immergas

Immergas Eolo Star Arıza Kodları

Immergas Eolo Star Arıza Kodları
Immergas Eolo Star Arıza Kodları

İmmergas Eolo Star model hermetik kombilerde arıza kodları ekranda yanıp sönerek belirir. Ekranda sabit duran ısı derecesidir. Yanıp sönen bir rakam görürseniz eğer cihazın arızaya geçtiğini anlamalısınız. Aşağıdaki yazımızda yanıp sönen arıza kodları ve anlamları yer almaktadır.

 • 01 Arızası: Ateşleme devresi sorunu.

Muhtemel Çözüm: Aydınlatma göstergesi kırmızı renkte olur. Bu arıza durumunda kullanıcı olarak servis öncesi gaz vanalarını kontrol etmelisiniz. Gaz vanaları kapalı şekilde ise gaz girişi yoktur ve sorun bu sebeple yaşanıyordur. Gaz girişleri kapalı ise açın, yani tüm vanalar açık durumda olsun. Eğer vanalar açık ise cihaza reset atılması gerekir. Ekranın altında bulunan “RESET” yazılı düğmeye birkaç saniye basarak resetleme işlemini yapabilirsiniz. Resetten sonra da kombi düzelmiyor ise ana kart, gaz gurubu, elektrotlarda arıza olabilir. İmmergas Servisi tarafından müdahale edilmesi gerekir. Servisi aramanız gerekmektedir.

 • 02 Arızası: Aşırı ısınma (limit termostat) sorunu.

Muhtemel Çözüm: Kombi içerisindeki su sıcaklığının yükseldiğini ve bu sebeple limit termostatın açıldığını belirtir. Limit termostat aşırı sıcaklık sebebi ile kombiyi bloke eder ve bu durumda cihaz çalışmaz. Önce kombi altındaki tesisat vanalarına bakın, kapalı ise açın. Daha sonrasında kombi kış modunda ise kalorifer vanalarını kontrol edin, kapalı ise açın. Buna rağmen arıza devam ediyor ise “RESET” düğmesine birkaç saniye basılı tutarak kombiyi resetleyebilirsiniz. Resetleme işlemi de işe yaramadı ise cihazın; ana eşanjöründe tıkanma-kireçlenme, kalorifer tesisatında tıkanıklık, kalorifer dönüş borusu içindeki filtrede tıkanma, üç yollu vanada konum atlama-ortada kalma, pompada sıkışma durumları söz konusu olabilir. Tespit ve sorunun çözümü adına İmmergas Servisi’ni aramanız gerekir.

 • 05 Arızası: Sıcak su ntc sinde sorun.

Muhtemel Çözüm: Sıcak su sensör arızası olarak da adlandırabiliriz. Bu arıza durumunda teknik açıdan kullanıcının yapması gereken bir işlem bulunmaz. Sıcak su sensörü arızalandığında, sensör kablolarında kopukluk-kısa devre olduğunda veya sensör borularında terleme yani nemlenme olduğunda sorun yaşanabilir. Tespit ve çözüm için servisi aramalısınız.

 • 06 Arızası: Kalorifer ntc sinde sorun.

Muhtemel Çözüm: Kalorifer sensör arızası olarak da adlandırılabilir. Bu arıza durumunda cihaza müdahalede bulunmamalısınız. Kalorifer sensöründe arıza olduğunda, sensör borularında nem durumu veya sensör kablolarında kısa devre-kopukluk olduğunda karşımıza çıkabilen bir arıza durumudur. Teknik olarak yerinde görülmesi gerekir. Tespit ve çözüm için İmmergas Servisi’nden yardım almalısınız.

 • 10 Arızası: Su basıncı düşük durumda.

