Protherm

Protherm Leopard Arıza Kodları

Protherm Leopard Arıza Kodları
Protherm Leopard Arıza Kodları
 • F0 Arızası: Tesisat su basıncı düşük.

Muhtemel Çözüm: Leopard “MODE” tuşlu kombilerin ekranında bu hata kodu belirdi ise sistem basıncı düşük demektir. “MODE” tuşuna bir kez basarak ekranda basınç değerini 30 saniye kadar görüntüleyebilirsiniz. Basıncın 1 barın altında olduğunu göreceksiniz. Leopard kombinin sağ altındaki mavi doldurma musluğunu sola çevirerek bar değeri 1,5 olana kadar su basmalısınız. Su basma işleminden sonra ekrandaki hata kodu silinecektir. Doldurma musluğunu da kapatmayı unutmayın. Problem çözümlenmez ise veya işlemi yapamazsanız servis yardımı alabilirsiniz.

 • F1 Arızası: Ateşleme başarısızlığı.

Muhtemel Çözüm:  Bu kod ekranda belirdiği sırada 4.led de yanıp söner. Bu arıza durumunda öncelikle gaz vanaları açık mı değil mi kontrol edilmelidir. Vanalar kapalı şekilde ise mutlaka açık konuma alınmalıdır. Daha sonrasında cihaz şalterinden kapatılmalı ve yeniden açılmalıdır, yani resetlenmelidir. Reset attıktan sonra da sorun düzelmiyor ise müdahaleyi bırakarak servis yardımı almalısınız. Bu arıza durumunda; anakartta, gaz valfinde ya da iyonizasyon-ateşleme elektrodunda sorun olabilir. Tespit yapılması ve arızanın giderilmesi adına mutlaka Protherm Servisi’nden yardım almalısınız.

 • F2 Arızası: Kalorifer gidiş suyu sensörü sorunu.

Muhtemel Çözüm:  Kalorifer gidiş suyu sensöründe arıza olabileceğini, sensör borularında nemlenme, sensör kablolarında kısa devre ve kopma durumu olduğunda bu sorun yaşanır. Böyle bir durumda cihaza müdahalede bulunmadan net tespit ve çözüm için servisi aramalısınız.

 • F3 Arızası: Aşırı ısınma sorunu.

Muhtemel Çözüm:  Protherm Leopard model kombi ekranında bu hata kodu yer aldığında öncelikle kombi altındaki vanalara bakarak açık olduğundan emin olun. Daha sonrasında kombi eğer kış konumunda ise kalorifer vanalarını kontrol edin. Kapalı ise açın ve en az 3 kaloriferin açık durumda olduğundan emin olun. Değilse de vanaları açın. Sorun hala devam etmekte ise kombiyi kapatıp yeniden çalıştırın ve bu işlemi maksimum 3 kez tekrarlayın. Arıza durumu buna rağmen devam etmekte ise bu durumda servisi arayın. Pompanın sıkışması, kalorifer filtresinin tıkanması, kalorifer tesisatında tıkanma olması, ana eşanjörde sorun olabilir ya da üç yollu vana arızalı olabilir. Tespit ve müdahale için mutlaka servisi aramalısınız.

 • F4 Arızası: Sıcak su ntc sorunu.

Muhtemel Çözüm:  Leopard kombide sıcak su sensöründe arıza olduğunu belirten hata kodudur. Bu arıza durumunda sıcak su alamazsınız. Sıcak su sensöründe sorun olabilir, sensör kablolarında kısa devre-kopma, sensör borularında nemlenme durumu olabilir. Tespit ve çözüm için mutlaka servisi arayın.

 • F5 Arızası: Dış hava sensörün sorunu.

Muhtemel Çözüm:  Leopard model kombilerde dış hava sensör arızasıdır. Kombinizde dış hava sıcaklığına göre çalışma sağlayan sensör bulunur. Bu sensör her kombide bulunmaz. Varsa eğer arızalı olabileceğini belirtir. Yoksa da bu durumda elektrik aksağında sorun olabilir. Arızanın tespiti ve çözümü için mutlaka servisi arayın.

 • F9 Arızası: Cihaz çalışıyor fakat mevcut değerler değiştirilemiyor.

Muhtemel Çözüm: Bu arıza durumunda 3.led de yanıp sönecektir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında cihaz şalterinden kapatılıp açılmalıdır. Bu uygulamadan sonra sonuç alınamıyor ve arıza durumu devam ediyor ise bu durumda Protherm Servisi aranmalıdır. Cihazın parametre ayarı gerekebilir. Uzman yardımı almanızı öneririz.

Sending
User Review
5 (1 vote)

Soru Sor / Yorum Yap

Yorumlar

  • Merhaba, Protherm Kombi A7 Arıza Kodu, kullanım suyu sıcaklık sensörü arızalandığında çıkan hata kodudur. Teknik servisten destek almanız gerekir.

 • Merhaba
  F0 kodunu gördük, alttaki mavi vanayı sola çevirerek su basıncını 1,6 ya getirince tekrar sağa çevirerek kapattık fakat hızla oradaki rakam arttı, 3.6 ya kadar çıktı daha da artmasın diye fişi çekerek durdurduk. Musluğu kapatmamıza rağmen basınç rakamının artması normal midir? Tekrar çalıştırmaya korkuyoruz doğrusu…bilgi verebilirseniz seviniriz

  • Merhabalar,

   Cihazınızdaki basınç yükselmesinin bir çok sebebi olabilir, öncelikle cihazınız bakımsız olabilir kaloriferleri devreye aldığınızda genleşme işlemini yapamadığı için basınç yükseliyor olabilir. Cihazınız kapalı olmasına rağmen basınç yükseliyor ise doldurma musluğu yada plaka eşanjör arızalı olabilir tabiki kesin tespit için yerinde kontrol gerekmektedir.

 • Elektrikler kesikti kombiyi şalterden kapattım elekrik gelince açtım A4 ikazi veriyor ı

CANSERVİS ARA