklık problemidir.

Muhtemel Çözüm: Sadece bacalı kombilerde karşımıza çıkar. Baca çekişi kuvvetli olmayabilir, baca tıkalı olabilir. Baca sensörü çalışma aralığının dışına çıkar ise ve bu durum 10 saniyeden fazla sürerse cihaz bloke durumuna geçer. Tespit ve çözüm için mutlaka servisi aramalısınız.

 • E4 Arızası: Prosestat sorunudur. (Kısa Devre)

Muhtemel Çözüm: Sadece hermetik model Confeo Dijital kombilerde karşımıza çıkar. Kablolar kopmuş, bağlantılarda problem olabilir. Önce “R” konumlu düğmeye 2 saniye kadar basarak resetleme işlemi yapın. Arıza durumu düzelmez ise; Prosestat ile alakalı bir arıza durumudur. Sorun sadece prosestatta değil anakart veya fanda olabilir. Tespit ve sorunun çözümlenmesi için servisi aramalısınız.

 • E5 Arızası:  Prosestat sorunudur. (Açık Devre)

Muhtemel Çözüm: Prosestat kabloları birbirine temas etmiş olabilir. Prosestat ile alakalı açık devre durumu olduğunu belirten bu arıza durumunda önce “R” düğmesine birkaç saniye basarak resetleme işlemi uygulayın. Resetleme sonrasında arıza yine de devam etmekte ise mutlaka Eca Servisi’ni arayın.

 • E3 Arızası: Aşırı ısı limit termostat sorunudur. (Kilitlenme)

Muhtemel Çözüm: Confeo Dijital model kombilerde limit termostatın aşırı sıcaklık sebebi ile açıldığını ve cihazı kilitlediğini belirtir. Bu durum hermetik ve bacalı modellerde yaşanabilir. Öncelikle cihazınız kış modunda ise peteklerin açık olduğundan ve kombi altındaki tesisat vanalarının açık olduğundan emin olun. Vanalar kapalı şekilde ise mutlaka açın. “R” konumlu düğmeye 2 sn kadar basılı tutarak resetleme uygulaması yapın. Ana eşanjörde tıkanma, tesisatta tıkanma, kalorifer filtresinde tıkanma olabilir. Üç yollu vana arızalı olabilir, pompa sıkışıyor olabilir… Birçok sebep olabileceği için arızanın yerinde görüşmesi ve tespit sonrası soruna müdahale edilmesi gerekir. Eca Servisi’ni arayarak yardım almalısınız.

 • T1 Arızası: Aşırı ısınma sorunu uyarısıdır. (Elektronik Limit)

Muhtemel Çözüm: Bu bir uyarıdır. Cihaz içindeki suyun aşırı ısındığını belirtir. Soruna müdahale edilmez ise arıza durumu E3 e döner. Yani aşırı sıcaklık kilitlenmesi durumu yaşanır. Her iki sorunda da uzman yardımı almalısınız.

 • T3 Arızası: Kalorifer NTC sorunudur. (Açık-Kısa Devre)

Muhtemel Çözüm: Kalorifer sensörü yani merkezi ısıtma sıcaklık sensöründe sorun olabileceğini belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda kaloriferleriniz az ısınır veya hiç ısınmaz. Sensör değişimi gerekebilir, tabi sorun kablolarda veya bağlantılarda da olabileceğinden mutlaka uzman yardımı almalısınız.

 • T5 Arızası: Sıcak su NTC sorunudur. (Açık-Kısa Devre)

Muhtemel Çözüm: Sıcak su sensöründe yani kullanım suyu sensöründe sorun olabileceğini belirten arıza kodudur. Bu durumda sıcak su sorunu yaşarsınız. Sensörün yanı sıra, sensör kablolarında ve bağlantılarında sorun olabilir. Tespit ve sorunun çözümlenmesi için servisi aramanız gerekir.

 • T7 Arızası: Dış hava sıcaklık sensörü problemidir. (Kısa Devre)

Muhtemel Çözüm: Dış hava sensörü her kombide mevcut değildir. Bulunan kombiler dış hava sensörü sayesinde dış ortam sıcaklığına göre çalışır, bulunmayan kombiler ayarlanan ısıya göre çalışır. Kombide dış hava sensörü var ise arızalı olabilir, yoksa da elektrik ile alakalı bir sorun yaşanıyor olabilir. Sorunun tespit edilmesi ve çözümlenmesi için mutlaka uzman yardımı alın.

 • E1 Arızası: Ateşleme problemidir. (Alev yok.)

