ECA

Eca Calora Arıza Kodları

Eca Calora Hata Kodları
Eca Calora Hata Kodları
 • Tüm Ledler Hızlı Yanıp Sönme Arızası:  Anakart ile iletişim kesildi.

Muhtemel Çözüm: Bu arıza durumunda öncelikle “R” konumlu düğmeye 2 sn kadar basılı tutarak resetleme işlemi uygulamalısınız. Sorun devam ettiği sürece işlemi birkaç kez daha tekrar edebilirsiniz. Arıza durumunda düzelme olmaz ise mutlaka Eca Servisi’ni aramalı yardım almalısınız. Anakart tamiri veya değişimi gerekebilir.

 • L4 Yanıp, L3, L6 ve L7 Yanmama Arızası: Brülörde alev oluşmuyordur.

Muhtemel Çözüm: Cihazın ateşlemeyi yapamadığını belirtir. Bu arıza durumunda önce gaz girişlerine bakın. Gaz vanaları kapalı olabilir. Gaz vanalarını kontrol edin ve kapalı görürseniz mutlaka açın. Gaz girişlerinde sorun yok ve Calora kombinize gaz gelmekte ise bu durumda birkaç resetleme işlemi uygulayın. “R” konumlu düğmeye birkaç saniye basılı tutarak resetleme işlemi yapabilirsiniz. Resetleme sonrasında da sorunda düzelme olmaz ise Eca Servisi’ni aramanız gerekir. İyonizasyon ateşleme çubuklarında, gaz valfinde veya elektronik kartta sorun olabilir.

 • L3 Hızlı Yanıp Sönüp, L4 Yanıyor, L6 ve L7 Yanmama Arızası: Kalorifer sensör sorunudur.

Muhtemel Çözüm: Kısa devre açık devre söz konusu olabilir. Kalorifer sensörü arızası olarak da adlandırabileceğimiz bu arıza durumunda kaloriferleriniz ısınmaz veya beklenen şekilde ısı sağlamaz. Bu durumda kalorifer sensörü arızalı olabilir, sensör bağlantılarında kopma-kısa devre olabilir, sensör borularında nem durumu olabilir. Teknik anlamda kullanıcı olarak müdahalede bulunmadan Eca Servisi’ni yardım amacı ile çağırmalısınız.

 • L6 Hızlı Yanıp Sönüp, L4 Yanıyor, L3 ve L7 Yanmama Arızası: Sıcak su sensör sorunudur.

Muhtemel Çözüm: Kısa devre açık devre arızasıdır. Yani sıcak su sensöründe arıza olabileceğini anlayabiliriz. Bu durumda sorun sıcak su sensörünün yanı sıra sensör kablolarında ve borularında da olabilmektedir. Tespit ve çözüm için Eca Servisi’ni aramalı cihaza müdahalede bulunmamalısınız.

 • L4 Hızlı Yanıp Sönüp, L3, L6 ve L7 Yanmama Arızası: Aşırı sıcaklık kilitlenmesidir.

Muhtemel Çözüm: Limit termostatın maksimum sıcaklık algılayarak cihazı bloke ettiğini belirten arıza kodudur. Cihaz kış konumunda çalışmakta ise kaloriferlerin açık olduğundan emin olun. Vanalar kapalı ise ya da kombi altındaki vanalar kapalı ise mutlaka açın. Vanaları kontrol ettiniz ve açık durumda ise “R” konumlu reset düğmesine birkaç saniye kadar basılı tutarak kombiyi resetleyin. İşlemi sorun devam ettiği sürece birkaç kez daha uygulayabilirsiniz. Sorunda yine de düzelme durumu olmaz ise; kalorifer tesisatında, ana eşanjörde, kalorifer filtresinde tıkanma olabilir, üç yollu vana konum değiştiriyor olabilir ya da pompa sıkışıklığı sebebi ile bu sorun yaşanıyor olabilir. Tespitin yapılması ve arızanın çözümlenmesi için mutlaka servisi arayın.

