Demirdöküm

Demirdöküm Atron Arıza Kodları

Demirdöküm Atron Arıza Kodları
Demirdöküm Atron Arıza Kodları
 • F01 Arıza KoduAşırı ısınma problemi 

Çözüm : Tesisat su sıcaklığı 98°C üstüne çıktığında veya eşanjör bölgesindeki sıcaklığın 125°C nin üstüne çıktığında ekranda bu hata kodu ile birlikte reset sembolü yanıp söner. Atron kombiniz petek konumunda çalışmakta ise önce petek vanalarına bakabilirsiniz. Petek vanaları kapalı ise açmanız gerekir. Vanalar açık ve peteklerdeki sıcaklık aşırı yüksek ise ekranın altında bulunan “reset” butonuna bir kez basmalısınız. Sorun devam ederse de resetleme işlemini birkaç kez daha tekrarlayabilirsiniz. İşlem sonrası sorun yine de düzelmezse mutlaka servisi arayın. Ana eşanjörün kireçlenmesi-tıkanması halinde, tesisatın tıkanması, filtrenin tıkanması, üç yollu vananın arızalı olması veya pompanın sıkışması halinde bu sorun yaşanabilir. Yerinde tespit ve müdahale gerekeceğinden mutlaka Demirdöküm Servisi yardımı alın önerisinde bulunmaktayız.

 • F02 Arıza KoduSıcak su ntc sorunu.

Çözüm : Bu durumda sıcak su sensörü arızalı olduğu için kombi sıcak su vermez. Sensör arızasının yanı sıra kablolarda kopukluk-kısa devre durumlarında veya borularda nemlenme olduğunda da bu sorun yaşanır. Sorunun yerinde tespit edilmesi ve çözümlenmesi için servis yardımı almalısınız.

 • F03 Arıza Kodu Tesisat devresi gidiş sensör sorunu.

Çözüm : Kalorifer ntc yani sensöründe sorun olabileceğini, sensör kablolarında veya borularında problem olabileceğini belirten arıza kodudur. Bu durumda net tespit ve çözüm için servisi aramalısınız.

 • F04 Arıza Koduİyonizasyon-ateşleme sorunu.

Çözüm : Gazın kesilmesi veya gazın gelmemesi durumlarında yaşanan arıza durumudur. Bu arıza kodu ekranda belirdiğinde “reset” yazısı da belirmektedir. Servis öncesi yapmanız gereken işlem dairenizdeki gaz girişlerini kontrol etmenizdir. Yani dairenizde gaz var mı, kombinize gaz geliyor mu diye bakmalı, gaz vanaları kapalı ise açmalısınız. Dairenizde gaz var ve Atron kombinize de gaz geliyorsa bu durumda yapacağınız ikinci işlem resetlemedir. Atron kombi ekranın altında bulunan “reset” düğmesine bir kez basmanız halinde cihazı resetlemiş olursunuz. Arıza durumu devam ederse işlemi birkaç kez daha tekrar edin. Sorun yine de çözümlenmez ise bu durumda servisi aramalısınız. Bu arıza durumunun muhtemel sebepleri; anakart, gaz valfi veya iyonizasyon ateşleme elektrodu sorunudur. Tespitin yapılması ve problemin çözümlenmesi adına servisi aramanız gerekir.

 • F05 Arıza KoduHava akışı sağlanmıyor.

Çözüm : Atron kombiler hermetiktir. Bu sebeple de hava akışı fan ile sağlanır. Fan dışarıdan temiz havayı alır, yanma sonrasında ortaya çıkan atık gazı dışarı gönderir. Fan, fanın bekçisi görevinde olan prosestat veya parçaların çalışması adına komut veren anakartta sorun olabilir. Baca yerinden çıkmış ise bu sebeple de sorun yaşanıyor olabilir. Bu durumda tespit ve müdahale için servis yardımı almalısınız.

 • F06 Arıza KoduTesisat devresi dönüş suyu sensör sorunu.

Çözüm : Tesisat devresi dönüş ntc sinde, kablolarda veya borularda sorun olduğunda bu sorun yaşanır. Bu durumda net tespit ve yerinde çözüm için servisi aramalı yardım almalısınız.

 • F07 Arıza KoduGaz valfi sorunu.