Muhtemel Çözüm: Confeo Dijital model kombide sıkça karşımıza çıkan arıza durumlarından biridir. Cihazın alev olmadığı için veya alevi algılamadığı için ateşleme yapmadığını ya da yapamadığını belirtir. Öncelikle gaz girişlerine bakın, konutunuzda gaz olduğundan ve kombinize gaz geldiğinden emin olmalısınız. Gaz girişleri açık ve kombinize gaz geliyor ise “R” konumlu düğmeye 2 saniye kadar basılı tutarak resetleme yapın. Arıza düzelmez ise işlemi birkaç kez daha tekrar edin. Arıza durumunda yine bir değişme olmaz ise; anakart, gaz armatörü veya elektrotlarda (ateşleme-iyonizasyon) sorun olabilir. Sorunun tespit edilmesi ve çözümlenmesi için Eca Servisi’ni arayın.

 • E2 Arızası: Yanlış alev sinyalidir.

Muhtemel Çözüm: Gaz valfinin kapalı olmasına rağmen brülörde alevin algılanmaya devam ettiğini belirtir. Servis öncesi “R” konumlu düğmeye 2 saniye basarak resetleme işlemi uygulayın. Sorun devam ediyorsa eğer işlemi 3 kez daha tekrar edebilirsiniz. Sorun gaz valfi ile alakalı veya elektronik kart ile alakalı olabilir. Bunun yanı sıra iyonizasyon elektrodunda da sorun olabilir. Teşhis ve çözüm için mutlaka servisi arayın.

 • D1 Arızası: Alev devresi sorunudur.

Muhtemel Çözüm: Confeo Dijital model kombilerin alev devresinde sorun olduğunu belirten arıza kodudur. Servis gelmeden önce “R” konumlu düğmeye 2 saniye basılı tutarak resetleme işlemi yapın. Arıza düzelmezse işlemi maksimum 3 kez daha uygulayabilirsiniz. Yine de sorunda düzelme durumu olmaz ise bu durumda Eca Servisi’ne ulaşarak yardım almalısınız.

 • C1 Arızası: Elektronik kart ile iletişim kopukluğudur.

Muhtemel Çözüm: Elektronik karttan iletişim alınamadığını belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda önce “R” düğmesine birkaç saniye kadar basılı tutarak resetleme işlemi uygulayın. Resetleme sonrasında arıza durumunda düzelme olmaz ise Eca Servisi’ni arayın. Sorun elektronik kart tamiri veya değişimi ile çözümlenecektir.

 • A1 Arızası: Besleme gerilim sorunudur.

Muhtemel Çözüm: Confeo Dijital model kombilerde düşük voltaj arızası olarak adlandırabileceğimiz bir arıza durumudur. Bu durumda önce bir süre beklemenizi öneriyoruz. Voltajların düzelmesi ile birlikte sorunun da düzelme seçeneği bulunmaktadır. Uzun süre beklemenize rağmen sorunda düzelme durumu olmazsa eğer hiçbir müdahalede bulunmadan servisi arayın. Çünkü düşük gelen voltaj sebebi ile anakart hasar görmüş, arızalanmış olabilir. Anakarta müdahale edilerek sorun çözümlenir fakat aynı sorun yeniden yaşanabilir. Bu gibi durumları yaşamak zorunda kalmamak için mutlaka kombi regülatörü kullanın.

 • P1 Arızası: Düşük su basınç ikazıdır.

Muhtemel Çözüm: Confeo Dijital model kombinin panelinin sağında yer alan bar göstergesine bakarsanız 0 değerine yakın olduğunu görürsünüz. Tesisat suyunun azaldığını veya bittiğini belirten arıza kodudur. Bu duruma tesisata su basmanız gerekir. Confeo Dijital model kombinin altında monteli şekilde olan siyah ya da mavi doldurma musluğunu sola doğru yavaşça çevirdiğinizde su dolumu başlar ve su sesi gelir. Aynı anda bar göstergesine de bakmalı 1 ile 2 bar arasına gelecek şekilde su basma işlemi uygulamalısınız. Uygulama sonrasında doldurma musluğunu sağa çevirerek kapatmayı unutmayın. Arıza düzelecektir. Yine de bir düzelme durumu olmaz ise mutlaka servisi arayın.

 • Y1 Arızası: Gaz valfi devresinde sorundur.

Muhtemel Çözüm: Gaz valfi yani ateşleme devresinde sorun olduğunu anlayabiliriz. Bu arıza durumunda öncelikle resetleme işlemi uygulayın. “R” konumlu düğmeye 2 saniye kadar basılı tutun ve cihazın resetlenmesini sağlayın. Resetleme sonrasında da arıza durumu devam etmekte ise Eca Servisi’ni arayarak yardım alın, cihaza müdahalede bulunmayın.

Soru Sor / Yorum Yap

Yorumlar

 • Merhebe benim kombide sorunum içinde alevlenen izgaralarin ikisi yanmıyor diğerleri yanmıyor bunun için kambi yanmayı durduruyor sıcak su gelmiyor. Neyden olabilir bilgilendirirseniz sevinirim.

  • Merhaba,

   Bu sorunun birçok nedeni olabilir cihazınız bakımsız olabilir, gaz valfiniz arızalı olabilir kesin bir tespit için teknisyen kontrolü gerekmektedir.

CANSERVİS ARA