Airfel

Airfel Ecofel Arıza Kodları

Airfel Ecofel Arıza Kodları
Airfel Ecofel Arıza Kodları

Bu bilgiler; Airfel Ecofel KB1-24CE model hermetik kombiler içindir.

 

Airfel Ecofel kombilerin panelinde 2 düğme bulunur. Soldaki düğme sıcak su ayar düğmesidir, sağdaki düğme ise kalorifer ayar düğmesidir. Bu düğmelerin altına bakıldığında 3 led olduğunu görünür. Ledlerden birinde sıcak su musluğu resmi, diğerinde ikaz resmi sonuncusunda ise petek resmi olduğu gözlemlenir. Ortadaki ikaz ledi kırmızı, diğer iki led yeşil renkte yanar veya yanıp söner. Airfel Ecofel model kombilerde ekran bulunmaz. Arıza durumları da ledlerin yanmasına veya yanıp sönmesine bağlı değişir. Buna bağlı oluşan arıza durumları hakkındaki bilgileri aşağıdaki yazımızda sunmuş bulunuyoruz.

 

 • 1.yeşil led hızlı yanıp sönüyor, 2.kırmızı led yanıyor Arızası: Düşük su basınç sorunu.

Muhtemel Çözüm: Basınç değerinin 1 barın altında olduğunu belirten arıza kodudur. Bu durumda sisteme 1,5 bar kadar su basmanız gerekir. Ecofel kombinin sağ altındaki mavi renkteki doldurma musluğunu sola çevirerek panelin solunda yer alan termomanometre 1,5 e gelene kadar su basmalısınız. Su basma işleminden sonra ledler düzelecek cihaz çalışmaya kaldığı yerden devam edecektir. İşlem sonrasında doldurma musluğunu kapatmayı unutmayın.

 • Sadece 2.kırmızı led yanıyor Arızası: Alev oluşmuyor.

Muhtemel Çözüm: Bu arıza durumunda öncelikle dairenizdeki gaz girişlerini kontrol edin. Gaz vanaları kapalı ise mutlaka açın. Bazen vanalar açık olmasına karşın doğalgaz çalışması sebebi ile konut içinde gaz kesintisi olabilir. Bu yüzden dairenizde gaz olduğundan ve kombinize de gaz geldiğinden emin olmanız gerekir. Gaz yoksa eğer doğalgaz firması ile görüşün. Gaz varsa da eğer Ecofel kombiyi şalterinden kapatıp açın. Yine düzelme olmuyorsa; anakartın arızalanması, iyonizasyon ateşleme elektrotlarında sorun olması veya gaz valfinin arızalı olması sebebi ile bu durum yaşanabilir. Servis yardımı almanız gerekir.

 • 1.yeşil led ve 2.kırmızı led yanıyor Arızası: Emniyet termostadı kapaması.

Muhtemel Çözüm: Kombideki suyun aşırı ısınması sebebi ile emniyet termostatının sistemi kapadığını belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda önce cihazın ayarı yüksek ise düşürün. Kombi altındaki vanaların açık konumda olup olmadığına bakın. Kapalı ise mutlaka açın. Cihazınız kış modunda ise kalorifer vanalarını kontrol edin, vanalar kapalı ise açın ve en azından 3 kalorifer vanası mutlaka açık olsun. Buna rağmen arıza devam ederse cihazı şalterinden kapatıp yeniden açın. Arıza hala düzelmiyorsa mutlaka Airfel Servisi’ni arayın. Ana eşanjörde, üç yollu vanada veya pompada sorun olabilir. Kalorifer filtresinin tıkanması ya da kalorifer tesisatında tıkanma olması sebebi ile de bu sorun yaşanabilir. Tespit ve müdahale için işi uzmanına bırakın ve cihaza müdahale etmeyin.

 • 2.kırmızı led ve 3.yeşil led yanıyor  Arızası: Atık gaz sorunu.

Muhtemel Çözüm: Airfel Ecofel model kombiler hermetik olduğu için atık gaz sistemi fan ile sağlanır. Atık gaz sorunu yaşandığında ise; fan, prosestat ya da elektronik kartta sorun olabilir. Net arıza tespiti ve çözümü için servisi aramalısınız.

