Viessmann

Viessmann Vitodens 100 Arıza Kodları

Viessmann Vitodens 100 Arıza Kodları
Viessmann Vitodens 100 Arıza Kodları
 • 0b Arızası: Isıtma debisinin suyu düşük.

Muhtemel Çözüm: Eşanjör hava yaptıysa ya da su akış sensörü arızalandı ise ekranda bu hata kodu yer alır. Net tespit ve çözüm için servisi aramanız gerekir.

 • OC Arızası: Şebeke gerilimi düşük.

Muhtemel Çözüm: Daireye ve özellikle de kombiye gelen voltajın düşük olduğunu belirten arıza kodudur. Voltajlar düzelebilir bu yüzden bir süre kadar beklemelisiniz. Uzun süre bekleme sonrasında sonuç değişmezse eğer Viessmann Servisi arayarak yardım almalısınız. Cihaz bu durumda otomatik resetlenir, bu sebeple de kullanıcı olarak resetleme işlemi yapmanıza gerek yoktur. Sorun uzun süre beklemeniz sonucunda değişmiyorsa eğer anakart yanmış ya da hasar görmüş olabilir. Anakart tamiri ya da değişimi ile sorun çözümlenir. Yalnız sorun tekrar edebileceğinden kombi regülatörü kullanmanız şarttır.

 • 10/18 Arızası: Dış hava sıcaklık sensöründe sorun.

Muhtemel Çözüm: Dış hava sensöründe temassızlık ya da kısa devre gibi durumlar olduğunda bu sorun yaşanır. Dış hava sensörü kombiyi dış ortam sıcaklığına göre çalıştırmaktadır. Dış hava sensöründe bu aksaklık var ise sorun yaşanır, dış hava sensörü yoksa eğer elektrik aksağında sorun olabilir. Net tespit ve çözüm için mutlaka servisi arayın.

 • 30/38 Arızası: Kazanın ısı sensöründe sorun.

Muhtemel Çözüm: Kazan ısı sensöründe kısa devre ya da temassızlık olduğunda ekranda bu hata kodlarından biri yer alır. Bu durumda önce cihazı resetlemeyi deneyin. Düzelme durumu olmaz ise mutlaka servisi arayarak yardım alın.

 • 50/58 Arızası: Kullanım suyu sensöründe sorun.

Muhtemel Çözüm: Sıcak su sensöründe arıza, sensör kablolarında kısa devre ya da kopukluk olduğunda bu sorun yaşanır. Sensör boruları nemlenmiş de olabilir. Sıcak su alamayacağınız arıza kodlarıdır. Müdahale ve özellikle de çözüm için mutlaka servisi arayın.

 • 51/59 Arızası: Çıkış sıcaklık sensöründe sorun.

Muhtemel Çözüm: Kombinin çıkış sıcaklık ntc sinde ya temassızlığın ya da kısa devrenin olduğunu belirten arıza kodudur. Sensör borularında nemlenme de olabilir. Bu durumda teknik destek ve yardım için Viessmann Servisi’ne ulaşmanız gerekmektedir.

 • A9 Arızası: Oda termostatı ile bağlantının kurulamadığı belirtir.

Muhtemel Çözüm: Oda termostatı bağlantısında sorun olabilir veya cihaz oda termostatı ile iletişim halinde değildir. Bu durumda kullanıcı olarak cihaza müdahalede bulunmadan mutlaka uzman yardımı almalısınız.

 • E4 Arızası: Besleme gerilim sorunu anlamındadır.

Muhtemel Çözüm: Bu durumda şebeke adaptöründe sorun var diyebiliriz. Bir süre kadar beklemeli sorun düzelmiyorsa eğer mutlaka uzman yardımı almalısınız.

 • E6 Arızası: Düşük su basınç sorunu.

Muhtemel Çözüm: Vitodens 100 model kombilerde tesisat su basıncının düşük olduğunu belirten bir arıza kodudur. Ekranda böyle bir hata kodu gördüğünüzde panelin hemen solunda bulunan bar göstergesine (manometreye) bakın. 1 barın altında olduğunu göreceksiniz. Vitodens 100 model kombinin altında siyah ince uzun çubuk şeklindeki doldurma musluğunu sola çevirin, su sesi gelecek ve bar göstergesinde ilerleme olacaktır. 1,5 bara kadar su basın. Sorun düzelecektir. Düzelme olmazsa resetleme işlemi uygulayın. Arıza devam ederse veya işlemi yapamazsanız servis yardımı alabilirsiniz.

 • B5/E5/F0 Arızası: Dahili iç hata olduğunu belirten arıza kodudur.

Muhtemel Çözüm: Bu durumda cihaz resetlenmelidir. Reset sonrası cihazda düzelme olmaz ise hangi parçada sorun olduğu konusunda bilgiler almak ve çözüm sağlamak adına Viessmann Servisi’ni aramanız gerekmektedir.

 • F2 Arızası: Aşırı ısınma sorunu.

