Tüketici Destek

Kombide Eşanjör Nedir?

Kombi Eşanjörü
Kombi Eşanjörü

 Kombinin Kaç Çeşit Eşanjörü Vardır Ne İşe Yararlar?

Eşanjörler kombilerimizin en önemli parçaların başında gelmektedir. Fakat tamir ve bakımı olmayan kapalı bir parça olduğu için ve sürekli içinde sürekli su akışına yer verdiği için, kireçten dolayı tıkanma, delinme, aşınma gibi sorunlar meydana gelmektedir.

Kombide Eşanjör Çeşitleri

Kombide Eşanjör Çeşitleri

1.Kombide Ana Eşanjör

Kombide bulunan en büyük parçalardan biridir. Şekil olarak kalorifere benzetilmektedir.

Ana Eşanjörün Görevi; Brülörden aldığı sıcaklık ile musluğa giden ve tesisata giden suyu ısıtmaktır. Bu görevini pompa sayesinde sağlamaktadır. Brülörden aldığı su ile içinden geçen suyu ısıtmaktadır. Çift eşanjörlü ve tek eşanjörlü kombilerde muhakkak vardır.

Tek eşanjörlü cihazlarda çift hat bulunur. Bu hatlardan biri sıcak su diğeri kaloriferdir. Tek eşanjörlü kombilerde iç kaçak meydana gelebilir. Çift eşanjörlü cihazlarda iç kaçak olmaz. Çünkü tek hat vardır. Çift veya tek eşanjörlü fark etmeksizin eşanjörde kaçak meydana gelir ise bu durumda muhtemel sebep eşanjörün delinmesidir. Eşanjör delinmesinde tamir işlemi olmaz. Dış gövdesinde delinme var ise kaynak yapılabilir fakat onun için de garanti sunulmaz. Bu sebeple değişim işlemi önerilir. Ana eşanjör değişim bedeli de kombinin neredeyse yarısı kadardır. Bu sebeple genelde kullanıcılar kombi eski ise veya uzun süredir kullanılıyor ise yeni bir kombi almayı tercih eder.

2.Kombide Plaka Eşanjör

Plaka ejanjörün diğer eşanjörlerden en büyük artısı ısı transferinde son derece etkin ve verimli olmasıdır. İki akışkan maddeyi ayıran plakaların , diğer muadil ürünlerine göre ince olması, ısı transfer özelliğini arttırmaktadır ve dolayısıyla ısı kayıpları ortadan kalkacaktır. Ayrıca tesisatta oluşabilecek aşırı basınca karşı da sistemi koruyacaktır. Özellikle de çift eşanjörlü kombilerde bulunan tek eşanjörlü kombilerde bulunmayan bir parçadır. Dikdörtgen uzun şekilde bir parçadır.

Plaka Eşanjörün Görevi; kombi içindeki su ile şebekeden gelen suyu birbirinden ayrı tutmak yani karıştırmamaktır.

Plaka eşanjör uzun süre kullanımda arızalanabilir veya delinebilir. Bu gibi durumlarda tespit ve müdahale sadece uzman servis ekibi tarafından yapılmalıdır.

  • Tek eşanjörlü kombiler

Bu tip kombilerde kalorifer suyu ve çeşme suyu aynı yerde, direkt kombinin yanma odasında ısıtılır. Kalorifer suyu ve çeşme suyu aynı eşanjörün içinde farklı kanallardan geçer.

  • Çift eşanjörlü kombiler

Eşanjörlerin biri kalorifer suyunu ısıtmak için, diğeri de çeşme suyunu ısıtmak için kullanılır. Kalorifer suyu eşanjörü yanma odasında bulunur ve direkt ateşe maruz kalarak ısıtılır. Çeşme suyunu ısıtan eşanjör ise ateşe maruz kalmaz. Sıcak olan kalorifer suyuyla ısıtılır.

  • Üç eşanjörlü kombiler

Genelde yarı yoğuşmalı kombiler bu sayıda eşanjöre sahip. Kalorifer suyu ve çeşme suyu çift eşanjörlü kombilerdeki gibi ısıtılır. Bunlara ek olarak yoğuşma yapılması için ayrı bir eşanjör vardır ve sıcak baca gazı bu eşanjörden geçirilerek yoğuşma yapılır. Böylece verim artışı sağlanır.

 

Sending
User Review
4.5 (4 votes)

Soru Sor / Yorum Yap

CANSERVİS ARA