Tüketici Destek

Kombi Basınç Düşürme Nasıl Yapılır ?

Evimizde ısıtma ve sıcak su ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığımız kombilere belirli zaman aralıkları içersinde su basıncını tamamlamız gerekebilir , aksi takdirde kombi 0.7 bar basıncın altına düştüğünde çalışmayacak ve arızaya geçecektir. Alçak basınç sensörü (sivici) nedeniyle.

Kombi servisleri tarafından tavsiye edilen kombi basınç miktarı 1,5 bar‘dır. Kaloriferleri çalıştırıp su sıcaklığı yükseldiğinde 2 bar’a kadar yükselmesi normaldir ısınan suyun genleşmesi ve basıncının artması nedeniyle. Ancak 2,5 bar’a geldiğinde su damlatmaya başlar ve 3 barda ise tamamen su akıtır. Basınçlı sıkışan suyu 3 bar emniyet ventili tahliye eder ve kapatır.

Şebeke suyunuz basınçlı geliyor yada su doldurma musluğuna erişim zor ise su doldurma musluğuna açıp kapamanız zor olduğu için 1.5 barda durdurmakta güçlük çekiyor olabilirsiniz 1.5 Bar’ın üzerinde fazla su basarsanız 1,7 – 1,8 – 2 Bar gibi bir tehlikesi yoktur . Ancak 2 bar’ın üzerinde su basarsanız , kombiniz çalıştığında da yarım bar kadar ısınmanın etkisiyle yükseleceğinden tehlikeli olabilir.

Kombiye Fazla Su Bastım Nasıl Düşürebilirim ?

 1. Banyonuzda bulunan petek yada havlupan’ın altında tahlihe musluğu olması gerekmektedir eğer varsa burdan kombinize bastığınız fazla suyu düşürebilirsiniz.
 2. Kombinin altındaki plastik boruların sağdan 2.soğuk su giriş borusunun üzerindeki vanayı kapatarak, kombinin doldurma musluğunu ve herhangi bir yerden sıcak su musluğu açarak boşaltabilirsiniz. (Tam tersi işlemi uygulayarak sistemi eski haline çevirebilirsiniz.)
 3. Herhangi bir radyatörden hava alır gibi fazla bastığınız suyu boşaltabilirsiniz. (En basit ve en çok kullanılan yöntem)
Memnun Kaldınız mı ?
Sending
User Review
4.35 (17 votes)

Soru Sor / Yorum Yap

Yorumlar

 • Merhaba,

  Demirdöküm marka kombimiz mevcut. Sürekli basınç değeri yükslip azalmakta ve buna bağlı olarak hata vermektedir. Servis çağırdık bir şeylerini değiştirdi ancak sorun hala tam olarak çözülebilmiş değil. Bu kouda sizin bir öneriniz var mıdır?

  • Merhabalar Veysel Bey,

   Tabiki kombinizin muhtemelen genleşme tankında sorun var, kombiniz çalıştığında basınç değeri yükseliyorsa sorununuz genleşme tankının arızalı olmasından kaynaklanıyor olabilir. Teknik servis müdahalesi gerekmektedir.

CANSERVİS ARA