Ferroli

Ferroli DİVAtop Arıza Kodları

Ferroli DIVAtop Arıza Kodları
Ferroli DIVAtop Arıza Kodları

⇑ Makalemizde yer alan bilgiler DİVAtop ST F model kombiler için geçerlidir.

 • A01 Arızası: Ateşleme sorunudur.

Muhtemel Çözüm: Kombide alevin algılanmadığını belirten arıza kodudur. Öncelikle daireniz içerisinde gaz olduğundan emin olmanız gerekir. Bu hususta gaz vanalarını kontrol etmelisiniz. Dairenizde gaz olduğundan eminseniz cihazınıza reset atmalısınız. Maksimum 3 resetleme sonrasında da sorun devam etmekte ise servis yardımı almalısınız. Cihazın iyonizasyon ve ateşleme elektrodunda, gaz armatöründe ya da elektronik kartına arıza durumu söz konusu olabilir. Servis çağırırsanız bu sorundan kurtulabilirsiniz.

 • A02 Arızası: Brülör kapalı olmasına rağmen alev devam ediyor.

Muhtemel Çözüm: Bu arıza durumunda cihaz kendi kendine ateşlemeye devam ediyor da diyebiliriz. Brülörün kapanmasına rağmen alevin devam ettiğini belirten bir arıza kodudur. İyonizasyon elektrodu kabloları kontrol edilmelidir. Bunun yanı sıra gaz valfinin kapanmaması veya anakartın arızalanması sebebi ile de sorun yaşanıyor olabilir. Teşhis ve müdahale için servisi aramalısınız.

 • A03 Arızası: Aşırı ısı limit termostatın devreye girdiğini belirtir.

Muhtemel Çözüm: Kombiniz kış konumunda ise öncelikle en az 3 petek vanasının açık olmasına özen gösterin. Daha sonrasında kombi altında bulunan kalorifer tesisatı vanalara bakın, özellikle de kalorifer tesisatı vanaları kapalı ise mutlaka açın. Sonrasında kombinizi resetlemeyi deneyin. Yine de sonuç aynı ise bu durumda servis yardımı alın. Tesisat su sıcaklığının 90° üzerine çıktığını ve aşırı ısınmadan dolayı cihazın zarar görmemesi amacı ile limit termostatın devreye girdiğini anlayabileceğimiz arıza kodudur. Bu durumun kısaca sebepleri: Ana eşanjörde kireçlenmeye veya tıkanma, üç yollu vananın konum değiştirmesi veya arada kalması, pompanın sıkışması, tesisatın hava yapması, kalorifer filtresinin tıkanması gibi durumlardır. Tespit ve müdahale için mutlaka servisi arayınız.

 • F05 Arızası: Hava basınç düşürücü 25 sn içinde yeterli düşük değeri almıyor.

Muhtemel Çözüm: Bu durumda basınç düşürücü kablo tesisatında sorun olabilir, baca tıkalı olabilir veya baca ebatları yanlış olabilir. Baca tıkalı ise temizlenmeli ebat olarak uzun ise tesisat ve kombiye uygun olarak kısaltılmalıdır. Kablo tesisatında sorun varsa eğer uzmanı tarafından gereken müdahale sağlanacaktır.

 • A06 Arızası: 4 dakika içerisinde 5 kez alev yokluğu yaşanıyor.

Muhtemel Çözüm: Bu durumda öncelikle kombinizi birkaç kez resetlemenizi tavsiye ederiz. Resetleme sonrasında düzelme olmaz ise yapabileceğiniz başka bir işlem yoktur. Bu sorunun yaşanılmasında birçok etmen sıralanabilir. Gaz sistem basıncı düşük olabilir, gaz valfi, anakart veya iyonizasyon elektrodunda sorun olabilir. Tespit ve çözüm için mutlaka Ferroli Servisi yardımı almalısınız.

 • F07 Arızası: Kablo tesisat bağlantılarında sorun.

Muhtemel Çözüm: Bu durumda kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem bulunmamaktadır. Kablo tesisatı uzman ekiplerce kontrol edilmelidir. x5 konnektörün üzerindeki köprünün bağlı olmadığını belirtir. Uzman yardımı alırsanız sorun kısa sürede çözümlenecektir.

 • F10 Arızası: Çıkış sensörü 1 arızasıdır.

Muhtemel Çözüm: Çıkış sensöründe sorun olabilir, kablolarda kopma ya da kısa devre olabilir. Ayrıca sensör borularında düşük ihtimalle de olsa nemlenme söz konusu olabilir. Servis yardımı almalısınız.

 • F11 Arızası: Sıcak su sensöründe sorunu.

Muhtemel Çözüm: Kombide sıcak su sorunu yaşanan bir arıza kodudur. Bu durumda cihazın sıcak su sensörü arızalı diyebiliriz. Veya kablolarda kopma, kısa devre durumu var ise de bu sorun yine yaşanabilmektedir. Düşük ihtimalle de olsa sensör borularında nemlenme de olabilmektedir. Bu sebeple de çözüm için servis yardımı almalısınız.

