Baymak

Baymak Duo Tec Arıza Kodları

Baymak Duo Tec Hata Kodları
Baymak Duo Tec Hata Kodları

►Makalemizde sunduğumuz bilgiler Baymak Duo Tec Premix Yoğuşmalı (24-28-33-42-45 kW kapasiteli) kombilerde oluşan arıza kodlarıdır.

 • E01 Arızası: Cihazda başarısız ateşleme kodu olarak bilinir.

Muhtemel Çözüm: Duo tec kombi kullanıcısı olarak öncelikle dairenize gelen gazı kontrol etmeniz gerekmektedir. Dairenize gazın geldiğinden eminseniz eğer cihazı resetlemeniz gerekir. Reset uygulamasının ardından sorun yine de düzelmez ise yapabileceğiniz işlem yoktur. Duo tec kombide elektronik kart arızası, gaz grubu sorunu ya da iyonizasyon ve ateşleme elektrodu sorunu olabileceğinden Baymak Servisi’ni aramalısınız.

 • E02 Arızası: Hatalı alev oluşumu demektir.

Muhtemel Çözüm: Bu sorunun birçok sebebi bulunmaktadır. Özellikle de gaz valfinin kapanmayarak ateşlemeye devam etmesi veya anakartta sorun olması gibi durumlarda yaşanır. İyonizasyon elektrodunda da sorun olabilmektedir. Tespit ve müdahale için servisi aramalısınız.

 • E03 Arızası: Aşırı ısınma sorunu olarak bilinir.

Muhtemel Çözüm: Limit termostat sorunu olarak da adlandırabileceğimiz bir arıza durumudur. Bu durumda kombiniz kalorifer konumunda ise en az 3 peteğin açık olduğundan emin olun. Açık değilse mutlaka açın. Kombiniz yaz konumunda ise birkaç kez resetleme işlemi uygulayın. Sorun hala düzelmiyor ise işi uzmanına bırakın. Bu gibi durumlarda; kalorifer filtresi tıkalı, pompa sıkışmış, ana eşanjör kireçlenmiş, üç yollu vana arızalı olabilir. Tespit ve müdahale için servisi aramalısınız.

 • E05 Arızası: Fan geri besleme sorunu olarak bilinir.

Muhtemel Çözüm: Bu sorun için atık gaz sistem sorunu da diyebiliriz. Fanda oluşan aksaklığı belirtir. Yalnız elektronik kartta da sorun olabilmektedir. Sorunun giderilmesi amacı ile cihaza müdahale etmeden mutlaka Baymak Servis ile görüşmelisiniz.

 • E08 Arızası: Ateşleme devresinde sorun olduğunda bu hata kodu yer alır.

Muhtemel Çözüm: Bu durumda yapabileceğiniz uygulama veya işlem bulunmaz. Teknik açıdan yardımları servisten almalısınız. Ateşleme sisteminde birçok parça yer almaktadır. Bu parçaların birinde ya da birkaçında sorun olabilmektedir. Net tespit ve müdahale için işi uzmanına bırakmalısınız.

 • E09 Arızası: Gaz grubu geri besleme sorunu olarak bilinir.

Muhtemel Çözüm: Gaz grubu kombilerde gaz armatörü ya da gaz valfi olarak da isimlendirebileceğimiz bir parçadır. Sorun olduğunda ekranda bu hata kodu yer alabilmektedir. Parçanın tamiri olmaz. Arıza durumunda cihaza müdahalede bulunmadan yardım alabileceğiniz Baymak Servisi’ni aramalısınız.

 • E12 Arızası: EEPROM hatası anlamına gelir.

Muhtemel Çözüm: Yazılım sorunu demektir. Bu durumda direk olarak Baymak Duo tec Servisi ile görüşmeli yardım almalısınız.

 • E21 Arızası: Duo tec kombide elektronik kart sorunu olduğunu bildiren arıza kodudur.

Muhtemel Çözüm: Bu durumda cihaz çalışma sağlamaz. Sorunun çözümlenmesi kartın tamir ya da değişim işlemini gerektirir. Bu nedenle de yardımları Baymak Servisi’nden almalısınız. Cihaza kendiniz müdahale etmeye çalışmayın.

 • F13 Arızası: Reset kilitlenmesi olarak bilinen arıza kodudur.

Muhtemel Çözüm: Reset düğmesine uzun süre basılı tuttuğunuzda ya da olması gerekenden fazla bastığınızda bu sorun karşınıza çıkar. Bu durumda Duo tec kombiye gelen elektrik beslemesini kapatıp yeniden açmanız gerekmektedir. Sorun düzelmez ve yine devam eder ise mutlaka servis çağırınız.

