Demirdöküm

DemirDöküm Nepto Arıza Kodları

Demirdöküm Nepto Arıza Kodları
Demirdöküm Nepto Arıza Kodları
 • F01 Arızası : Aşırı ısınma sorunu

Çözüm :  Nepto kombide tesisat suyu sıcaklığının yüksek olduğunu belirten arıza kodudur. Bu durumda kullanıcı olarak cihazı resetlemeniz gerekmektedir. Resetleme sonrasında düzelme durumu olmazsa eğer ve kombiniz kış konumunda iken bu sorun yaşanıyor ise kalorifer vanalarını kontrol edebilirsiniz. Vanaların açık olması gerekir. Vanalar açık ise veya kombi yaz konumunda ise servis yardımı almanız gerekmektedir. Aşırı ısınma sorununda; ana eşanjörde tıkanma veya kireçlenme, üç yollu vanada konum değiştirme ya da ortada kalma, kalorifer tesisatında tıkanma, kalorifer filtresinde tıkanma, devir daim pompasında sıkışma durumu söz konusu olabilir. Bu durumda uzman Demirdöküm Servisi yardımı almalısınız.

 • F02 Arızası : Kullanım suyu sensör sorunu

Çözüm : Kullanım suyu sensöründe arıza olduğunu belirten uyarı kodudur. Tesisat gidiş-dönüş sensörleri Nepto kombide kullanım suyu ihtiyacını karşılar. Bu sorun yaşandığında sensör arızalıdır diyebiliriz. Sensör arızasının yanı sıra kablolarda kopma-kısa devre, borularda nemlenme gibi durumlar olabilir. Teşhis ve müdahale için servisi aramalısınız.

 • F03 Arızası : Tesisat devresi gidiş sensörü sorunu

Çözüm : Tesisat suyu gidiş sensöründe sorun olduğunu ya da kablo bağlantılarında hata olduğunu belirtir. Arızanın net teşhisi ve müdahalesi adına servisi arayarak yardım talep etmeniz gerekmektedir.

 • F04 Arızası : İyonizasyon ve ateşleme sorunu

Çözüm : Bu gibi sorunlar gaz yokluğu sebebi ile yaşanmaktadır. Bu durumda öncelikle konutunuzda gaz olup olmadığına bakın. Gaz vanaları kapalı ise açın. Daha sonrasında resetleme işlemi yapın. Resetleme işleminden sonrasında sorun düzelmez ise servis yardımı alınmalıdır. Ateşleme sorunlarında; anakart, gaz valfi, iyonizasyon ateşleme elektrodunda sorun olabilmektedir. Sıkça karşılaşılan bu sorunda uzman yardımı almak gerekmektedir.

 • F05 Arızası : Hava akış anahtarı sorunu

Çözüm :  Nepto kombide hava akış anahtarı sorunu genelde prosestat sorunu olarak bilinmektedir. Yalnız sadece prosestat sorunu anlamına gelmez. Hermetik Nepto kombilerde prosestatın yanı sıra fan ya da anakartta sorun olabilmektedir. Bacalı kombilerde ise baca sensörü arızalı olabilir veya baca tıkalı olabilir. Servis yardımı almanız gerekir.

 • F06 Arızası : Tesisat devresi dönüş sensör sorunu

Çözüm : Nepto kombide tesisat suyu dönüş sensöründe sorun olduğunu belirten bir arıza kodudur. Bu durumda sensör arızalı olabilir. Bunun yanı sıra kablo bağlantılarında sorun olabilir. Sorunun çözümlenmesi adına servis yardımı almanız gerekir.

 • F07 Arızası : Gaz valfi geri besleme sorunu

Çözüm : Nepto kombide kablo sorunu ya da farklı etmenler sebebi ile anakartın gaz geri beslemesinde sorun olup sinyalin ulaşmadığını belirtir. Arızanın tespit edilmesi ve çözümlenmesi adına Demirdöküm Servisi’ni aramanız gerekir.

 • F08 Arızası : Tesisat devresi gidiş sensöründe aşırı ısınma sorunu

Çözüm : Nepto kombide tesisat devresi gidiş sensörünün ölçümü 91°C nin üstüne çıktığı zaman bu hata kodu ekranda belirir. Bu durumda kullanıcı olarak cihazı sadece resetleyebilirsiniz. Arıza çözümlenmez de sorun devam ederse Demirdöküm Servisi’ni arayarak yardım almanız gerekir.

 • F09 Arızası : Hava akış anahtarı kapalı sorunu

Çözüm : Nepto kombinin çalışmaya başlamasının hemen sonrasında prosestatın kontaklarını kapatması ya da çalışma sırasında prosestat kontolü esnasında fanın duruyor olmasına rağmen prosestatın kontaklarının yine de kapalı durumda olması sonucunda meydana gelen bir hata kodudur. Bu durum sadece prosestat ile alakalı olmayabilir. Anakart veya fan motorunda da sorun olabilir. Tespit ve müdahale için servisi aramanız gerekmektedir.

 • F10 Arızası : Tesisat su basıncı sorunu

Çözüm : Tesisat su basıncının yüksek veya düşük olduğunu belirtir. Bar göstergesine bakarak basıncın hangi seviyede olduğunu görebilir ve ona göre müdahalede bulunabilirsiniz. Basınç düşük ise Nepto kombinin sağ alt köşesinde yer alan mavi doldurma musluğu ile su basmalısınız. Yüksek ise en yakın petek havasını alarak basıncı düşürmelisiniz. Sorunda düzelme olmazsa resetleme işlemi yapabilirsiniz. Yine de sorun devam etmekte ise bu durumda servis yardımı almanız gerekmektedir.

 • F11 Arızası : Sirkülasyon sorunu

Çözüm : Tesisat gidiş ve tesisat dönüş suyu arasında 40°C sıcaklık farkı olduğu zaman ekranda F11 arıza kodu belirir. Kullanıcı olarak tesisat vanaları ve petek vanaları açık mı diye kontrol etmelisiniz. Kapalı ise açmalısınız. Açmanıza rağmen sorun yine de devam eder ise Demirdöküm Servisi’ni aramanız gerekmektedir.

 • F12 Arızası : Düşük voltaj sorunu

Çözüm : Şebeke gerilimi 165 V dan az olduğu zaman Nepto kombi ekranında bu hata kodu belirmektedir. Cihaz otomatik resetlenecektir. Şebeke voltajının düzelmesini beklemeniz gerekmektedir. Bir süre kadar bu şekilde bekleyin. Uzun süre beklemenize rağmen düzelme durumu olmaz ise düşük voltaj sebebi ile Nepto kombide sorun meydana gelmiş olabilir. Bu gibi durumlarda genelde elektronik kart yanmış veya hasar görmüş oluyor. Yine de net teşhis için servis yardımı almanız gerekmektedir. Bu sorunu bir kez daha yaşamamak adına veya hiç yaşamamak adına Kombi Regülatörü kullanabilirsiniz.

Soru Sor / Yorum Yap

CANSERVİS ARA