Tüketici Destek

Klima Koronavirüs Yayar Mı?

Klima Koronavirüs Yayar Mı?
Klima Koronavirüs Yayar Mı?

Klimayı Virüsten Nasıl Arındırabiliriz, Nasıl Engelleriz?

Bu makalemizde, sizlerin merak ettiği önemli bir konuya açıklık getirerek sizi bilgilendirmek, az da olsa kafanızdaki soru işaretlerine yanıt olmak istedik. Evimizde, iş yerlerimizde kullanığımız klimalar bizlere koronavirüsü bulaştırır mı?

İlk olarak, Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre COVID-19’a neden olan virüsün hava yoluyla anlamak önemlidir . Bilimsel fikir birliği, virüsün enfekte bir kişi öksürdüğü veya hapşırdığı zaman öncelikle damlacıklar yoluyla yayılmasıdır. Klimanızı veya bir fan bu damlacıkları size ulaştırabilir mi?

Bir açıklamada, Kanada Halk Sağlığı Kurumu “SARS-CoV-2 virüsünün ısıtma, havalandırma ve klima sistemlerine girdiğini ve yayıldığını gösteren hiçbir kanıt olmadığını” söyledi. Ancak, önlem olarak, alanlar arasında özellikle enfekte olmuş bir kişinin bulunduğu mekandan başkalarına bu virüsün itilmemesi riskini azaltmak için “Uygun Havalandırma ve Düzenli Klima Bakımı” yaptırılması gerektiğini söylemektedir. Çünkü virüsü olan biri öksürür ya da hapşırırsa ve odada bir klima var ise, klima normalden daha fazla damlacık yayılmasına sebep olabilir.

Hastalık Kontrol Merkezi, web sitesinde yayınlanan, ilk çalşmada Guangzhou, Çin’deki yeni koronavirüsün Ocak ayında salgınının kaynağını “klimalı havalandırma ile başlatıldığını” gösteriyor. Araştırmacılar, salgının kaynağı olarak kabul edilen kadının penceresiz, klimalı bir restoranda oturduğunu ve enfekte olan ve virüse maruz kalma kaynaklarının bulunmadığı bir metreden daha uzak olduğunu tespit etti. Klimalarınızı enfekte olan birinin bulunduğu alanda çalıştırmamanızı öneririz. Ya da Düzenli olarak klima bakımı yaptırarak, filtrelerin profesyonelce bir kimyasal yardımıyla temizleterek içinizi ferah tutabilirsiniz.

Bir Teknisyenin Eve Gelmesi Güvenli Midir?

Herkes bu pandemi döneminde bulunduğu ortama giren çıkan kişilerden şüphe duyuyor ve haklı olarak mesafeli davranıyor, bazen de aynı ortamda bulunmak istemiyor. Peki eve tamirci çağırıken ne gibi önlemler alınabileceği merak ediliyor.

Manitoba Üniversitesi’nden bir mikrobiyolog olan Dr. Kevin Coombs, “güvenli, servis personeli hastalığa bulaşmadığı ve sosyal mesafenin korunduğu sürece” diyor.

Tabii ki, hem onarım personeli hem de sizin için iyi el hijyeni uygulamak önemlidir. “Sabunla sık sık el yıkama , hem asker hem de müşteri için iyi bir fikirdir.” Firmamız bu konuda oldukça sıkı tedbirler almakta ve bu konuya hassasiyetle yaklaşmaktadır. Sizler ve çalışanlarımızın sağlığını son derece önemsiyoruz.

Sending
User Review
3.67 (3 votes)

Soru Sor / Yorum Yap

CANSERVİS ARA