Ariston

Ariston Genus Premium Evo HP Arıza Kodları

Ariston Genus Premium Evo Hp Arıza Kodları
Ariston Genus Premium Evo Hp Arıza Kodları

⇒ Bu bilgiler, Ariston Genus Premium Evo HP model duvar tipi kalorifer kazanı ile alakalı olmaktadır.

  • 101 Arıza Kodu: Aşırı ısınma arızası.

Muhtemel Çözüm: Bu gibi arıza durumlarında önce cihaz altındaki tesisat vanalarına bakılmalıdır. Vanalar açık olmalıdır. Dairede kaloriferler var ise kalorifer vanalarına bakabilirsiniz. Yerden ısıtma sistemi ise zaten kaloriferler yer almaz ve bu sebeple vanaları kontrol etmenize gerek kalmaz. Bu kontrollerden sonra yine de sorunda düzelme olmaz ise panel üzerinde yer alan “Reset” düğmesine basarak kazanı resetlemeniz gerekir. Resetleme sonrasında da arızada düzelme durumu olmazsa eğer Ariston Servisi yardımı almanız gerekir. Bu gibi arıza durumlarının birçok sebebi bulunmaktadır. Ana eşanjörde kireç olması, tıkanması, üç yollu vananın arızalanması, devir daim motorunun sıkışması, kalorifer pislik tutucu filtrenin pislik ile tıkanması, tesisatta tıkanma olması gibi durumlarda bu problem yaşanabilir. Net arıza tespiti ve onarımı için işi uzmanına bırakmanız gerekir.

  • 103-104-105-106-107 Arıza Kodları: Akış kontrol sorunu.

Muhtemel Çözüm: Bu durumda cihaz su devir daimi yapamıyor demektir. Öncelikle su basıncını kontrol etmeniz gerekir. Basınç düşükse eğer yani 1 bar değerinin altını gösteriyor ise 1,5 bara kadar su basmanız gerekir. Su basma işlemi ile sorun çözümlenir ise kullanmaya devam edebilirsiniz. Su basma işleminden sonra düzelme olmazsa ya da tesisat içindeki su değeri ideal konumda ise bu durumda pompa arızalı olabilir, tesisat tıkalı olabilir, kalorifer filtresinde tıkanma olabilir ya da sorun ana eşanjör ile alakalı olabilir. Bu gibi durumlarda cihaza müdahalede bulunmadan işi uzmanına bırakmak şarttır.

  • 108 Arıza Kodu: Su basıncı düşük.

Muhtemel Çözüm: Cihazın suya ihtiyacı olduğunu belirten arıza kodudur. Basıncı gözlemlerseniz eğer 1 barın altında olduğunu görebilirsiniz. Bu gibi arıza durumlarında teknik açıdan cihaza su basmak gerekir. Su basma işlemi basittir. Kazanın altında mavi veya siyah doldurma musluğu olması gerekir. Doldurma musluğunu sola çevirdiğiniz an su basma işlemi başlar. Basınç değerini 1,5 e getirdiğiniz zaman arıza durumunu çözümlemiş olursunuz. İşlemi yaptıktan sonra tabi doldurma musluğunu mutlaka kapatmalısınız. Zira açık kalırsa basınç yükselmeye devam eder ve kazan altından su gelebilir. İşlemi yaptıktan sonra arıza düzelmezse eğer “Reset” düğmesine basarak cihaza reset atmalısınız. Resetleme sonrasında sorun düzelmezse, arıza sıklıkla tekrar ederse ya da işlemi yapamadıysanız uzman desteği alabilirsiniz.

  • 305-306-307 Arıza Kodu: PCB arızası (anakart problemi).

Muhtemel Çözüm: Genus Premium Evo HP model kazan ekranında beliren bu hata kodları elektronik kart arızası olarak bilinmektedir. Bu gibi durumlarda servis öncesi “Reset” butonuna basarak kazana reset atmalısınız. Resetleme uygulamalarından sonra da arıza durumunda eğer düzelme olmuyor ise yapılacak başka bir işlem yok demektir. Bu durumda kesin tespit ve arıza çözümü adına Ariston Servisi yardımı almalısınız.

  • 501 Arıza Kodu: Alev eksikliği (ateşleme problemi).

Muhtemel Çözüm: Genelde sıkça karşılaşılan bu arıza durumu brülörde yanmanın olmadığını belirtir. Bu durumun temel sebebi de gaz yokluğudur. Bu yüzden öncelikle cihaza gaz geldiğinden emin olmak gerekir. Gaz girişlerine bakabilir, kapalı olan vanaları açabilirsiniz. Gaz vanaları açık durumda ise bu durumda daireye gaz geliyor demektir. Gaz geldiğinden eminseniz “Reset” düğmesine basarak kombiyi resetleyebilirsiniz. Resetleme işlemini yaptınız ama yine de sorunda bir düzelme durumu olmuyor ise bu durumda başka bir işlem uygulamadan Ariston Servisi yardımı almalısınız. Bu gibi arıza durumlarında teknik açıdan; anakartta, iyonizasyon-ateşleme çubuklarında veya gaz armatöründe sorun olabilmektedir. Arızanın yerinde teşhis edilerek çözümlenmesi adına uzman yardımı almanız gerekmektedir.

Sending
User Review
4 (1 vote)

Soru Sor / Yorum Yap

CANSERVİS ARA