ECA

ECA Scot Arıza Kodları

Eca Scot Arıza Kodları
Eca Scot Arıza Kodları
 • Er 03 Arızası: Baca gazı aşırı sıcaklık kilitlenmesidir.

Muhtemel Çözüm:  Baca çekişi yetersiz olabilir, su akışı olmayabilir, baca sensörü işletme değerinin üstüne çıkmış (105°C üzerinde) olabilir. Baca bağlantıları kontrol edilmelidir. Su devresi kontrol edilmeli su basıncı düşük ise su basılmalıdır. Kalorifer vanalarının ve tesisat vanalarının açık olduğundan emin olunmalıdır. Cihaz resetlenmelidir. Bu uygulamalardan sonra sorun yine de devam ederse Eca Servisi aranılmalıdır.

 • Er 04 Arızası: Donma sorunudur.

Muhtemel Çözüm: Kalorifer devresi su sıcaklığının 1°C altında olduğunu ve sistemin bu sebeple bloke olduğunu belirtir. Suyun sıcaklığı normal değere gelene kadar sistem bloke şekilde kalacaktır. Servis yardımı almalısınız.

 • Er 05 Arızası: Sensör konum sorunudur.

Muhtemel Çözüm: Kalorifer giriş su sıcaklığı, çıkış suyu sıcaklığından yüksek olduğu zaman sistem bloke olmaktadır. Bu durumda mutlaka servis yardımı almanız gerekir.

 • Er 07 Arızası: Aşırı sıcaklık uyarısıdır.

Muhtemel Çözüm: Kalorifer devresi su sıcaklığı 95°C nin üstüne çıktığında sistem otomatik bloke olacaktır. Cihazı resetlemeyi deneyin. Sorun devam ederse mutlaka servis yardımı alın.

 • Er 08-Er 09 Arızası: Aşırı sıcaklık kilitlenmesidir.

Muhtemel Çözüm: Kalorifer devresi su sıcaklığı 105°C nin üstüne çıktığında aşırı sıcaklık kilitlenmesi sorunu yaşanır. Bu durumda kullanıcı olarak su basıncı düşük ise su basın. Kalorifer vanalarına bakın kapalı ise açın ve son olarak cihazı resetleyin. Sorun yine de devam ederse mutlaka Eca Servisi ile görüşerek yardım alın. Bu gibi durumlarda; ana eşanjörde problem olabilir, pompada sorun olabilir, üç yollu vana arızalı olabilir, kalorifer filtresinde ya da tesisatında tıkanma olabilir. Tespit ve onarım için mutlaka uzman yardımı almalısınız.

 • Er 11 Arızası: Yanlış alev sinyalidir.

Muhtemel Çözüm: Gaz valfinin kapalı olmasına rağmen brülörde yine de alevin algılandığını belirtir. Bu durumda kullanıcı olarak cihazı sadece resetleyebilirsiniz. Resetleme sonrasında sorun düzelmez ise servisi arayarak yardımları alın.

 • Er 12-Er 14-Er 16 Arızası: Yanma sırasında alev kaybı anlamına gelir.

Muhtemel Çözüm: Scot model kombinin çalışması sırasında brülörde alev kaybı var demektir. Bu durumda kombiyi resetlemelisiniz. Resetleme sonrasında otomatik ateşleme durumundan bir sonuç alamıyorsanız mutlaka servisi arayarak yardım talep edin.

 • Er 13 Arızası: Alev sinyalinin olmadığını belirtir.

Muhtemel Çözüm: Scot model kombinin ikinci ateşleme denemesinden sonra yanmanın olmadığını ve bu sebeple cihazın arızaya geçtiğini belirtir. Dairenizde gaz olduğundan emin olun, kombiyi resetleyin. Sonuç alamıyorsanız eğer; anakart, elektrotlar ya da gaz valfi arızalı olabilir. Tespit ve kesin çözüm için servis yardımı almalısınız.

 • Er 15 Arızası: Alev oluşumunun olmadığını belirtir.

Muhtemel Çözüm: Scot model kombinin ikinci ateşleme denemesinden sonra alev oluşumunun gözlemlenmediğini belirtir. Bu sorunda kombiyi resetlemeniz gerekmektedir. Resetlemeden sonra düzelme olmaz ise servisi aramanız gerekmektedir. İyonizasyon sorunu olarak da adlandırılabilen bu arıza durumunda; gaz valfinde, iyonizasyon elektrodunda ya da elektronik kartta sorun olabilir. Tespit ve onarım için uzman yardımı almalısınız.

 • Er 17 Arızası: Gaz valfi devde sorunudur.

