ECA

Eca Fortius Plus Arıza Kodları

Eca Fortius Plus Kombi Arıza Kodları
Eca Fortius Plus Kombi Arıza Kodları
 • 24 Arızası: Hava basınç anahtarı uyarısıdır.

Muhtemel Çözüm: Eca Fortius Plus model kombiler hermetik olduğu için hava akışı fan yardımı ile sağlanmaktadır. Hava akış sorunu verdiğinde ise fan ile birlikte fanın bekçisi görevindeki prosestatta, bu parçaların çalışması adına komut veren elektronik kartta sorun olabilmektedir. Baca yerinden çıktığı zaman da hava akışı sağlanmaz. Bu nedenle net tespit ve çözüm için mutlaka servisi aramalısınız.

 • 01 Arızası: Aşırı sıcaklık kilitlenmesidir.

Muhtemel Çözüm: Kalorifer devresi su sıcaklığı 105°C nin üstüne çıktığında aşırı ısınmadan dolayı kilitlenme olur yani cihaz bloke duruma geçer. Bu durumda önce kombi altında bulunan kalorifer giriş vanası kontrol edilmeli, kapalı ise açılmalıdır. Daha sonrasında kalorifer vanaları kontrol edilmeli kapalı ise açılmalıdır. En az 3 kalorifer kullanılır şekilde yani açık olmalıdır. Bu uygulama sonrasında resetleme yapılmalıdır. Panel üzerinde yer alan mavi “R” butonuna bir kez basılmalıdır. Arıza durumu devam ederse resetleme işlemi birkaç kez daha yapılabilir. Uygulama sonrasında sonuç alamadıysanız eğer; üç yollu vana konum atlıyor veya arada kalıyor olabilir, kalorifer filtresi tıkalı olabilir, kalorifer tesisatında tıkanıklık olabilir, ana eşanjörde kireçlenme veya tıkanma olabilir, sirkülasyon pompası sıkışmış olabilir. Yerinde teşhis ve müdahale gerekeceğinden mutlaka servisi aramalı yardım almalısınız.

 • 06 Arızası: Aşırı sıcaklık uyarısıdır.

Muhtemel Çözüm: Kombi içindeki suyun sıcaklığının maksimum seviyeyi aştığını belirtir. Bu bir uyarıdır. Bu uyarı alındığında cihaz resetlenmeli, vanalar kontrol edilmeli, vanalar kapalı durumda ise açılmalıdır. Buna rağmen sorun devam ederse servisi aramalısınız. Müdahale gecikir ya da bu durumu fark etmezseniz eğer ekranda 01 uyarısı yani aşırı sıcaklık kilitlenmesi sorunu yaşanır.

 • 12 Arızası: Kalorifer devresi gidiş suyu sensör sorunudur.

Muhtemel Çözüm: Kalorifer devresi gidiş suyu sensörü arızalı olabilir, sensör kablolarında kopukluk veya kısa devre olabilir, sensör boruları nemlenmiş olabilir. Arıza durumu ne ise yerinde tespit yapılır ve sorun çözümlenir. Bu durumda uzman yardımı almalısınız.

 • 14 Arızası: Sıcak su sensör sorunudur.

Muhtemel Çözüm: Sıcak su sorunu yaşayabileceğiniz bir arıza durumudur. Bu arıza durumunda sıcak su ntc sinde, ntc kablolarında veya borularında sorun olabilmektedir. Net tespit ve çözüm için Eca Servisi’ni aramanız gerekir.

 • 04 Arızası: Alev sinyali yoktur.

Muhtemel Çözüm: Yani kombinin ateşleme yapmadığını belirtir. 3 ateşleme denemesi sonrasında brülörde alev oluşmadığı anlamına gelir. Bu durumda önce gaz girişlerini kontrol etmelisiniz. Konutunuza gaz geldiğinden ve kombinize gaz geldiğinden emin olmalısınız. Gaz var ise panelde bulunan mavi renkteki “R” düğmesine basarak kombiyi resetlemelisiniz. Resetleme sonrasında arıza düzelmez ise işlemi maksimum 3 kez daha tekrar edin. Sonuç aynı ise bu durumda Eca Servisi’ni arayın. Brülörde alev oluşmuyorsa eğer; anakart, gaz valfi, iyonizasyon ateşleme elektrodunda sorun olabilir.

 • 05 Arızası: Alev kaybıdır.

Muhtemel Çözüm: Fortius Plus kombi çalışırken brülörde alev kaybı olduğunu anlatır. Bu durumda önce “R” konumlu düğmeye basarak kombiyi resetleyin. Resetleme uygulamasından sonra da arıza düzelmez ise işlemi birkaç kez daha uygulayın. Yine bir sonuç alamazsanız eğer; gaz valfi, iyonizasyon elektrodu, anakart arızalı olabilir. Tespit ve çözüm için mutlaka servisi arayın.

 • 11 Arızası: Alev devresi sorunudur.

Muhtemel Çözüm: Yanlış alev anlamına gelen arıza kodudur. Gaz valfi kapalı olmasına karşın brülörde alevin algılanmaya devam ettiğini belirtir. Bu durumda sorun gaz valfi veya elektronik kartta olabilir. Tespit ve çözüm için Eca Servisi’nden yardım almalısınız.

 • 32 Arızası: Güç kaynağı sorunudur.

