ECA

ECA White Plus Arıza Kodları

ECA White Plus Kombi Arıza Kodları
ECA White Plus Kombi Arıza Kodları

C1/A4/80°C Prosestat işletme sırasında açıyor.

  • Muhtemel Çözüm: Bu sorunda fanın devir hızını sağlayamadığını anlayabiliriz. Prosestat işletme sırasında açılır ve bu nedenle ekranda bu arıza kodu belirir. Prosestat, fan ya da anakart arızası olabilir. Arızanın teşhis edilerek çözüme ulaşması adına uzman yardımı almanız gerekmektedir.

C6/A4/70°C Prosestat devreye girmiyor ya da devreyi kapatmıyor.

  • Muhtemel Çözüm: Cihazın ateşleme yaptığı esnada prosestatın devreye girmemesi ya da devreyi kapatmaması sonucunda oluşan arıza durumudur. Bu sorunda kullanıcı olarak cihaza müdahalede bulunmamalısınız. Prosestat arızası söz konusu olabilir ya da anakartta sorun olabilir. Arızanın teşhis edilerek çözümlenmesi açısından mutlaka uzman yardımı almalısınız.

E9/40°C Emniyet termostatı devreye girmiş.

  • Muhtemel Çözüm: Aşırı ısı emniyet termostatı devreye girmiş. Yani cihazda aşırı ısınma sorunu var. Cihazın içindeki suyun sıcaklığı en yüksek seviyeyi de aşmış durumda. Bu sorunla karşılaşırsanız eğer cihaza önce reset atın. Resetleme işleminden sonra arızanın devam etmesi halinde; kalorifer vanalarının açık olduğundan ve tesisat vanalarının açık olduğundan emin olmanız gerekir. Kaloriferlerden özellikle de 3 tanesini mutlaka kullanın. Yani vanalar açık olsun. Kombi basıncı düşük ise su basma işlemi uygulayarak basıncı 1 ile 2 bar arasına getirin. Buna rağmen arızada düzelme olmuyor ise; pompa, üç yollu vana, sensör, kart ya da ana eşanjör ile alakalı bir sorun olabilir. Tesisat tıkalı, filtre tıkalı ya da tesisatta hava olabilir. Arızanın net teşhis edilmesi ve çözümlenmesi için Eca Servisi yardımı almanız gerekmektedir.

E2/40°C-50°C Gidiş suyu sensör problemi.

  • Muhtemel Çözüm: Kalorifer gidiş suyu sensöründe bir aksaklık olduğunu belirtir. Sensör arızasının yanı sıra sorun kablo grubunda ya da borularda olabilmektedir. Arızanın teşhis edilmesi ve çözümlenmesi için mutlaka uzman yardımı almanız gerekmektedir.

EA/50°C Brülörde alev algılanmıyor.

  • Muhtemel Çözüm: Brülörde alev algılanmadığı zaman ekranda belirir. Cihaz ateşleme yapmaz. Ateşleme yapmadığı için de randıman alamazsınız. Bu arıza durumu ile karşılaşırsanız eğer ilk yapmanız gereken gaz giriş kontrolü olsun. Vanalara bakın, gaz vanaları kapalı ise mutlaka açın. Kombiye gelen gaz vanası açık olsun. Gaz vanaları açık ve kombinize gaz gelmekte ise kombinize son olarak reset atabilirsiniz. Yine de sorunun devam ettiğini görürseniz eğer başka bir uygulama yapmadan Eca Servisi yardımı alın. Bu gibi arıza durumlarında genelde; elektrotlarda , anakartta ya da gaz armatöründe sorun olabilmektedir. Teşhis ve onarım işleminde uzman yardımı almanızı tavsiye ederiz.

B1/50°C-60°C Seçim şalteri hatası.

  • Muhtemel Çözüm:  Seçim şalteri pozisyonunda bir sorun olabilir. Arıza durumunda cihaza müdahale etmemeli, tespit ve onarım konusunda mutlaka uzman yardımı almalısınız.

A7/60°C-70°C Sıcak su sensörü montajı yanlış ya da sensör arızalı.

  • Muhtemel Çözüm:  Sıcak su yani kullanım suyu sensörü arızalı ise, bağlantılarında ya da kablolarında sorun varsa veya daha önceden müdahale edilip montajı doğru yapılmadıysa bu sorun yaşanır. Kullanıcı olarak cihaza bir müdahalede bulunmadan arızanın tespit edilerek çözümlenmesi için uzman yardımı almalısınız.

CE/40°C-50°C-60°C-70°C Isıtma devresi sıcaklık artış hızı yüksek.

  • Muhtemel Çözüm: Kalorifer devresindeki sıcaklık artış hızı olması gerekenden yüksek ise bu sorun yaşanır. Bu durumda tesisatta tıkanma ya da hava olabilir. Pompa sıkışmış olabilir. Ana eşanjörde kireç ya da tıkanma olabilir. Kalorifer pislik tutucu filtre tıkanmış olabilir. Sensör-kart gibi parçalarda sorun olabilir. Arıza durumunda öncelikle kombi basıncını, petek ve tesisat vanalarını kontrol etmeli, her şey normal ise kombiyi resetlemelisiniz. Yine de düzelme olmuyorsa arızanın teşhis edilerek onarılması açısından uzman yardımı almanız gerekmektedir.
Sending
User Review
0 (0 votes)

Soru Sor / Yorum Yap

Yorumlar

    • Merhaba Murat Bey, cihazınızın doldurma musluğu sol alt tarafta kırmızı bir parça sola doğru yavaşça çevirerek basıncını 1.5 bar seviyelerine kadar tamamlayabilirsiniz.

CANSERVİS ARA