Vaillant

Vaillant EcoTEC Kombi Arıza Kodları

Vaillant Ecotec Ön Panel
Vaillant Ecotec Ön Panel
 • F00 Arıza Kodu >>>>> Gidiş suyu sıcaklık sensör sorunu.

Muhtemel Çözüm : Bu arıza durumunda gidiş suyu sıcaklık sensöründe sorun olabilir. Sensör kablolarındaki kopma-kısa devre durumlarında veya sensör borularında nemlenme olduğu zaman ekranda bu hata kodu belirir. Bu arıza durumunda cihaza müdahalede bulunmadan servisi aramalısınız.

 • F01 Arıza Kodu >>>>> Dönüş suyu sıcaklık sensör sorunu.

Muhtemel Çözüm : Dönüş suyu sıcaklık sensöründe arıza olabileceğini belirtir. Bu gibi durumlarda sensör kablolarında kopukluk-kısa devre durumu  veya sensör borularında nemlenme durumu söz konusu olabilir. Net teşhis ve çözüm için servis aranılmalıdır.

 • F10 Arıza Kodu >>>>> Gidiş suyu sıcaklık sensöründe kısa devre.

Muhtemel ÇözümGidiş suyu sıcaklık sensörü kablolarında kısa devre durumu olduğunu belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda kullanıcı olarak cihaza müdahale etmeden Vaillant Servisi’ni aramalısınız.

 • F11 Arıza Kodu >>>>> Dönüş suyu sıcaklık sensöründe kısa devre.

Muhtemel Çözüm : Dönüş suyu sıcaklık sensörü kablolarında kısa devre olduğunu bildirir. Bu arıza durumunda cihaza müdahale etmemeli ve mutlaka servis yardımı almalısınız.

 • F20 Arıza Kodu >>>>> Emniyet kapanması (limit termostat sorunu).

Muhtemel Çözüm : Gidiş veya dönüş suyu ntc sinde temassızlık olduğunu anlayabileceğimiz arıza kodudur. Bu durumda cihaz içindeki su sıcaklığı maksimum seviyeye ulaşmış ve cihaz bu sebeple bloke konuma geçmiştir. Bu durumda cihazın altında bulunan vanaların ve petek vanalarının açık olduğundan emin olmanız gerekir. Daha sonrasında alev üzerine x işareti olan düğmeye birkaç saniye kadar basılı tutarak resetleme işlemi yapın. Sorun düzelmezse eğer mutlaka servisi arayın.

 • F22/F23/F24 Arıza Kodu >>>>> Kuru yanma sorunu (sistemde su yok veya susuz çalışma)

Muhtemel Çözüm ecoTEC model kombilerde hemen hemen aynı anlamı taşıyan arıza kodlarıdır. Bu arıza durumları ile karşılaştığınız zaman önce sistemde su olup olmadığına bakın. Basınç düşükse eğer ecoTEC kombinin sağ altında bulunan gri kelebek şeklindeki parçayı sola çevirerek 1,5 bar kadar su basın. Basınç düşük değilse ya da basıncı yükseltmenize rağmen sorun devam ediyorsa alev üzerine x işareti olan reset düğmesine birkaç saniye kadar basılı tutun. Resetleme sonrasında da düzelme durumu olmazsa eğer; kalorifer tesisatı tıkalı olabilir, pompada sorun olabilir, kalorifer filtresi tıkalı olabilir ya da ana eşanjörde kireçlenme ya da tıkanma olabilir. Tespit ve çözüm için mutlaka servisi arayın.

 • F25 Arıza Kodu >>>>> Atık gaz sıcaklığı yüksek.

Muhtemel Çözüm Bu arıza durumunun birçok sebebi bulunmaktadır. Emniyet termostatı bağlantısında sorun olabilir, kablolarda kopma olabilir, ana eşanjörde sorun olabilir veya baca ile alakalı sorunlar olabilir. Net teşhis ve çözüm için Vaillant Servisi’ni arayın.

 • F26 Arıza Kodu >>>>> Gaz armatörü işlevsiz.

Muhtemel Çözüm Gaz armatörünün işlev sağlamadığını belirten arıza kodudur. Bu durumda cihaz ateşlemeyi doğru şekilde yapamaz. Gaz armatörünün yanı sıra elektronik kartta da sorun olabilir. Tespit ve müdahale için servisi aramalısınız.

 • F27 Arıza Kodu >>>>> Sahte alev.