Muhtemel Çözüm: Voltaj sorunu olarak da adlandırabiliriz. Bu arıza durumunda dairenize gelen şebeke voltajı 160 V atlında demektir. Bir süre kadar beklemenizi öneriyoruz. Beklemenizdeki amaç voltajların düzeldiğinde sorunun da düzelme ihtimalinin olmasıdır. Uzun süre beklediniz ama sonuç aynı ise bu durumda Fortius Plus model kombide sorun meydana gelmiş demektir ve servisi aramanız gerekir. Düşük voltaj sorunlarında genelde karşımıza anakart arızası çıkar. Anakart direk şebekeden gelen elektrik ile çalıştığı için voltajların düştüğü veya çıktığı durumlarda yanabilir ya da hasar görebilir. Anakart tamir uygulaması veya değişim ile sorun çözümlenir. Yalnız arıza durumu tekrar edebileceğinden önerimiz kombi regülatörü kullanmanızdır. Aksi halde müdahale edilen anakarta hiçbir firma garanti sunmaz.

 • 40 Arızası: Düşük su basınç uyarısıdır.

Muhtemel Çözüm: Tesisat su basıncının 1 bardan az olduğunu belirten arıza kodudur. Basıncın hangi seviyede olduğunu görüntüleyebilmek adına ekranın hemen üstünde bulunan ufak dikdörtgen düğmeye bir kez basmalısınız. Ekranda bar değeri hemen belirecektir. (Örneğin 0,7 gibi) Bu şekilde basıncın düşük olduğunu anlayarak kombiye su basmanız gerekir. Eca Fortius Plus kombinin sol alt tarafındaki mavi doldurma musluğunu sola çevirmeli ekrandaki 40 arıza kodu silinene kadar su basmalısınız. Ekrandaki hata kodu silindi ise basınç ideal konuma ulaşmış demektir. İşlemi sonlandırabilir ve mavi doldurma musluğunu sağa çevirerek kapatabilirsiniz. Basıncın şuan ki seviyesini öğrenmek için de yine ekranın üstünde bulunan düğmeye bir kez basabilirsiniz. İşlemi yapamazsanız veya işlem sonrasında arıza devam ederse Eca Servisi’ni arayabilirsiniz.

 • 20 Arızası: Gaz valfi devresi arızasıdır.

Muhtemel Çözüm: Gaz valfi devresinde sorun olabileceği anlamına gelen arıza kodudur. Bu durumda cihaz başarılı ateşleme yapmaz veya alev algılanmaya devam eder. Sorun sadece gaz valfinde değil anakartta da olabilir. Bu nedenle de tespit ve çözüm için servisi aramanızı tavsiye ederiz.

 • 30 Arızası: CRC uzman parametre sorunudur.

Muhtemel Çözüm: Eksik EPK dosyası veya EPX dosyası KMSoft ile yüklü demektir. Uzman müdahalesi gerekir servisi aramalısınız.

 • 31 Arızası: Güvenlik parametre sorunudur.

Muhtemel Çözüm: Eksik EPK dosyası veya EPX dosyası KMSoft ile yüklü. Cihaza müdahalede bulunmadan servisi aramalısınız.

 • 34 Arızası: CRC-BCC-ID arızasıdır.

Muhtemel Çözüm: BCC kazan ile uyumlu değil ya da yanlış bir BCC takılmış demektir. Uzman yardımı almalısınız.

 • 35 Arızası: BCC yoktur.

Muhtemel Çözüm: BCC nin takılmadığını veya çıkarıldığını belirten arıza kodudur. Eca Servisi’ni arayarak yardım almalısınız.

 • 36 Arızası: CRC-BCC data sorunudur.

Muhtemel Çözüm: BCC deki parametrelerin değiştiğini veya EEPROM değerini kaybettiğini belirtir. Bu durumda işi uzmanına bırakmak gerekir, servisi aramalı yardım almalısınız.

 • 37 Arızası: Farklı BCC yazılım sorunudur.

Muhtemel Çözüm: Elektronik kartın program yazılımı ile BCC yazılımının aynı olmadığını veya denk gelmediğini belirtir. Doğru bir ayar için uzman yardımı almanızı tavsiye ederiz.

 • 38 Arızası: Hatalı BCC-ID numarasıdır.

Muhtemel Çözüm: BCC nin kazan ile uyumlu olmadığını yani yanlış bir BCC takıldığını belirtir. Uzman yardımı almanız gerekir.

 • 39 Arızası: Hatalı BCC montajıdır.

Muhtemel Çözüm: BCC nin montajında sorun olduğunu belirtir. Doğru bir montaj uygulaması adına servis yardımı almanız gerekir.

 • 50 Arızası: BCC aktivasyon sorunudur.

Muhtemel Çözüm: BCC aktivasyon prosedürünün tamamlanmadığını belirtir. Servisi arayarak yardım almalısınız.

 • 52 Arızası: BCC kopyalamadır.

Muhtemel Çözüm: BCC aktivasyon prosedürünü tamamlamadığını zaman ekranda belirir. Servisi aramalı yardım almalısınız.

 • 99 Arızası: Sistem sorunudur.

Muhtemel Çözüm: Elektronik kart arızalı olabilir. Tespit ve çözüm için mutlaka Eca Servisi’ni arayın.

Soru Sor / Yorum Yap

Call Now ButtonCANSERVİS ARA