Baymak

Baymak Eco4 24 Fi/i Arıza Kodları

Baymak Eco4 24 Fi/i Arıza Kodları
Baymak Eco4 24 Fi/i Arıza Kodları

►Eco4 24 Fi model kombiler hermetik kombilerdir. Eco4 24 i model kombiler ise bacalı kombilerdir.

 

  • E01 Arızası: Ateşleme sorunu olduğunu belirtir.

Muhtemel Çözüm: Genel anlamda karşımıza en çok çıkan arıza kodlarının başında gelir. Ateşleme sorunlardan önce gaz kontrolü yapmalısınız. Dairenizdeki gazı kontrol etmelisiniz. Ve gaz vanalarının kapalı olmadığından emin olmanız gerekir. Gaz vanaları kapalı ise açın. Sonrasında kombinizi birkaç kez resetleyin. Arıza durumu yine de devam ederse servisi aramalısınız. Baymak Eco4 24 Fi/i model kombide; anakart, gaz armatörü, iyonizasyon ateşleme elektrodunda sorun olabilir. Tespit ve çözüm için uzman desteği almalısınız.

  • E02 Arızası: Emniyet termostat sorunudur. (Limit termostat)

Muhtemel Çözüm:  Sık yaşanan arıza durumlarından biridir. Kalorifer sistem sıcaklığının yükseldiğini ve bu sebeple limit termostatın emniyet amacı ile devreye girdiğini belirtir. Bu arıza durumunda cihaz bloke olur ve çalışmaz. Öncelikle cihazın su basıncına bakmalısınız. Düşük ise su basmalısınız. Basınç değerli normal ise kalorifer vanalarına bakmalısınız. Vanalar kapalı ise açmalısınız. En az 3 petek vanası mutlaka açık olmalıdır. Sonrasında da sorun düzelmez ise birkaç kez resetleme işlemi yapın. resetleme sonrasında da arıza durumu devam etmekte ise; ana eşajör kireçlenmiş veya tıkanmış olabilir, üç yollu vanada sorun olabilir, kalorifer filtresi tıkalı olabilir ya da pompa sıkışmış olabilir. Tespit ve müdahale için Baymak Servisi’ni arayın.

  • E03 Arızası: Atık gaz termostatı sorunudur. (Hava basınç anahtarı sorunu)

Muhtemel Çözüm: Bu arıza durumu atık gaz sisteminde sorun olduğunu belirtmektedir. Eco4 24 Fi model hermetik kombilerde karşılaşılan bu sorunda; anakart, fan ya da prosestat arızalı olabilir. Eco4 24 i model bacalı kombilerde karşılaşılan bu sorunda; baca sensörü arızalı olabilir ya da baca tıkalı olabilir. Her iki model kombide karşılaşılan bu sorunda kullanıcı olarak yapabileceğiniz işlem bulunmaz ve mutlaka uzman yardımı almalısınız.

  • E05 Arızası: Çıkış suyu sensör problemidir.

Muhtemel Çözüm: Kalorifer sensör sorunu olarak da adlandırabileceğimiz arıza durumudur. Bu arıza durumunda sadece kalorifer sensöründe sorun olmaz. Kablolarda kopma veya kısa devre durumu da söz konusu olabilir. Tespitin yerinde yapılması gerekmektedir. Bu nedenle de önerimiz uzman yardımı almanızdır.

  • E06 Arızası: Kullanım suyu sensör problemidir.

Muhtemel Çözüm: Sıcak su ntc sinde sorun olduğunu belirtir. Teknik olarak arıza durumunda farklı sebepler de olabilir. Bu gibi durumlarda yerinse tespit gerekmektedir. Sıcak su sensörünün yanı sıra kablolarda kısa devre ya da kopma da olabilmektedir. Mutlaka uzman desteği alınız.

  • E10 Arızası: Tesisat su basıncının düşük olduğunu belirtir.

Muhtemel Çözüm: Eco4 24 Fi ve Eco4 24 i model kombilerde karşımıza sıklıkla çıkmakta olan bir arıza durumudur. Tesisattaki su basıncının yeterli olmadığını belirtir. Cihazın suya ihtiyacı vardır ve basıncını yükseltmek gerekir. Kullanıcı olarak doldurma musluğu yardımı ile cihaza su basmanız gerekir. Eco4 24 Fi/i model kombilerde doldurma musluğu sağ alt tarafta kırmızı renktedir. (kırmızı 2 musluk vardır sol taraftaki doldurma musluğudur) Sola çevirdiğiniz zaman su sesi gelir ve su basma işlemi başlar. Yine kombi altında bulunan bar göstergesini takip ederek 1,5 bar kadar su basın. İşlemin ardından doldurma musluğunu kapatın. Sorun çözümlenecektir.

  • E25/E26 Arızası: Pompa blokaj sorunudur.

Muhtemel Çözüm: Devir daim sağlama görevinde olan pompanın sıkıştığını belirten bir arıza kodudur. Muhtemel sebep pompa ile alakalıdır. Arızanın giderilmesi amacı ile uzman desteği almak gerekir.

  • E35 Arızası:  Alev algılanmıyor.

Muhtemel Çözüm: Cihazın alevi algılamadığını belirten bir hata kodudur. Bu durumda birkaç kez resetleme işlemi yapmalısınız. “R” harfinde olan düğmeye birkaç saniye basılı tutarak kombiyi resetlemelisiniz. Resetleme işlemini birkaç kez devam ettirin. Sorun düzelmezse servis yardımı gerekir. Anakart, gaz armatörü veya iyonizasyon elektrodunda sorun olabilir. Tespit ve çözüm adına işi uzmanına bırakmalısınız.

  • E96 Arızası: Düşük voltaj problemidir.

Muhtemel Çözüm: Özellikle de kış dönemlerinde şebeke elektriğinde meydana gelen dalgalanmalar sebebi ile kombilerde oluşan arıza kodudur. Bu durumda bir süre kadar bekleyin. Voltajların düzelmesine karşın sorun hala devam etmekte ise servisi arayın. Anakart düşük voltaj sebebi ile yanmış ya da arızalanmış olabilir. Anakarta müdahale edildiğinde sorun çözümlenecektir. Fakat voltaj sorunu yeniden yaşanabilir. Bu ihtimal düşünülerek kombi regülatörü kullanmanız şarttır. Aksi halde müdahale edilen anakarta firmalar garanti sunmayacaktır. Bu konudaki yardımları da Baymak Servisi’nden alabilirsiniz.

Soru Sor / Yorum Yap

Call Now ButtonCANSERVİS ARA