 • 2.kırmızı led ve 3.yeşil led hızlı yanıp sönüyor Arızası: Kalorifer sensör arızası.

Muhtemel Çözüm: Kalorifer sistemi sensör sorunudur. Bu arıza durumunda kalorifer sensöründe arıza, sensör borularında nemlenme, sensör bağlantılarında kısa devre ya da kopma olabilir. Tespit ve müdahale için mutlaka servisi arayın.

 • 1.yeşil led ve 2.kırmızı led hızlı yanıp sönüyor Arızası: Sıcak su sensör arızası.

Muhtemel Çözüm: Sıcak su sensör arızasıdır. Bu arıza durumunda sıcak su sensöründe sorun, sensör borularında nem, sensör kablolarında kısa devre, kopma olabilir. Arızanın tespiti ve onarılması adına mutlaka uzman yardımı almalısınız.

 • 1.yeşil led ve 3.yeşil led hızlı yanıp sönüyor Arızası: Yanlış iyonizasyon sorunu.

Muhtemel Çözüm: Cihazın alev algılamada sorun yaşandığını belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda iyonizasyon elektrodunda, gaz valfinde ya da elektronik kartta sorun olabilir. Net arıza tespiti için mutlaka uzman yardımı alın.

 • 3 led de yanıyor Arızası: Pompa blokajı

Muhtemel Çözüm: Normal çalışma durumudur. Pompanın devreye girdiğini belirtir. Arıza değildir.

 • 3.yeşil led hızlı yanıp sönüyor Arızası: Kalorifer sistemi talebi.

Muhtemel Çözüm: Arıza durumu değildir. Kalorifer sisteminin devrede olduğunu belirtir.

 • 1.yeşil led hızlı yanıp sönüyor Arızası: Kullanım suyu talebi.

Muhtemel Çözüm: Arıza durumu değildir. Kombinin yaz konumunda olduğunu belirtir.

 • 1.yeşil led yanıp sönüyor Arızası: OFF/RESET modu.

Muhtemel Çözüm: Bu bir arıza durumu değildir. Normal çalışmadır.

 • 1.yeşil led ve 3.yeşil led yanıyor Arızası: Kış modu + kullanım suyu aktif.

Muhtemel Çözüm: Arıza durumu değildir. Kombinin kış konumunda olup sıcak su musluğunun açıldığını yani sıcak su kullanımının sağlandığını belirtir.

 • 3.yeşil led yanıyor Arızası: Kış modu + kullanım suyu inaktif.

Muhtemel Çözüm: Bu bir arıza durumu değildir. Kombinin kış konumunda olup sıcak su musluğunun kapalı olduğunu yani sıcak suyun kullanılmadığını belirtir.

 • 1.yeşil led yanıyor Arızası: Yaz kodu + kullanım suyu aktif.

Muhtemel Çözüm: Bu bir arıza değildir. Kombinin yaz konumunda yani sadece sıcak su konumunda olup musluğun açık vaziyette olduğunu ve sıcak su beklentisine yanıt alındığını belirtir.

 • 3 led de yanmıyor Arızası: Yaz konumu + kullanım suyu inaktif.

Muhtemel Çözüm: 3 ledin de yanmıyor olması kombinin yaz konumunda olup sıcak su talebinin olmadığını yani sıcak su musluğunun açık durumda olmadığını belirtir. Bu bir arıza durumu değildir.

Sending
User Review
0 (0 votes)

Soru Sor / Yorum Yap

Yorumlar

 • Merhaba. Kombimdeki 1. led 5sn de bir yarım saniye kadar yanıp sönüyor. Kombimin hiç bir özelliği çalışmıyor. Sebebi ne olabilir?

  • Merhaba cihazınızda bir arıza olabilir yerinde kontrol edilmesi gerekir. Dilerseniz bize ulaşıp servis kaydı oluşturabilirsiniz.

Call Now ButtonCANSERVİS ARA