Tüketici Destek

Kombi Sıcak Su Sensörü (NTC) Nedir?

Kombi Sıcak Su Sensörü (NTC) Nedir
Kombi Sıcak Su Sensörü (NTC) Nedir

Kombi Sıcak Su Sensörü Ne İşe Yarıyor?

Bu makalemizde, sıcak su sensörü olarak bilinen, kombilerde sıkça arıza gösteren ve sıcak suyun gelmemesine sebep olan bu parça hakkında bilgi vermek istedik. NTC Sensörü, kombilerde farklı tiplerde bulunur. Bunlar marka ve modele göre suya temaslı ve suya teması olmayan NTC sensör olmak üzere iki tanedir. Her ikisininde yaptığı işlem aynıdır. Özetle sensörün görevi ısı algılamadır.

Kombi Sensörü Hangi Sebeplerden Arızalanır?

Kombilerin sensörü genellikle kısa devre oluşması ile arızalanır. Su kaçağı ve oksitlenme ile NTC senrör kısa devre oluşması ile arızalanması görülen sık arızaların başında gelir. Bu parça ısıya dayanıklı bir parçadır. Fakat devamlı ısı algılama görevi sebebi ile çok kolay arızalanabilmektedir. Bunun yanında suyun kireçli olması sebebi ile de sıkça arızalanabilmektedir.

NTC

Çoğu cihazda birden fazla NTC vardır. Genelde 2 tane sensör bulunduran kombilerin bu parçası kalorifer ve sıcak su da kullanılır. Fakat bazı nadir markalar ikiden fazla sensör kullanabiliyor gelişmiş daha iyi konfor sağlayan cihazlar da kalorifer gidiş ve dönüşünde iki adet ve sıcak su gidişi için 3 tane NTC kullanıldığını görebiliriz. Bu parçalar kombi markalarına göre değişkenlik gösterir ve elektronik yazılımlarına göre kullanılır. NTC arızası meydana geldiğinde kombi hiç bir şekilde ateşleme yapmaz. Örnek verecek olursak, sıcak su ve kalorifer NTC’si farklı olması sebebiyle, Kombi sıcak su konumunda ateşleme yapmaz, ama kalorifer sisteminin NTC’si farklı olduğundan sıcak su konumunu etkilemez ve çalışır.

Arızalanan NTC Nasıl Tamir Edilir?

  1. Sıcak su sistemindeki sensörde problem olduğunda sıcak su problemi yaşanır. Kaloriferlerin her ısıtmama durumu ya da sıcak suyun her akmama durumu NTC sensör arızası olarak kabul edilemez. Bu gibi durumlarda tespit gerekir.
  2. Kombide NTC arızası ancak uzman teknisyen tarafından yerinde görülerek tespit edilebilir. Tespit sonrasında kullanıcıya arızalı olduğu bilgisi verilir, kombi marka model ve çeşidine bağlı fiyat bilgisi sunulur, kullanıcı onaylarsa eğer parçanın değişimi yapılarak sorun çözümlenebilir. NTC arızasında NTC tamiri yapılamamakta, parçanın sıfırı ile değişimi gerekmektedir.

Sıcak su sensörü parçaları mevcuttur. Teknisyenlerimiz tarafından değişimi yapılmaktadır.

Sending
User Review
3.29 (7 votes)

Soru Sor / Yorum Yap

Yorumlar

  • MERHABALAR, BUDERUS U122 KOMBİNİN SICAK SU SENSÖRÜ ORJİNALI SOKETLİ OLANI VARMI FİYATI NEKADARDIR. VARSA ÖDEMESİNİ EFT İLE YADA KARTLR YAPARSAM KARGO İLE GÖNDEREBİLİRMİSİNİZ. TESEKKÜRLER.

CANSERVİS ARA