Protherm

Protherm Leopar Arıza Kodları

Protherm Leopar Arıza Kodları
Protherm Leopar Arıza Kodları

⇒ Protherm Leopar BA 24/ Leopar BA 28 model hermetik kombiler için geçerlidir.

 

 • eco Ledi Yanıp Sönüyor ise: Tesisat devresi gidiş-dönüş suyu sensör sorunu.

Muhtemel Çözüm:  Tesisat suyu sensörü arızalı olduğunda, sensör boruları nemlendiğinde ya da sensör bağlantılarında sorun olduğunda bu sorun yaşanır. Cihaz kendini emniyete alarak arızaya geçer. Arızanın tespit edilerek çözümlenmesi açısından Protherm Servisi yardımı alınmalıdır.

 • 40 Ledi Yanıp Sönüyor ise: Kullanım suyu sensör sorunu.

Muhtemel Çözüm: Kullanım suyu sensöründe sorun olduğunu belirten arıza durumudur. Bu durumda cihaz sıcak su sağlamaz. Kullanım suyu sensöründe arıza olabilir, sensör borularında nemlenme ya da sensör bağlantılarında bir problem olabilir. Arızanın teşhis edilerek onarılması açısından uzman yardımı almanız gerekmektedir.

 • 50 Ledi Yanıp Sönüyor ise: Hava akış anahtarı sorunu.

Muhtemel Çözüm: Protherm Leopar model kombiler hermetik olduğu için bu arıza durumunda prosestat ile alakalı bir sorun olabileceğini belirtmektedir. Yalnız arıza durumunda sebep sadece prosestat ile alakalı olmayabilir. Fan ya da anakart arızası durumunda, dışarı uzanan borusunun yerinden çıkması ya da olması gerekenden uzun olması halinde de bu sorun yaşanabilir. Birçok sebep söz konusu olabileceğinden arıza onarımı adına uzman yardımı almalısınız.

 • 60 Ledi Yanıp Sönüyor ise:  Aşırı ısınma problemi.

Muhtemel Çözüm: Tesisat su sıcaklığı 98°C üstünde ise ya da eşanjör bölgesindeki sıcaklık 130°C üstünde ise cihaz bloke konuma geçer ve çalışmasını durdurur. Bu led yanıp söner. Bu arıza durumunda reset butonuna basılarak cihaz resetlenmelidir. Resetleme sonucunda sorun hala devam etmekte ise; ana eşanjörde, sirkülasyon pompasında, üç yollu vanada sorun olabilmektedir. Ayrıca kalorifer filtresinin zaman içinde pislik ile dolarak tıkanması ya da tesisatta tıkanma olması halinde de bu sorun yaşanır diyebiliriz. Bu gibi durumlarda net arıza tespiti ve onarımı için uzman yardımı almanız gerekmektedir.

 • 70 Ledi Yanıp Sönüyor ise: İyonizasyon-ateşleme sorunu.

Muhtemel Çözüm: Brülörde yanma olmadığı zaman ya da alev hissedilmediği zaman bu sorun yaşanır. Bu gibi arıza durumlarında gaz giriş vanalarını kontrol ederek kombiye gaz geldiğinden emin olmanız gerekmektedir. Kombinize gaz gelmekte ise sorun kombi parçalarında olabilir. Yine de servis öncesi reset düğmesine basarak kombiyi resetlemelisiniz. Resetleme sonucunda sorun düzelebilir, düzelme olmaz ise başka bir işlem uygulamadan servisi aramalı ve yardım almalısınız. Anakart, gaz grubu ya da elektrotlarda sorun olabilme ihtimali yüksektir. Yine de net arıza tespit ve onarımı için Protherm Servisi ile görüşmelisiniz.

 • 80 Ledi Yanıp Sönüyor ise: Tesisat devresi su basınç hatası.