Muhtemel Çözüm Kombide sahte alev yaşandığını belirten arıza durumudur. Bu arıza durumunda cihaza müdahale etmeden servisi arayın. İyonizasyon elektrodunda, gaz armatöründe veya elektronik kartta sorun olabilir. Tespit ve çözüm için servisi aramalısınız.

 • F28 Arıza Kodu >>>>> Ateşleme başarısızlığı.

Muhtemel Çözüm :  Cihazın ateşlemeyi başarılı bir şekilde yapamadığını ifade eden ve genel anlamda en sık karşılaştığımız arıza durumudur. Bu arıza durumunda önce gaz girişlerine bakın ve vanaların açık durumda olduğundan emin olun. Vanalar açıkken de sorun yaşanmaya devam ediyorsa eğer alev üzerine x işareti olan reset düğmesine birkaç saniye kadar basılı tutarak resetleme işlemi yapın. Resetleme işlemini maksimum 3 kez tekrar edebilirsiniz. Arıza durumunda yine de düzelme olmaz ise bu durumda anakart, gaz armatörü, iyonizasyon ateşleme elektrodu gibi önemli parçalarda sorun olabilir. Arızanın yerinde görülmesi ve tespit sonrasında çözümlenmesi gerekir. Bu nedenle mutlaka Vaillant Servisi’ni arayın.

 • F29 Arıza Kodu >>>>> İyonizasyon sorunu.

Muhtemel Çözüm : Bu arıza durumu F28 ile hemen hemen aynı anlama gelmektedir. Maksimum 3 resetleme sonrasında sorun düzelmiyorsa eğer mutlaka servisi aramalı ve yardım almalısınız.

 • F32 Arıza Kodu >>>>> Fan arızası.

Muhtemel Çözüm ecoTEC model kombi bu arıza durumunda hava akışını başarılı biri şekilde yapamaz. Fan soketleri doğru takılmamış olabilir, elektronik kart üzerindeki çoklu soket doğru takılmamış olabilir, prosestat arızalı olabilir. Teknik açıdan net tespit ve çözüm için mutlaka servisi aramalı yardım almalısınız.

 • F49 Arıza Kodu >>>>> Voltaj problemi.

Muhtemel Çözüm eBUS ta kısa devre, aşırı yüklenme gibi durumların söz konusu olabileceğini belirten arıza kodudur. Bu da düşük ya da yüksek gelen voltaj sebebi ile yaşanır. Bu arıza durumunda cihaza müdahale etmeyin. Otomatik resetleme yapılacaktır. Bir süre kadar bekleyin ve sorunda düzelme olmaz ise mutlaka servisi arayın. Anakart voltaj sebebi ile yanmış olabilir. Sorunun çözümlenmesinden sonra arıza tekrarı olmasın diye mutlaka “kombi regülatörü” kullanın.

 • F61 Arıza Kodu >>>>> Gaz armatörü kumandasında arıza.

Muhtemel Çözüm Gaz armatörüne giden kablo demetinde sorun olabilir, gaz armatörü ya da elektronik kart arızalı olabilir. Net teşhis ve çözüm için Vaillant Servisi’ni aramalısınız.

 • F62 Arıza Kodu >>>>> Gaz armatörü kapanmasında gecikme.

Muhtemel Çözüm :  Gaz armatörünün kapanması gereken durumda kapatmayı geç yaptığını belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda gaz armatöründe ya da elektronik kartta sorun olabilir. Tespit ve çözüm için servisi aramalısınız.

 • F63 Arıza Kodu >>>>> EEPROM arızası.

Muhtemel Çözüm Elektronik kart sorunu olarak adlandırabileceğimiz arıza kodudur. Cihaza müdahalede bulunmadan servisi aramalısınız.

 • F64 Arıza Kodu >>>>> Elektronik ntc arızası.

Muhtemel Çözüm Gidiş ya da dönüş suyu ntc sinde kısa devre olduğunu belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda sorun elektronik kart ile alakalı da olabilir. Servisi arayarak yardım almalısınız.

 • F65 Arıza Kodu >>>>> Elektronik kartta yüksek sıcaklık arızası.

Muhtemel Çözüm Dış etkenler sebebi ile elektronik kartta yüksek sıcaklık algılandığını belirtir. Bu arıza durumunda servisi arayarak yardım almalısınız.

 • F67 Arıza Kodu >>>>> Elektronik alev sorunu.

Muhtemel Çözüm Beklenmeyen alev sinyali alındığını belirten arıza kodudur. Elektronik kartta sorun olabilir. Tespit ve çözüm için Vaillant Servisi’ni aramalısınız.

