Ariston

Ariston Microgenus Arıza Kodları

Ariston Microgenus Arıza Kodları
Ariston Microgenus Arıza Kodları
 • A01 Arızası: Brülör yanmıyor.

Muhtemel Çözüm: Ateşleme devresi sorunudur. Bu arıza durumunda kombinize gaz geliyor mu gelmiyor diye bakmalısınız. Kombiye gelen gaz vanasına bakın ve dairenizde gaz olduğundan emin olun. Kombinize gaz gelmekte ise reset uygulaması yapabilirsiniz. Resetleme işlemi ile sorun çözümlenebilir ancak arıza devam ederse eğer uzman yardımı almak gerekir. Anakart, gaz valfi ya da elektrotlarda sorun olabilir.

 • A03 Arızası: Aşırı sıcaklık uyarısı.

Muhtemel Çözüm: Sistem su sıcaklığının aşırı yükseldiğini belirtir. Genelde sık yaşanan arıza durumlarından biridir. Bu arıza durumu ile karşılaşırsanız eğer önce R konumlu düğmeye basarak kombinize reset atın. Resetleme işleminden sonra arızada düzelme olmazsa peteklerin vanalarını ve kombi altındaki tesisata bağlı vanaları kontrol edebilirsiniz. Vanalar açıksa başka bir müdahalede bulunmadan arızanın tespit edilerek çözümlenmesi için Ariston Servisi yardımı alın. Bu arıza durumunda birçok sorun söz konusu olabilir.

 • A64/A97/A98/A99 Arızası: Fonksiyon sorunu.

Muhtemel Çözüm: Bu arıza durumlarında cihaza müdahale etmeden arızanın net teşhis edilerek çözüme ulaşması açısından uzman yardımı alın.

 • E02 Arızası: Pompa çalışırken devre dışı kalıyor.

Muhtemel Çözüm: Yani su sirkülasyonu sağlanmıyor diyebiliriz. Cihaz susuz çalıştığı için arıza veriyor olabilir. Bu yüzden önerimiz cihazın su basıncını kontrol etmeniz, basınç düşük ise cihaza su basmanızdır. Microgenus model kombinin sağ altında monteli olan siyah doldurma musluğunu sola çevirip basıncı 1,5 e çıkarın. Su basma işleminden sonra doldurma musluğunu kapatın, sorun düzelecektir. Arızada düzelme olmaz ise R düğmesine basın ve kombiyi resetleyin. Resetleme sonrası arıza devam etmekte ise servis yardımı alabilirsiniz.

 • E04 Arızası: Sıcak su sensör devresi açık ya da kısa devre sorunu.

Muhtemel Çözüm: Kullanım suyu sensör devresinin açık olduğunu belirtir. Sıcak su sensöründe kısa devre de olabilir. Bu arıza durumunda tespit ve müdahale için servis desteği almalısınız.

 • E06 Arızası: Kalorifer çıkış sensör devresi açık.

Muhtemel Çözüm: Kalorifer çıkış sensör devresinin açık olduğunu belirtir. Teknik bir arıza durumudur. Bu arıza durumu ile karşılaşırsanız eğer cihaza müdahale etmeden servisi aramalısınız.

 • E07 Arızası: Kalorifer çıkış sensörü kısa devre.

Muhtemel Çözüm: Kalorifer çıkış sensörü kablolarında kısa devre olması halinde bu sorun yaşanır. Kablolar kontrol edilerek aksaklık giderilir. Bu konuda önerilen uzman yardımı almanızdır.

 • E08 Arızası: Kalorifer dönüş sensör devresi açık.

Muhtemel Çözüm: Kalorifer dönüş sensör devresinin açık şekilde olduğunu belirtir. Bu sorunla karşılaşırsanız cihaza müdahale etmeden servisi aramalı ve yardım almalısınız.

 • E09 Arızası: Kalorifer dönüş sensörü kısa devre.

Muhtemel Çözüm: Kalorifer dönüş sensörü kablolarında kısa devre durumu söz konusu olduğunu belirtir. Sensör arızası da olabilmektedir. Bu yüzden servis desteği almalısınız.

 • E20 Arızası:  Gaz valfi kapalı ancak alev algılanıyor.

Muhtemel Çözüm: Gaz valfinin kapalı olmasına karşın alevin algılandığını belirtir. Olmayan alev varsayımı diyebiliriz. Bu arıza durumunda cihaza servis öncesi R konumlu düğmeye basarak reset atmalısınız. Resetleme uygulamasından sonra sorun düzelebilir. Ancak düzelme olmaz ise; gaz valfi, iyonizasyon elektrodu ya da anakart arızalı olabilir.

 • E32 Arızası: Baca hattı açık durumda.

Muhtemel Çözüm: Bu arıza durumunda cihaza müdahalede bulunmadan Ariston Servisi yardımı almalısınız.

 • E33 Arızası: Prosestat arızası.

Muhtemel Çözüm: Hava tahliyesi sırasında fandan aldığı pozitif basınç ile atık gaz sisteminde sorun olmadığını anakarta bildiren parçada yani prosestatta sorun olabileceğini belirtir. Bu arıza durumunda cihaza müdahale etmeden sorunun giderilmesi amacı ile servis yardımı almanız gerekir.

 • E34 Arızası: Prosestat problemi.

Muhtemel Çözüm: İlk yanma sırasında fan çalışırken prosestat devre dışı kalıyorsa ya da karta adaptasyon gönderilmiyorsa bu sorun yaşanır. Prosestat veya anakart arızası söz konusu olabilir. Arıza tespiti ve çözümü için servisi aramalısınız.

 • E68 Arızası: Atık gaz derecesi yüksek.

Muhtemel Çözüm: Atık gaz derecenin 68°C den fazla ise ya da gaz sensörü devresi açık ise bu sorun yaşanır. Bu arıza durumunda cihaza müdahalede bulunmadan servisi arayarak yardım almalısınız.

 • E80 Arızası: Oda termostatı sensörü açık ya da kısa devre sorunu.

Muhtemel Çözüm: Oda termostatı sensörünün açık olduğunu belirtir. Ayrıca oda termpstatı sensöründe kısa devre durumu da söz konusu olabilir. Bu durumda sorun kablolarla alakalı veya bağlantılarla alakalı olabilir. Cihaza müdahale etmeden servis yardımı alabilirsiniz.

 • E99 Arızası: Reset kilitlenme sorunu.

Muhtemel Çözüm: Reset düğmesine 15 dakika içerisinde 5 kez basıldığında bu sorun yaşanır. Resetleme konusunda olması gereken değer aşılmış demektir. Cihazı şalterinden kapatın ve yeniden açın. Sorun düzelir. Düzelmezse eğer bu durumda servis yardımı alabilirsiniz.

 • S30/S31 Arızası: Dış ortam sensörü kısa devre.

Muhtemel Çözüm: Dış ortam sensörü varsa eğer kısa devre durumu olduğunu belirtir. Yani kabloları veya bağlantıları ile alakalı sorun olabilir. Dış ortam sensörü yoksa eğer cihazın elektrik aksağında problem olabilir. Bu sorunu yaşadığınızda cihaza müdahale etmeden servisi arayın.

Sending
User Review
0 (0 votes)

Soru Sor / Yorum Yap

Call Now ButtonCANSERVİS ARA