Muhtemel Çözüm: Tesisat su basıncının düşük veya yüksek durumda olduğunu belirten arıza kodudur. Bu arıza durumu ile karşılaştığınız zaman önce basınç değerini kontrol etmeniz gerekmektedir. Ledlerin üzerine bakacak olursanız eğer 0,3 bar’dan başlayarak 2,5 bar üzerine kadar sıralıdır. Bu değer 1 barın altında ise düşük, 2,5 bar üzerinde ise yüksek demektir. Basıncı kontrol etmek için eco/comfort ve reset yazısının bulunduğu tuşa 5 saniye basılı tuttuğunuzda ledler basıncı göstermeye başlayacaktır. Kısaca ledler normal konumda dereceyi reset tuşuna bastığınızda su basıncını gösterecektir.Leopar kombi basıncı düşük ise cihazın sağ altında monteli durumda olan mavi doldurma musluğunu sola çevirmeli ve ledler üzerindeki değer 1,5 e geldiğinde doldurma musluğunu kapatarak işlemi sonlandırmalısınız. Bu uygulamadan sonra arıza ledi yanıp sönmeyecek yani sorun düzelecek ve cihaz çalışmaya devam edecektir. Leopar kombi basıncı yüksek ise bu durumda cihaza en yakın radyatör havasını alarak basıncı yine 1,5 e gelene kadar düşürebilirsiniz. İşlem sonrası sorun düzelir. Olur da işlemi yapamazsanız, arıza sıklıkla tekrar ediyorsa veya işlemlerden sonra arızada düzelme olmuyor ise mutlaka servis yardımı almalısınız. 

 • 70 ve 80 Ledi Yanıp Sönüyor ise: Sirkülasyon problemi.

Muhtemel Çözüm: Tesisat gidiş ile dönüş suyu arasında 40°C ısı farkı olduğunda bu ledler yanıp döner. Bu durumda önce kullanıcı olarak kombi altında bulunan tesisat vanalarının ve kalorifer vanalarının açık olduğundan emin olmanız gerekir. Vanalar açık ise; pompa arızalı olabilir, ana eşanjörde sorun olabilir, tesisat tıkalı ya da filtre tıkalı olabilir. Arızanın teşhis edilerek çözüme ulaşması açısından uzman yardımı almanız gerekmektedir.

 • 60 ve 80 Ledi Yanıp Sönüyor ise: Düşük voltaj sorunu.

Muhtemel Çözüm: Şebeke gerilimi 165 V altında ise bu sorun yaşanır. Bu arıza durumunda cihazı resetlemeyi deneyin çünkü reset işlemi otomatik yapılır. Şebeke gerilimi 165 V üzerine çıkar ise sorun kendiliğinden çözümlenir. Bu yüzden bir süre kadar beklemenizi öneriyoruz. Bekleme sonucunda sorun devam eder de düzelmez ise anakart voltaj nedeni ile yanmış ya da arızalanmış olabilir. Anakart bu arıza durumunda tamir edilebilir ya da değişimi yapılabilir. Bu konuda uzman yardımı almanız gerekir. Yalnız müdahaleden sonra sorun yeniden yaşanabilir. Bu ihtimali düşünerek Kombi Regülatörü cihazı kullanmanız gerekmektedir.

 • 50 ve 80 Ledi Yanıp Sönüyor ise: Gaz valfi geri besleme problemi.

Muhtemel Çözüm: Elektronik kart gaz geri besleme sinyali alamadığı zaman ya da kablolarda sorun olduğu zaman bu problem yaşanabilir. Bu gibi arıza durumlarında cihaza müdahaleniz söz konusu değildir. Arızanın teşhis edilerek onarılması açısından servis yardımı almalısınız. Gaz valfinde, kablolarda ya da elektronik kartta sorun olabilir.

Yardımcı Olabildik Mi ?(Bizi Değerlendirin)
Sending
User Review
4.05 (22 votes)

Soru Sor / Yorum Yap

Yorumlar

 • Yaklaşık bir saattir 80 Ledi yanıp sönüyordu Protherm Leopar kombi kullanıyorum içimi bir korku sardı kombi patlar mı diye önce servis telefonu aradım oradaki çalışan hanımefendi beni Can beye yönlendirdi sağolsun Can bey gecenin saat olarak 23:38 de telefonuna da baktı ben belki bir Ümit bakarlar diye rahatsız ettim. Sağolsun açtı Can bey engin ustalık bilgileriyle telefonda beni yönlendirdi tereddütsüz ki ben yönlendirdiği halde adım adım ve can havliyle kombi ayarlarını beraber yaptık. İçim çok rahat etti gece gece korkularım geçti ve beni Protherm kombi hakkında da bilgilendirmesi umut verdi bana. Bu konuda Can beye büyük bir memnuniyet ve de teşekkür borçluyum. Sağlıkla kalın ??