Muhtemel Çözüm: Brülörün çalışmasından sonra gaz valfinin kapalı olmasına karşın alevin algılandığını belirtir. Bu durumda mutlaka işi uzmanına bırakmalısınız.

 • Er 18 Arızası: Gaz valfi akım sorunudur.

Muhtemel Çözüm: Gaz valfine gönderilen akım tolerans dışında olduğunda ekranda bu hata kodu yer alır. Cihazı resetlemelisiniz. 3 resetleme sonrasında sorun devam ederse mutlaka servisi arayın ve yardım alın.

 • Er 19-Er 20 Arızası: Fan hızı sorunudur.

Muhtemel Çözüm:  Fan hızı çalışma limitlerine talep edilen sürede ulaşılmadığında ya da limitlerin dışına çıktığında ekranda beliren bir hata kodudur. Cihaza müdahale etmeden servisi aramalısınız.

 • Er 21 Arızası: Düşük su basınç sorunudur.

Muhtemel Çözüm: Bu durumda sistem bloke olur ve cihaz çalışmaz. Su basınç değerinin 1 barın altında olduğunu ifade eder. Bu durumda cihaza su basmanız gerekir. Eca Scot model kombinin sağ altındaki siyah doldurma musluğunu sola çevirip basınç 1.5 olana kadar su basmalısınız. Su basma işlemi ile sorun çözümlenir. Çözümlenmezse resetleme işlemi uygulayın ya da işlemi yapamıyorsanız servis yardımı alın.

 • Er 22 Arızası: Yüksek su basınç sorunudur.

Muhtemel Çözüm: Scot model kombide ideal su basıncının yüksek değerde olduğunu belirtir. Yani bar değerinin 3 değeri üzerinde olduğunu gösterir. Bu durumda cihaz yüksek basınç sebebi ile kendini bloke eder. Tahliye vanasından su alarak ya da kalorifer hava alma kısmından su alarak basıncı düşürmelisiniz. Basıncı ideal (1,5 bara) seviyeye getirirseniz sorun düzelecektir.

 • Er 23 Arızası: Kalorifer gidiş suyu sensörü sorunudur.

Muhtemel Çözüm: Kalorifer gidiş suyu sensörünün arızalı olması, bağlantılarda kopma veya kısa devde olma gibi durumlarda bu sorun yaşanabilmektedir. Tespit ve çözüm için servisi aramanız gerekir.

 • Er 24 Arızası: Kalorifer dönüş suyu sensör sorunudur.

Muhtemel Çözüm: Kalorifer dönüş suyu sensöründe arıza olduğunda, bağlantılarda kopma, kısa devre olduğunda bu sorun yaşanmaktadır. Tespitin yapılması ve sorunun çözümlenmesi için servisi aramalısınız.

 • Er 25 Arızası: Baca gazı sensör sorunudur.

Muhtemel Çözüm: Kablolarda kopma, kısa devre, yerinden çıkma ya da birbirine temas durumu söz konusu olabilir. Çözüm için mutlaka servisi aramalısınız.

 • Er 26 Arızası: Boyler sensör sorunudur.

Muhtemel Çözüm:  Bu arıza durumunda kablolarda sorun olabilir. Kabloların kopması, bağlantı yerinden çıkmış olması, kabloların birbirine temas etmesi gibi durumlarda bu sorun yaşanabilir.

 • Er 27 Arızası: Dış hava sensör sorunudur.

Muhtemel Çözüm: Çok nadir karşımıza çıkan arızalardandır. Her cihazda dış hava sensörü olmaz. Dış hava sensörü Scot model kombileri dış ortam sıcaklığına göre çalıştırmaktadır. Dış hava sensörü var ise sorun olabilir. Yoksa elektrik sisteminde sorun olabilir. Bu nedenle de uzman yardımı alınmalıdır.

 • Er 28 Arızası: Su basınç anahtarı sorunudur.

Muhtemel Çözüm: Su basınç anahtarı arızasında su basınç seviyesi manometrede olması gerektiği gibi göstermez. Düşük ya da yüksek su basınç durumları tam olarak gösterilmediği için de sorun yaşanır. Bu durumda Eca Servisi arayarak parça değişimi konusunda yardım almalısınız.

 • Er 40 Arızası: Akış gradyanı sorunudur.

Muhtemel Çözüm:  Su sıcaklığı artma hızının parametrelerde belirtilmiş olan değerin üstünde olduğunu belirtir. Bu durumda kullanıcı olarak cihazınıza reset atmalısınız. Resetleme ardından sorun düzelmez ise mutlaka servisi aramalısınız.

 • Er 41 Arızası: Gidiş-dönüş sıcaklık farkı sorunudur.