Muhtemel Çözüm: İmmergas Eolo Star model kombilerde en sık karşılaştığımız arıza durumudur. Bu durumda cihaza su basmak gerekir. Panelin sağında bulunan bar göstergesine bakarsanız eğer 1 barın altında 0 değerine yakın olduğunu göreceksiniz. Basıncı yükseltmeniz gerekeceğinden doldurma musluğunu bulmalısınız. Eolo Star model kombinin sağ altındaki kare uçlu siyah doldurma musluğunu sola çevirerek su basma işlemini başlatmalı bar göstergesi 1,5 olana kadar su doldurulmalıdır. Bu değere geldiğinde ise doldurma musluğu mutlaka kapatılmalıdır. İşlem bu şekilde başarılı bir şekilde tamamlanır ve sorun da düzelmiş olur. Sorun düzelmezse eğer veya işlemi yapamazsanız servis desteği alabilirsiniz.

 • 11 Arızası: Duman basınç swich sorunu.

Muhtemel Çözüm: Eolo Star model kombiler hermetik olduğu için atık gaz fan ile sağlanır. Bu sorun yaşanıyor ise hava akım borusu yerinden çıkmış olabilir, fan arızalı olabilir, prosestat ya da anakartta problem olabilir. Net tespitin yapılması ve arızanın giderilmesi adına cihaza müdahalede bulunmadan mutlaka servisi arayın.

 • 27 Arızası: Yetersiz devir daim sorunu.

Muhtemel Çözüm: İmmergas Eolo Star model kombinin devir daimi yeterli şekilde yapamadığını belirtir. Bu arıza durumunda önce kombi altındaki kalorifer vanalarını kontrol etmelisiniz. Vanaların kapalı şekilde olması durumunda açık konuma çevirmelisiniz. Aynı şekilde kalorifer vanaları da açık olmalı minimum 3 kalorifer mutlaka kullanılmalıdır. Arıza durumu hala devam ediyorsa; devir daim pompasında sorun olabilir, kalorifer filtresi tıkanmış olabilir, ana eşanjörde sorun olabilir. Net tespitin ve müdahalenin yerinde yapılması gerektiği için İmmergas Servisi’ni arayarak yardım almanız gerekmektedir.

 • 28 Arızası: Devrede su kaçağı var.

Muhtemel Çözüm: Bu arıza durumunda su musluklarının kapalı olduğundan ve tesisatta kaçak durumu olmadığından emin olun. Gereken kontrolleri yaptınız ve bir sorun görmediyseniz mutlaka tespit ve çözüm için uzman yardımı alın.

 • 31 Arızası: Dijital uzaktan kumanda ile iletişim kaybı.

Muhtemel Çözüm: Eolo Star model kombi ile dijital uzaktan kumanda arasındaki iletişim kopukluğu 1 dakikayı geçer ise ekranda bu hata kodu yer alır. Bu arıza durumunda “RESET” düğmesine basılı tutarak resetleme işlemi uygulayın. Arızada düzelme olmaz ise cihazı şalterinden kapatın ve yeniden açın. Sonuç değişmiyorsa ve arıza durumu devam etmekte ise mutlaka uzman yardımı alın.

Sending
User Review
0 (0 votes)

Soru Sor / Yorum Yap

Yorumlar

  • Merhaba Harun Bey,

   Cihazınızın su doldurma grubu arızalı olabilmekle birlikte şebeke suyunuzun debisi yetersiz geliyor olabilir.

 • Kırmızı ışık yandı 11 yazıyordu ekranda ama sonra normale döndü daha öncede ara ara kırmızı ışığı görüp normal olduğunu düşünüp ekranı incelememiştim teknik servisi aramam gerekiyor mu?Teşekkür ederim.

  • Merhaba Merve Hanım,

   Cihazınızın 11 arızası vermesi baca cekişi ile alakalı bir arıza tanımı. Bakımsız olduğu için yada bir arıza olduğu için verebilir. Teknik servis kontrolü gerekmektedir. Biz teşekkür eder, iyi günler dileriz.

 • Şu seviyesi bir buçuk kombi yanıyor ve ısıtıyor petekleri su doldururken su kaçırıyor vanayı kapatsamda suyu ana vana girişten kapattım o zaman akmıyor normal çalışıyor ne yapmalıyım vana arizasimi var saygilarla

  • Merhaba cihazınızın doldurma musluğu arızalı olabilir. Alt bağlantılarından ve vana kısımlarından da su kaçırıyor olabilir kontrol edilmesi gerekir.

CANSERVİS ARA