Muhtemel Çözüm: Vitodens 100 model kombide su sıcaklığının olması gereken seviyeyi aştığını belirten arıza kodudur. Cihaz bu durumda emniyete alınır ve bloke durumdadır. Bu durumun birçok sebebi vardır. Öncelikle kombiniz petek konumunda ise petek vanalarını kontrol edebilirsiniz. Vanalar kapalı ise açmanız gerekir. Açık olmasına karşın sorun yaşanıyor ise birkaç resetleme işlemi uygulamalısınız. Resetleme sonrasında da arıza durumu devam etmekte ise mutlaka servisi aramalısınız. Ana eşanjörün kireçlenmesi-tıkanması, kalorifer tesisatında tıkanma olması, kalorifer filtresinde tıkanıklık olması, üç yollu vananın arızalı olması ve pompanın sıkışması gibi durumlarda bu sorun yaşanabilir. Net tespit ve çözüm için uzman yardımı almalısınız.

 • F3 Arızası: Brülörün çalıştığını ve alev sinyalinin olduğunu belirtir.

Muhtemel Çözüm: Bir süre beklemeli ve sonrasında cihazı resetlemelisiniz. Resetleme sonasında da sorun düzelmezse eğer Viessmann Kombi Servisi’ni aramanız gerekmektedir.

 • F4Arızası: Ateşleme problemidir.

Muhtemel Çözüm: Kombinin bir sebeple ateşlemeyi yapamadığını belirten arıza kodudur. Bu durumda kullanıcı olarak önce konutunuzda gaz olduğundan emin olmanız gerekir. Bu nedenle de önce gaz girişlerini kontrol edin, kombiye gaz geldiğinden emin olun. Kombinize gaz geliyorsa eğer birkaç resetleme uygulaması yapın. Resetleme sonrasında da sorun düzelmezse eğer servisi arayın. İyon ve ateşleme çubuğunda, elektronik kartta ya da gaz armatöründe sorun olabilir. Net tespit ve çözüm ancak uzmanı tarafından yapılabilir. Uzman yardımı alınız.

 • F5 Arızası: Hava prosestatında sorun olduğunu belirten arıza kodudur.

Muhtemel Çözüm: Hava akış sorunu da diyebiliriz. Vitodens 100 model kombiler yoğuşmalıdır. Bu sebeple de hava akış fan, prosestat ve anakartın iletişimi ile sağlanır. Dışarı uzanan boru da hava akım borusudur. Fan prosestat ya da anakart arızalarında bu sorun yaşanabilir. Bu gibi durumlarda net tespit ve müdahale için servis yardımı almak gerekir.

 • F7 Arızası: Su basınç sensör arızası.

Muhtemel Çözüm: Su basınç sensörü kombi basıncını ölçme görevindedir. Arızalandığı zaman işlev sağlayamaz ve kombi basıncını yanlış gösterir. Bu durumda parça değişimi gerekeceğinden servisi aramanızı öneriyoruz.

 • F8 Arızası: Gaz valfi kapanmıyor veya geç kapanıyor.

Muhtemel Çözüm: Bu durumda tüketici olarak cihaza müdahale etmemelisiniz. Gaz valfinin kapanmadığını ya da kapatmayı geç yaptığını belirten bir arıza kodudur. Bu durumda çözüm için servisi aramalısınız. Sorun sadece gaz valfinde değil elektronik kartta da olabilir.

 • F9 Arızası: Fan devir düşürüyor.

Muhtemel Çözüm: Brülörün devreye girmesi sırasında fanın devir düşürmesi ya da brülörün beklediği verimi sağlamaması gibi durumlarda kombi bu arıza kodunu vermektedir. Birkaç resetleme işlemi uygulamalı, sorunda düzelme olmaz ise mutlaka uzman yardımı almalısınız. Sorun sadece fan ile alakalı değil, elektronik kart ile alakalı da olabilir.

 • FA Arızası: Fan motoru sürekli çalışıyor.

Muhtemel Çözüm: Bu durumda fanın rulmanları dağılmış ya da motorunda teknik bir problem oluşmuş diyebiliriz. Fan sürekli çalıştığında ve durması gereken yerde durmadığında bu sorun yaşanır. Bu durumda sorun sadece fan ile alakalı değil anakart ya da prosestat ile alakalı da olabilir. Tespit ve çözüm için servis yardımı almalısınız.

 • Fd Arızası: Elektronik kart sorunu.

Muhtemel Çözüm: Bu durumda kombi çalışmaz. Elektronik kart tamiri ya da değişimi gerekebilir. Müdahale için servisi aramanız gerekir. Cihaza müdahale etmeden servisi aramanız gerekir.

 • FE Arızası: Elektrik devresinde sorun.

Muhtemel Çözüm: Bu durum da elektronik kart sorunu olarak bilinir. Elektronik karta müdahale edilmesi gerekir. Uzman Viessmann Servisi yardımı almalı, cihaza müdahalede bulunmamalısınız.

Sending
User Review
0 (0 votes)

Soru Sor / Yorum Yap

Yorumlar

 • kombim yoğuşmalı peteğin biri delindi suyu aktı kombi F2 hatası verdi peteği kapattık kombiyi resetledik normale döndü fakat sürekli yanıyor dinlenmeye geçmiyor. ne yapmam lazım.

  • Merhaba, Kombiniz bir süre çalışmadığı için eviniz ve radyatörleriniz soğumuş olabilir cihazınız ondan dolayı uzun süre çalışmış olabilir. İstenilen sıcaklığa ulaştığında duracaktır.

CANSERVİS ARA