Muhtemel Çözüm: Kalorifer devresi gidiş-dönüş su sıcaklığının farkının parametrelerde belirtilen değerde olmadığını belirtir. Bu durumda cihaz bloke olur ve çalışmaz. Net tespit ve çözüm için servisi aramalısınız.

 • Er 61 Arızası: İyon kontrol sapması sorunudur.

Muhtemel Çözüm: İyonun kontrolden çıktığını belirtir. Cihaza reset atmalısınız. Resetleme sonrasında sorun düzelmez ise servis yardımı almalısınız.

 • Er 62 Arızası: Scot aktuators sorunudur.

Muhtemel Çözüm: Cihazı bu sorunda resetlemelisiniz. Reset sonrasında düzelme durumu olmaz ise servisi aramalısınız.

 • Er 63 Arızası: Scot sistem sorunudur.

Muhtemel Çözüm: Resetleme işlemi yapmalısınız. Reset ardından sorun devam ediyor ise servisi aramalısınız.

 • Er 64- Er 65- Er 66- Er 74 Arızası: Kalibrasyon sorunudur.

Muhtemel Çözüm: Kullanıcı olarak cihazı resetlemenizi öneririz. Maksimum 3 resetleme uygulaması sonrasında sorunda düzelme olmaz ise servisi arayarak yardım almalısınız.

 • Er 67 Arızası: Geçersiz iyon bazı anlamına gelmektedir.

Muhtemel Çözüm: Resetleme işlemi yapmalı sorunun düzelmediği durumlarda servisi arayarak yardım almalısınız.

 • Er 30- Er 31 Arızası: CkC parametre sorunudur.

Muhtemel Çözüm: Reset butonuna basmalısınız. Düzelme durumu olmaz ise Eca Servisi’ni aramalısınız.

 • Er 32 Arızası: 230V şebeke voltaj sorunudur.

Muhtemel Çözüm: Şebeke voltajının 170 Vac ile 255 Vac aralığının dışında olduğunu belirtir. Cihaz bu durumda bloke şekilde kalır ve kullanıcı talebini karşılamaz. Bir süre bekledikten sonra sorunda düzelme olmaz ise servis yardımı alınmalıdır. Anakart düşük ya da yüksek voltaj sebebi ile yanmış olabilir. Anakarta müdahale edilip sorun çözümlenir. Fakat sorun yeniden yaşanılabileceği için kombi regülatörü mutlaka kullanılmalıdır. Bu durumda Eca Servisi’nden yardım alabilirsiniz.

 • Er 36 Arızası: EK üretim sorunudur.

Muhtemel Çözüm: Cihaza müdahale etmeden servis yardımı almalısınız.

 • Er 95 Arızası: Programlama modu demektir.

Muhtemel Çözüm: Sistem programlama modunda olduğunda ekranda bu hata kodu belirir. Bu gibi durumlarda cihaz resetlenmelidir. Resetleme işlemi sonuç vermiyor ise servis yardımı alınmalıdır.

 • Er 96 Arızası: Reset denetimi demektir.

Muhtemel Çözüm: Kısa sürede sürekli reset butonuna basıldığında ekranda beliren hata kodudur. Cihazı şalterinden kapatıp yeniden açın. Düzelme olmaz ise servisten yardım alın.

 • Er 97 Arızası: Bilinmeyen sorundur.

Muhtemel Çözüm:  Çok nadir karşılaşılan arıza durumlarındandır. Cihazı resetlemeyi deneyin. Sorunda düzelme olmaz ise ancak yerinde görülerek tespit yapılması gerekir. Bu nedenle de uzman servis yardımı almalısınız.

 • Er 88-Er 98-Er 99 Arızası: Diğer scot sorunlarıdır.

Muhtemel Çözüm: Bu gibi arıza durumlarında cihazı resetlemelisiniz. Resetleme sonucunda sonuç değişmiyorsa mutlaka servis yardımı almalısınız.

 • Er 34 Arızası: Boiler Chip Card’ın uyumlu olmadığını belirtir.

Muhtemel Çözüm: Bu durumda BCC uyumlu olmayabilir ya da yanlış takılmış olabilir. Cihaza müdahale etmeden servisi aramalı yardım almalısınız.

 • Er 35 Arızası: Boiler Chip Card takılı değil.

Muhtemel Çözüm: BCC nin takılmadığını ya da çıkarıldığını belirtir. Bu durumda cihaza herhangi bir müdahalede bulunmayın. Uzman Eca Servisi yardımı alın.

 • Er 37 Arızası Boiler Chip Card güncelleme sorunudur.

Muhtemel Çözüm: Herhangi bir işlem ya da uygulama yapmadan servisi aramalı yardım almalısınız.

Sending
User Review
0 (0 votes)

Soru Sor / Yorum Yap

CANSERVİS ARA