 • F34 Arızası: Düşük besleme gerilim sorunu olarak bilinir.

Muhtemel Çözüm: Yani bu arıza ile alakalı bir nevi voltaj sorunudur diyebiliriz. Cihaza gelen voltajın düşük olduğunu belirtir. Cihaz bu durumda otomatik resetlenecektir. Bu durumda sorun bir süre beklemeniz sonrasında düzelebilir. Yine de bir düzelme durumu olmaz ise mutlaka servis çağırınız. Bu sorunun düzelmediği durumlarda düşük voltaj sebebi ile genelde karşımıza anakart sorunu çıkmaktadır. Anakart düşük gelen voltaj sebebi ile yanmış veya hasar görmüş olabilir. Bu sorundan kurtulmak adına anakarta müdahale gerekir. Bu nedenle servis yardımı alınız. Anakarta yapılan müdahale sonrasında sorun çözümlenir fakat tekrar da edebilir. Sorunun bir kez daha yaşanılmaması ve müdahale edilen anakartın garantiye girmesi adına KOMBİ REGÜLATÖRÜ kullanmanızı öneririz.

 • F35 Arızası: Merkezi ısıtma sensör sorunudur.

Muhtemel Çözüm: Bu sorunda kalorifer sensörü arızalı denilebilir. Sensörün yanı sıra sensör kablolarında kopma-kısa devre durumu veya borularda nemlenme olabilmektedir. Tespit ve müdahale için servisi aramanız gerekmektedir.

 • F37 Arızası: Su basıncının düşük olduğu anlamına gelen arıza kodudur.

Muhtemel Çözüm: Duo tec kombilerde sık karşılaşılan bir arıza durumudur. Bu durumda kullanıcı olarak basıncı 1,5 bara kadar çıkarmalı yani cihaza su basmalısınız. Duotec model kombilerin basınç göstergesi sağ alttadır. Doldurma musluğu da basınç göstergesinin hemen yanında mavi renkte bir parçadır. Sola çevirdiğiniz zaman su sesi gelir. Basıncı takip edin. Yükselmeler olur. 1.5 değerine gelince doldurma musluğunu sağa çevirerek mutlaka kapatın. Ekrandaki F37 Arızası silinecek yerine AP yazısı belirecektir. “R” konumlu reset düğmesine bir kez basarsanız sorun düzelecek ekranda derece belirerek cihaz çalışmaya kaldığı yerden devam edecektir.

 • F39 Arızası: Dış hava sensör sorunu olduğunu bildirir.

Muhtemel Çözüm: Dış hava sensörü her kombide bulunmaz. Parçanın görevi ise dışarıdaki ortam sıcaklığına göre kombiyi çalıştırmaktır. Bazen kombilerde dış hava sensörü olmadan da bu arıza durumu yaşanabilmektedir. Bu durumda da muhtemel sebep elektrik ile alakalı olmaktadır. Tespit ve müdahale için mutlaka servisi arayınız.

 • F50 Arızası: Sıcak su boyler sensöründe sorun olduğunu belirtir.

Muhtemel Çözüm: Kullanıcı olarak hiçbir müdahalede bulunamazsınız. Yardımları da mutlaka Baymak Servisi’nden almalısınız.

 • F51 Arızası: PT1000 sensör sorunu demektir.

Muhtemel Çözüm: Yardım amacı ile servisi aramanızı tavsiye ederiz.

 • F52 Arızası: Kullanım suyu sensör sorunu olarak anlayabileceğimiz arıza kodudur.

Muhtemel Çözüm: Bu durumda sıcak su alamazsınız ve sorun yaşarsınız. Sorunun tek sebebi sıcak su ntc si de değildir. Bu gibi durumlarda sensör kablolarında; temas durumu, kısa devre veya kopma da olabilmektedir. Ayrıca borularda nemlenme olabilmektedir. Teşhis ve müdahale için mutlaka uzman yardımı alınız.

 • F53 Arızası: Termal sigortanın kapalı olduğu anlamını taşıyan bir arıza kodudur.

Muhtemel Çözüm: Bu durumda yapılması gereken şey kullanıcı olarak Baymak Kombi Servis yardımı almaktır. Cihaza müdahale etmeye kalkışmayın.

Soru Sor / Yorum Yap

Yorumlar

 • Merhabalar Benim baymak duotec 24 musluk suyu kullanımında bazen derece kendi kendine 60 Lara hatta 70 lere çıkıyor ve E03 aşırı ısınma sorunu kodu geliyor resetleme yaptıktan sonra düzeliyor Peteklerde sorun oluşmuyor sadece musluk suyu kullanımında bazen oluyor nedenini öğrenebilir miyiz Teşekkürler

CANSERVİS ARA