Tüketici Destek

Kombi Nedir ? Kombiler ve Modelleri

Kombi Modelleri
Kombi Nedir

Kombi Nedir ?

Bir çok gaz türü hatta sadece elektrik ile çalışabilen, ısınma ve sıcak kullanım suyu ihtiyacını karşılayabilen bireysel kat kaloriferleridir.

Kombi Adı Nerden Gelmektedir ?

Kombi kelimesi ingilizceden dilimize geçmiştir. İngilizcede kombi ( Combi , Combined “Birleşik” ) anlamına gelmektedir.

Kombilerin Kapasiteleri Nelerdir ?

Kombiler 20kw kapasiteden başlarlar, üst kapasite sınırı belirsizdir. Evsel tipteki Kombi ‘ler 20, 24, 28, 30, 33, 35 ve 42kw kapasitelerde üretilmektedirler. 60m2 ‘lik küçük bir daireden başlayarak, 5 katlı büyük bir Villayı ısıtabilecek güce sahiplerdir.

Kombi Ölçüleri ve Boyutları 

Kombiler küçüktür, hafiftir, kolaylıkla taşınabilir ve duvara asılabilirler. Sessizdirler ve montajları çok kolaydır. Merkezi ısıtma sistemine göre kullanıcısına bağımsız ısınma ve sıcak su konforu sağlarlar. Tam elektronik ateşlemeye sahip, kullanıcıya dost kolay sıcaklık ayar panellerine sahiptirler.

Özetle 90 ‘lı yıllardan beri hayatımızın önemli bir parçası olan kombiler vazgeçilmesi çok zor ev eşyası haline gelmiştir.

Teknik olarak günümüzde gaz yakıtlı kombiler 3 tipte üretilmektedirler; 

  • Yoğuşmalı Kombiler 

Baca işletmesi hermetik olan bu türdeki kombiler yeni nesil yüksek teknolojiye sahip günümüz tabiri ile A sınıfı cihazlardır. Yoğuşmalı kombiler üreticiler tarafından iki farklı gruba ayrılmışlardır, bunlardan biri tam yoğuşmalı diğeri yarı yoğuşmalıdır. Tam yoğuşmalı kombiler %105 ve üzerinde yakma verimi ile çalışabilen yüksek tasarruflu cihazlardır. Yarı yoğuşmalı kombiler ise %105 değerinin altında yakma verimliliğe sahip fiyatça daha uygun cihazlardır. Sessizlik ve yakıt tasarrufu bakımından tam yoğuşmalı kombiler sıranın başını çekmektedirler.

  • Konvansiyonel Kombiler 

Konvansiyonel yani alışageldik türdeki kombi türleridir, konvansiyonel kombilerin baca işletmeside hermetiktir. Şu anda evlerimizde kullanılan her 10 kombiden 8 ‘i konvansiyonel kombilerdir. Verimlilik bakımından düşük olan bu kombi türünün yakma verimi %95’in altındadır. Zaman içerisinde bu kombi türleri yerini yoğuşmalı kombi türlerine bırakacaklardır.

  • Bacalı Kombiler 

Baca işletmesi doğal yollar ile gerçekleşen kombi türüdür. Bina çatısında çıkan tuğla bacalara bağlanabilen en eski tipteki kombi türleridir. Yakma verimleri en düşük olan bu kombi türleri tedavülden kalkmak üzeredir. Gaz dağıtım şirketlerince sıkı yaptırımlar ile onay verilen ancak hala birçok evde aktif olarak kullanılan kombi türleridir.

Gaz Yakıtlarına Akılcı Alternatif Elektrikli Kombiler ; 

  • Elektrikli Kombiler

Bacası olmayan türdeki bu tip kombiler, elektrik enerjisini ısı enerjisine çevirerek ısınma ve sıcak su ihtiyacını karşılarlar. Çok yüksek verimlilikte çalışabilen elektrikli kombiler, elektrik birim fiyatının pahalılığı nedeniyle az tercih edilirler. Mecbur kalınmadıkça tercih edilmeyen elektrikli kombiler, gaz yakıtların temin edilemediği bölgelerde örneğin; şehirden uzak noktalarda, köylerde, yaylarda, tatil yörelerinde daha çok tercih edilmektedirler. Konfor bakımından gaz yakıtlı kombiler ile hiçbir farkları yoktur.

  • Hidrojenli Kombiler

 

 

Soru Sor / Yorum Yap

1 Yorum

  • Yeni kombi alacağımda bulduğum ve oldukça faydalı olan bilgileriniz için teşekkür ederim.

CANSERVİS ARA