 • L7 Hızlı Yanıp Sönüp, L4 Yanıp, L3 ve L6 Yanmama Arızası: Hava basınç arızasıdır.

Muhtemel Çözüm: Calora model kombilerin hermetik ve bacalı çeşitleri vardır. Hava akışı da çeşitlere bağlı değiştiğinden arızalı parçalar da farklı olabilmektedir.

 1. Calora Hermetik Kombilerde Bu Sorun Varsa; fan, anakart ya da prosestat arızalı olabilir.
 2. Calora Bacalı Kombilerde Bu Sorun Varsa; baca sensörü arızalı olabilir, baca tıkalı veya çekmiyor olabilir.
 • L6 ve L7 Hızlı Yanıp Sönüp Sadece L4 Yanıyor, L3 Yanmama Arızası: Su basıncı düşüktür.

Muhtemel Çözüm: Bu arıza durumunda panelin sağında yer alan bar göstergesine (manometreye) bakın. Gösterge 1 barın altındadır. Yani cihazın suyu azdır ve suya gereksinim duymaktadır. Calora kombinin sağ altında bulunan mavi doldurma musluğunu sola doğru çevirerek 1,5 bar kadar su basın. Su basma işleminden sonra arıza düzelecektir. Düzelme olmaz ise “R” konumlu reset düğmesine basarak kombiyi resetleyin. Resetleme sonrasında da arıza devam etmekte ise veya uygulamayı yapamıyorsanız Eca Servisi’ni arayarak yardım alın.

 • L4 Hızlı Yanıp Sönüp Sadece L3, L6 ve L7 Yanma Arızası: Harici arızadır.

Muhtemel Çözüm: Harici arıza durumlarında genelde elektronik kartta sorun olabilmektedir. Yine de net teşhis ve arızanın çözümlenmesi adına Eca Servisi’ni aramanızı öneririz.

Arıza Dışında Ledlerin Yanmama Anlamları:

 

•L3 Yanıyor, L4, L6 ve L7 Yanmıyor ise; Stand-by yani bekleme modudur. Bir süre sonra ayarlanan ısı ve çalışma moduna (kış ya da yaz) göre LED’ler yanacaktır.

L3 Hızlı Yanıp Sönüyor, L4, L6 ve L7 Yanmıyor ise; Merkezi ısıtma çevrim dışı zaman aktif. Fabrika ayarları yapılır, bir süre sonra L3 hızlı yanıp sönmeye başlar.

L4 Yanmıyor, L3, L6 ve L7 Yanıyor ise; Kalorifer sistemi devrede demektir. Brülörün çalıştığını belirtir.

L4 Yanmıyor, L3 ve L6 Yanıyor, L7 Hızlı Yanıp Sönüyor ise; Brülör devrede ve sıcak su alınıyor demektir.

Hiçbir LED Yanmıyor ise; Açma-kapama yani ON/OFF düğmesi OFF konumunda demektir. ON konumuna getirerek cihazı çalıştırmalısınız.

Kalorifer konumunda ısıtmaya geçildiğinde L7 lambası sadece yanar. Musluk açıldığında ise yani sıcak su talebinde L7 lambası yanıp söner ve kalorifer devresini iptal edip sıcak su talebine karşılık verdiğini belirtir.

 

 

Soru Sor / Yorum Yap

Yorumlar

 • Kombimin sadece kırmızı ışığı yanıp sönüyor,suyu ısıtmıyor korktuğum için tamamen kapattım ne yapabilirim acil lütfen evde bebek var soğuk

  • Merhaba,

   Cihazınızın suyu eksik olabilir su basınç seviyi 1.5 bar seviyelerinde olması gerekir. Gaz vananızın açık olup olmadığını da kontrol edebilirsiniz ancak bu kontrollere rağmen çalışmıyor ise cihazınızda kalıcı bir arıza olabilir servis tarafından kontrol edilmesi gerekir.

CANSERVİS ARA