Gebze

Gebze Arçelik Klima Servisi – 0216 446 09 05

Gebze Arçelik Klima Servisi
Gebze Arçelik Klima Servisi

Yaza Hazırlık İçin Klima Bakımlarınızı Aksatmamanızı Öneririz

Firmamız profesyonel ekibiyle yaptığı klima bakımlarında sizi birçok riskten korur. Gelin bu riskleri sizinle inceleyelim:

 • Sıcaklık ve nemdeki ani değişiklikler solunum sistemini etkiler .
 • Cilt ve mukoza zarları üzerinde kuruma etkisine sahiptir .
 • Bu gürültü ortam ekler gürültü kirliliğine katkıda.
 • Hava dolaşımı bulaşıcı solunum yolu hastalıklarını bulaştırabilir .
 • Havadaki toz ve mantarlar alerjik reaksiyonlara neden olabilir .
 • Klima, kronik rinit ve farenjit, boğaz tahrişi ve ses kısıklığı ile ilişkilidir .
 • İklimlendirme, konjonktivit ve blefarit gibi göz koşullarını şiddetlendirebilir ve kontakt lens kullanıcıları için sorunlara neden olabilir.

Unutma …

 • Klimalı alanlar düzenli olarak havalandırılmalıdır.
 • Hem bireysel üniteler hem de merkezi sistemler için profesyonel kurulum ve bakım şarttır .
 • Oda sıcaklığını 21º ile 25º C arasında tutun.
 • Ortalama nem oranını% 60 ile% 70 arasında tutmaya çalışın.

Hava filtrelerini değiştiriyoruz veya temizliyoruz.

Klimanızın verimliliğini artıracak en önemli bakım görevi, hava filtrelerini rutin olarak değiştirmek veya temizlemek. Bir inçlik pilili filtreleri ayda bir değiştirin. Kullanılacak filtre türünden emin değilseniz, Gebze Arçelik Klima Servisi sisteminize göre bir tane önerebilir. Diğer tüm filtre boyutları için, Gebze Arçelik Klima Servisi yıllık bakım ziyaretinizde bunları kontrol edecek, temizleyecek veya değiştirecektir. Klimanız sürekli kullanımdaysa, tozlu koşullara maruz kalırsa veya evde evcil hayvanınız varsa filtrelerin daha sık ilgilenilmesi gerekebileceğini unutmayın. Sisteminiz için hangi filtre değişim sıklığının uygun olduğunu öğrenmek için Gebze Arçelik Klima Servisinize başvurun.

Klima bobinlerini temizliyoruz.

Klimanın evaporatörü ve kondenser bobinleri zamanla kir toplar. Bu kir hava akışını azaltır ve bobini yalıtarak ısıyı emme yeteneğini azaltır. Dış ortam tozluysa veya yakınlarda yeşillik varsa, açık kondansatör bobinleri de çok kirlenebilir. Bu sorunları önlemek için Gebze Arçelik Klima Servisiniz, gerektiğinde yıllık bakım ziyaretinizde klimanızın kangallarını kontrol edecek ve temizleyecektir.

Kalıntıları üniteden temizliyoruz.

Zamanla, klimanızın dışında yapraklar, kir ve çim kırpıntıları gibi şeyler birikir, sistem kapasitesini azaltır ve hava akışını azaltır. Üniteye giden ve üniteden gelen hava akışını önlemek için çalıların veya diğer bitkilerin klimanın çevresinden kesilmesi gerekir.

Bobin kanatçıklarını düzeltiyoruz.

Evaporatör ve kondenser serpantinlerindeki alüminyum kanatçıklar kolayca bükülür ve serpantin içinden hava akışını engelleyebilir.Gebze Arçelik Klima Servisiniz yıllık bakım ziyaretinizde bu parçaları kontrol edecek ve gerekirse düzeltecektir.

Arçelik Klimalarınızın Arızalarının En Önemli 7 Sebebi:

1. DÜŞÜK GAZ BASINCI:  Gaz, klimanızın evinizdeki veya iş yerinizdeki havadaki ısıyı ve nemi gidermek için kullandığı malzemelerdir. Sisteminiz gaz hatlarında sızıntılar geliştirirse, havayı etkili bir şekilde soğutmak için yeterli gazla karşılaşabilirsiniz. Ne yazık ki, bu klima probleminin doğru bir şekilde düzeltilmesi sadece soğutucunun değiştirilmesi meselesi değildir. Bir Gebze Arçelik Klima Servisi teknisyenini sızıntıları bulması ve hatlardaki delikleri onarması gerekir, bu da özellikle çok sayıda sızıntı olduğunda bazen zaman alıcı ve pahalı bir işlem olabilir.

2.EVAPORATÖR TIKANIKLIĞI: Klimanızın evaporatör bobini soğutucu ile doldurulur ve havadan sünger gibi ısıyı emmekten sorumludur. Karşı sezgisel gelebilir, ancak bu bobinlerin düzgün çalışması için etraflarında dolaşan sıcak havaya ihtiyacı vardır. Hava akışında bir şeyler ters gittiğinde ve evaporatör bobini çok soğuduğunda, dışarıda bir buz tabakası oluşabilir. Bu olduğunda, klima besleme kayıtlarınızdan sıcak hava alırsınız veya hiç gelmez.