 • F68 Arıza Kodu >>>>> Dengesiz alev sinyali.

Muhtemel Çözüm Alevin olması gerektiği gibi sağlanmadığını belirtir. Bu durumda gaz valfinde, iyonizasyon elektrodunda, elektronik kartta sorun olabilir. Yoğuşma suyu yolu tıkalı olabilir. Net teşhis ve çözüm için servisi aramalısınız.

 • F70 Arıza Kodu >>>>> Geçersiz cihaz kodu.

Muhtemel Çözüm Öncesinde elektronik kart ile ekran kartı değişimi yapıldı ise cihaz kodu yeniden ayarlanmalıdır. Yanlış veya eksik güç kodlama yapılmış olabilir. Arızanın tespiti ve çözümü için servisi aramalısınız.

 • F71 Arıza Kodu >>>>> Gidiş suyu sıcaklık sensörü arızası.

Muhtemel Çözüm : Gidiş suyu sıcaklık sensörünün sabit bir değer bildirdiğini belirten arıza kodudur. Gidiş suyu sıcaklık sensörü arızalı olabilir ya da gidiş suyu borusuna doğru şekilde dayanmıyor olabilir. Arızanın tespit edilmesi ve çözümlenmesi için servisi aramalısınız.

 • F73 Arıza Kodu >>>>> Su basınç sensörü sinyali (çok düşük).

Muhtemel Çözüm : Su basınç sensöründe; kısa devre, kesinti olduğunda veya besleme hattında kısa devre olduğunda bu sorun yaşanır. Tespit ve çözüm için servisi arayın.

 • F74 Arıza Kodu >>>>> Su basınç sensörü sinyali (çok yüksek).

Muhtemel Çözüm Su basınç sensörüne giden hatlarda kısa devre olduğunu ya da su basınç sensöründe dahili bir sorun olduğunu belirten arıza durumudur. Bu sorunda mutlaka servisi aramalı cihaza müdahalede bulunmamalısınız.

 • F75 Arıza Kodu >>>>> Pompa çalışmaya başladığında basınç farkı algılanmıyor.

Muhtemel Çözüm : Önce su basıncına bakın, düşük ise su basma işlemi uygulayın. Sorunda düzelme olmaz ise; su basınç sensöründe veya pompada sorun olabilir. Sistem hava yapmış olabilir. Net tespit için arızanın yerinde görülmesi gerekir. Bu nedenle Vaillant Servisi’ni arayarak yardım almalısınız.

 • F77 Arıza Kodu >>>>> Yoğuşma suyu pompası arızalı.

Muhtemel Çözüm Atık gaz klapesi geri bildirimi olmadığını veya yoğuşma suyu pompasında sorun olabileceğini belirten arıza kodudur. Hiçbir müdahalede bulunmadan direk servisi aramalısınız.

 • F78 Arıza Kodu >>>>> Harici reglerde sıcak su çıkış sensörü kesintisi.

Muhtemel Çözüm Kullanım suyu sensörünün köprülenmediğini belirten arıza durumudur. Teknik olarak cihaza müdahalede bulunmadan servisi aramalısınız.

 • F83 Arıza Kodu >>>>> Gidiş veya dönüş suyu sıcaklık sensörü sıcaklık değişimi sorunu.

Muhtemel Çözüm : Bu arıza durumunda önce basıncı kontrol edin, basınç düşük ise su basın. Basınç normal değerde ise ya da su basma sonrasında da sorun düzelmiyorsa gidiş veya dönüş suyu sıcaklık sensöründe çok küçük sıcaklık farkı kaydettiğini ya da bir değişiklik kaydetmediğini belirtir. Bu durumda arıza tespiti ve onarımı için servisi aramalısınız.

 • F84 Arıza Kodu >>>>> Gidiş-dönüş suyu sıcaklık sensörü sıcaklık farkı tutarsız.

Muhtemel Çözüm Gidiş-dönüş suyu sıcaklık sensörünün tutarsız değerler bildirdiğini belirten arıza kodudur. Sensörler birbirine karışmış ya da doğru şekilde monte edilmemiş olabilir. Tespit ve çözüm için servisi aramalısınız.

 • F85 Arıza Kodu >>>>> Gidiş ya da dönüş suyu sıcaklık sensörü yanlış monte edildi.

Muhtemel Çözüm Gidiş ya da dönüş suyu sıcaklık sensörünün aynı boruya ya da yanlış boruya monte edildiğini belirtir. Tespit ve müdahale için servisi aramalısınız.

Soru Sor / Yorum Yap

CANSERVİS ARA