 • Petekden su geliyordu soktum yerınden cıkardım suyunu bosalttım tekrar takdım suyunu verdım petegın fakat kombıde 80 led yanıp sönüyor petegınnhafasını alıyorum kombiye su veriyorum su tasıyor kombiden fakan gene aynı 80 yanıp sönüyor ne yapmam lazım

  • Merhaba Enes Bey,

   Cihazınızın su basıncını ölçen alçak basınç sondası ile ilgili bir problem olabilir. Cihazınız bu sebeple içinde su yokmuş gibi davranıp arıza veriyor olabilir servis kontrolü gerekmektedir.

   • Can bey hayırlı akşamlar benim kombinin sıcak su akış türbini arıza yapmıştı değiştirdik sonrasında sıcak suyun ayarını yükseltip suyu basınçlı hale getirmeyince ateşleme yapmıyor getirdim ateşleme yapmaya başladı bu seferde su biraz fazla ısınıyor 50 dereceye kadar geliyor sonrasında belli bir süre sonra eco ledi sürekli yanıyor resetledim resetleyince şimdilik söndü eco ışığı sürekli neden yanar? Şimdiden teşekkürler.

 • Leopar ba 24
  On labası ,eco ve 40 lambası yanıyor ama ateşleme sembolü belirli bir müttefik sonra sönüyor

  • Merhaba, normal çalışma modunda gözüküyor cihazınız. Işıklardan herhangi biri yanıp sönerse arıza olduğunu bildirir.

   • Merhaba Benim kombi protherm 40 hep yanıp sönüyor sıcak su geliyor yanlız ateşleme ışığı yanmıyor ne yapmam lazım

 • Merhaba. On, ateş ,eco,40 ve 50 göstergeleri ayni anda yanıyor
  Problemin ne olduğunu anlayamadım
  Yardımcı olmanızı rica ederim

  • Merhaba Sema Hanım,

   On ışığı cihaza enerji geldiği, yani açık olduğunu gösterir. Eco ışığı ekonomik çalışma modunda olduğunu gösterir.
   40-50 ışıkları ise cihazınızdan çıkan su sıcaklığını gösterir.Eğer ışıklardan herhangi biri yanıp sönerse bi arıza ikazı vermiş olur. Şuan yanıp sönen bir ışık yok ve cihazınız kalorifer/sıcak su kısmında normal çalışıyor ise herhangi bir sorun yoktur.

   Yardımcı olabileceğimiz bir konu olursa bize iletişim numaralarımızdan ulaşabilirsiniz. Teşekkürler, iyi günler dileriz.

 • Iyi günler damla işareti yanmıyor sıcak su vermiyor leopar modeli ne yapmaliyim

 • İyi akşamlar protherm leopard kombinin 60 ledi sürekli yanıp sönüyor resetledik ama ışık sürekli yanıp sönüyor ne yapmam gerekiyor

 • 40 50 60 70 80 yanıyor ama sönmüyor sabit duruyor ne yapmam gerek kombiyi kapatıp acdim düzeldi ama sorun çözüldü mü bilmiyorum

  • Merhaba cihazınızda sensör arızası olabilir net tespit için yerinde görülmesi gerekir. Problem devam ederse servis çağırabilirsiniz.

 • Merhaba 40 ve 50 leşleri aynı anda yanıp sönüyor. Alttaki mavi düğmeden su akıttık ama devam ediyor

 • Merhaba kolay gelsin sıcak su şuan orta seviyede petek kapalı 80 hariç bütün göstergeler yanıyor neden olabilir ve çözümü nedir teşekkürler

  • Merhaba cihazınızın sıcak su sensörü arızalı olabilir, net tespit için cihazın yerinde kontrol edilmesi daha doğru olur. Yaşadığınız herhangi bir sorun varsa yardımcı olabiliriz.

 • merhaba 40,50,60 ledi yanıp sönüyor ve sıcak suyu açtıkça şırıl şırıl ses geliyor kombiden acil dönüş yapabilir misiniz sorun ne olabilir petekleri yakabilrimiyiz sodun olurmu

CANSERVİS ARA