Çözüm : Gaz valfinde veya gaz valfi devresinde sorun olduğu zaman ekranda bu hata kodu belirir. Bu arıza durumunda önce kombiyi resetlemelisiniz. Ekranın altında yer alan “reset” düğmesine bir kez basmalısınız. İşlem sonrasında arıza devam etmekte ise resetleme işlemini birkaç kez daha tekrar edebilirsiniz. Arıza durumu yine devam etmekte ise bu durumda gaz valfi veya elektronik kartta sorun olabileceği için net tespit ve çözüm için servisi aramalısınız.

 • F08 Arıza KoduTesisat devresi gidiş sensöründe aşırı ısınma sorunu.

Çözüm : Tesisat suyu sıcaklığının 95°C üstünde olduğunu belirten arıza kodudur. Bu durumda önce kalorifer vanalarını kontrol edin. Vanalar kapalı şekilde ise mutlaka açın. Bir de konut içinde en az 3 kaloriferin açık durumda olduğundan emin olun, kapalı ise mutlaka açın. Sorun yine de devam ederse Atron kombiyi açma-kapama düğmesinden kapatın ve bir süre bekleyin. Bu şekilde suyun soğumasını sağlamış olursunuz. Sorun yine de devam etmekte ise servis yardımı almanız gerekir.

 • F09 Arıza KoduProsestatta kısa devre sorunu

Çözüm : Fanın çalışmamasına karşın prosestat kontaklarının kapalı durumda olduğunu belirten arıza kodudur. Sorun; prosestat veya elektronik kart ile alakalı olabilir. Düşük ihtimalle fan da arızalı olabileceğinden mutlaka sorunun yerinde görülmesi, tespit edilmesi ve çözümlenmesi gerekir. Bu konudaki yardımları almak üzere servisi aramanız gerekir.

 • F10 Arıza KoduTesisat devresi su basınç sorunu.

Çözüm : Tesisat devresinde su basınç problemi olduğunu belirten arıza kodudur. Yani basınç düşük veya yüksek olabilmektedir. Basıncın hangi değerde olduğunu öğrenmek adına Atron kombinin sol altında mevcut olan bar göstergesine (manometreye) bakmalısınız. Kombi basınç değeri  1 barın altında ise kombinin sağ altındaki mavi doldurma musluğunu sola çevirerek kombiye 1,5 bar kadar su basmalısınız. Gösterge 2,5 barın üstünde ise en yakın kalorifer havasını alarak fazla basıncı düşürmeli, basıncı ideal konuma ayarlamalısınız. Bu işlemlerden sonra sorun düzelecektir. Düzelme olmazsa veya işlemleri yapamazsanız servisi arayabilirsiniz.

 • F11 Arıza KoduSirkülasyon sorunu.

Çözüm : Tesisat gidiş-dönüş suyu sıcaklığı arasında 40°C ısı farkı olduğunda bu sorun yaşanır. Bu sorunda tesisat vanalarının ve kalorifer vanalarının açık olduğundan emin olmalısınız. Vanalar kapalı durumda ise açık konuma çevirmeniz gerekir. Vanalar açık ve yine de bu sorun yaşanmakta ise sirkülasyon pompasında sorun olabileceği için servis yardımı almanız gerekir.

 • F12 Arıza Kodu – Şebeke gerilimi 165 V altında.

Çözüm : Yani konuta ve kombiye gelen voltajın düşük olduğunu belirten arıza kodudur. Şebeke gerilimi 165 V üstüne çıktığında sorun çözümlenir. Bu yüzden bir süre beklemelisiniz. Resetleme işlemi yapmanıza gerek yoktur çünkü cihaz otomatik resetlenecektir. Uzun süre beklediniz ama sorun düzelmiyorsa eğer muhtemelen elektronik kart yanmış ya da arızalanmış olabilir. Bu durumda servisi arayarak elektronik kart tamiri veya değişimi yaptırmalısınız. Uygulama sonrasında sorunun tekrar etmemesi açısından mutlaka kombi regülatörü kullanın.

 • F13 Arıza KoduTesisat devresi sensörlerinde sıcaklık farkı.

Çözüm : Tesisat dönüş suyu sıcaklığı gidiş suyu sıcaklığından 7°C kadar yüksek olursa ekranda bu hata kodu belirir. Cihaza herhangi bir müdahalede bulunmadan mutlaka servis yardımı almalısınız.

Soru Sor / Yorum Yap

Call Now ButtonCANSERVİS ARA