3. KİRLİ KONDENSER SERPANTİNLERİ: Ünitenizin dış ünitenin bir parçası olan kondenser bobinleri, bina dışına atarak havadan çıkan ısıdan kurtulur. Kondenser bobini bir kir ve kir tabakası ile kaplandığında iyi çalışmaz. Bu havadaki tüm kurum ve kirlilik çok yaygın bir sorundur. Bu gerçekleştiğinde, ısı transferi engellenir ve üniteniz işini yapmak için daha fazla çalışmak zorundadır, bu da parçalarda daha fazla aşınmaya ve hatta sistem arızasına yol açar.

4. FAN SORUNLARI: Havayı soğutmak için ünitenizin evaporatör bobinine iç havayı üfleyen bir fan ve binanın dışındaki emilen ısıyı dışarı atmak için dış ünitenin kondansatörüne hava üfleyen bir fan vardır. Bu fanlardan herhangi biri düzgün çalışmıyorsa – arızalı bir motor, yağlama eksikliği, aşınmış kayışlar veya çok fazla kir ve döküntü nedeniyle – kötü hava akışı ve klima sorunları ile karşılaşırsınız. Sorunu ihmal ederseniz, kompresör arızasına yol açabilir, bu da klimanız için geri dönüşü olmayan bir sorun meydana gelmesi demektir.

5. SIZDIRAN KANALLAR: Duvarlarınızdan ve tavanlardan geçen kanallar, soğutulmuş havayı klimadan alanınıza taşır. Bununla birlikte, kanallarda (kemirgenler veya dikkatsiz işçilerden kaynaklanabilecek) delikler veya kırıklar varsa, bu pahalı soğuk hava, kimsenin iyi yapmadığı duvarlarınızın içine sarılır. Ve elbette, bu senaryo klimanızın daha fazla çalışmasına ve enerji faturalarınızı artırmasına neden olur.

6. TERMOSTAT SORUNLARI: Özellikle eski kadran tipi termostatlara sahipseniz , bunlar yanlış kalibre edilmiş olabilir, bu da klimanızın kontrol sisteminden doğru talimatları alamadığı anlamına gelir. Termostatlarınızı değiştirerek veya yeniden kalibre ederek bu sorunu düzeltmek oldukça kolaydır. Yeni programlanabilir termostatlarınız varsa, bunlar bazen programlamak zordur ve yanlış ayarlanmış olabilirler. Hala el kitabınız varsa, termostat ayarlarınızın doğru olduğundan emin olmak için talimatları kontrol edin.

7. TIKALI KANALİZASYON: Klimanızın havadan çıkardığı tüm nem bir yere gitmelidir. Bir tahliye hattından, bir tavaya ve nihayetinde bir tahliye hattından uzaklaştırılması gerekiyordu. Hat veya tahliye tıkanırsa su yedeklenebilir ve sisteminize zarar verebilir. Ayrıca duvarlarınıza, tavanlarınıza ve mobilyalarınıza zarar veren su sızıntıları yapabilirsiniz. Hemen görmüyorsanız, sonunda küf büyümesine sahip olacaksınız.

Klima sorunlarını önlemek için kolay adımlar:

1. KİRLİ HAVA FİLTRELERİNİ DEĞİŞTİRİN.

Bobinlerin donmasına neden olan hava akışı problemlerine genellikle tıkalı hava filtreleri neden olur.

2. KANALLARI İNCELEYİN VE DELİKLERİ ONARIN. 

Kayıtlardan yeterli hava gelmiyorsa veya enerji faturalarınız artmaya devam ediyorsa, bir Gebze Arçelik Klima Servisi uzmanının kanallarınızın durumuna bir göz atmasını sağlayın.

3. PROGRAMLANABİLİR BİR TERMOSTAT TAKIN VE NASIL KULLANILACAĞINI ÖĞRENİN. 

Daha hassas olan ve enerji tasarrufu sağlayan yeni termostatlar takarak eski kontrol sistemlerindeki sorunları ortadan kaldırın. Akıllı telefonunuzu veya tabletinizi kullanarak uzaktan kontrol edilebilen termostatlar bile alabilirsiniz.

4. DIŞ ÜNİTENİN ÇEVRESİNDEKİ FIRÇA VE KALINTILARI TEMİZLEYİN. 

Kondenser ve dış fan ünitesi yapraklar, çöpler ve kir ile tıkandığında, ünite ısıyı etkili bir şekilde dışarı alamaz.

5. DÜZENLİ BAKIM İHMAL ETMEYİN. 

Klima sorunlarının neredeyse en yaygın nedenlerinin tümü düzenli bakım ile kolayca önlenebilir. İlk kez çalıştırmadan önce sisteminizi her baharda incelemek ve ayarlamak için bir Gebze Arçelik Klima Servisine danışın. Nispeten ucuzdur ve yılın en sıcak gününde çalışmayı bıraktığında kendinizi acil durum araması yapmaktan kurtaracaksınız.

Sending
User Review
5 (1 vote)

Soru Sor / Yorum Yap

CANSERVİS ARA