 • F12 Arızası: Kazan bölmesi sensör arızası.

Muhtemel Çözüm: Kazan bölmesindeki sensörde sorun olabileceğini, kablolarda kopma-kısa devre durumu olabileceğini, sensör borularında nemlenme olabileceğini anlayabileceğimiz arıza durumudur. Cihaza müdahale etmeden servis yardımı almalısınız.

 • F14 Arızası: Çıkış sensörü 2 arızası.

Muhtemel Çözüm: Çıkış sensör 2 arızasında; Sensörde, sensör kablolarında, veya sensör borularında sorun olabilir. Net tespit ve müdahale için servisi aramalısınız.

 • A15 Arızası: Hava sinyali koruması devrede.

Muhtemel Çözüm: Son 15 dakika içinde 5 defa F05 arızasının yaşanmasından sonra ekranda belirir. Hava akış sorununun devam ettiği anlamına gelmektedir. Çözüm için servisi aramalısınız.

 • F34 Arızası: Besleme gerilim sorunu (düşük voltaj)

Muhtemel Çözüm: Cihazın arızaya geçtiğimi ve besleme geriliminde sorun olduğunu belirten arıza kodudur. Genelde şebeke voltajında meydana gelen dalgalanmalar sonrasında yaşanılır. DİVAtop model kombiye gelen voltajın düşük olduğunu yani 170 V altında olduğunu anlayabiliriz. Cihaz otomatik resetlenecektir. Bu yüzden cihaza müdahale etmeyiniz. Voltaj düzelmesi sonrasında sorun devam ederse anakart hasar görmüş ya da yanmış olabilir. Anakarta yapılan müdahale sonrasında sorun düzelecektir. Yalnız bu sorunu bir kez daha yaşamamak adına mutlaka KOMBİ REGÜLATÖRÜ kullanın.

 • F35 Arızası: Şebeke frekansı normal değil.

Muhtemel Çözüm: Elektrik şebeke problemi olarak da adlandırabiliriz. Elektrik sisteminde veya tesisatında sorun olabilir. Uzman yardımı almalısınız.

 • F37 Arızası: Düşük su basınç hatası.

Muhtemel Çözüm: Kombide bulunan su değerinin 1 bardan daha az olduğunu gösteren hata kodudur. Bu durumda anlayabiliriz ki kombideki su eksik ve kombinin suya gereksinimi var. Böyle bir durumda cihaza su basmalı ve değeri 1 ile 2 bar arasında olacak şekilde ayarlamalıyız. DİVAtop model kombilerde doldurma musluğu sol alt köşede siyah renktedir. Doldurma musluğunu sola çevirerek basıncı yükseltmelisiniz. Su basma işlemi sonrasında sorun düzelecektir. Düzelme olmadığında resetleme işlemi yapmalısınız. İşlemi yapamadığınız veya sorunun düzelmediği durumlarda servis yardımı almalısınız.

 • F39 Arızası: Harici sensör sorunu.

Muhtemel Çözüm: Kombide bulunan harici sensörün arızalı durumda olduğunu gösteren arıza kodudur. Bu durumda diyebiliriz ki sensör sorunu dışında, kabloların kopuk olması ya da kısa devre durumu da bu sorunun yaşanmasına neden olur. Sizlerin bu durum karşısında servisi arayarak yardım almanız gerekmektedir.

 • F40 Arızası: Tesisat su basıncı yüksek.

Muhtemel Çözüm: Kombide bulunan su değerinin 2,5 barı geçtiğini belirten hata kodudur. Kombide düşük su basıncı nasıl sorun yaratır ise fazla su basıncı da sorun yaratır. Kombinin fazla sudan etkilenmemesi ya da zarar görmemesi adına basıncı düşürmeniz yani fazla suyu almanız gerekmektedir. Kombiye yakın olan kaloriferden hava almanız bu sorunu çözümleyecektir.

 • A41 Arızası: Sensörlerin konumlandırılması sorunu.

Muhtemel Çözüm: Çıkış sensörünün boru ile bağlantısının kesildiğini belirten arıza kodudur. Isıtma sensörünün doğru konumlandırıldığından ve düzgün çalıştığından emin olmak gerekir. Bu müdahaleyi kullanıcı olarak yapamayacağınız için servis yardımı almalısınız.

 • F42 Arızası: Isıtma sensöründe anormal durum.

Muhtemel Çözüm: Sensörün arızalı olduğunu belirten arıza kodudur. Çözüm için sensör değişimi gerekmektedir. Bu nedenle Ferroli Servisi yardımı almalısınız.

 • F43 Arızası: Eşanjör koruması devrede.

Muhtemel Çözüm: Sistemde devir daim olmadığında veya hava olduğunda yaşanılabilen arıza durumudur. Sistem hava yapmış ise havası alınmalı, su devir daimi yoksa pompa kontrol edilerek müdahalenin yapılması gerekmektedir. Bu işlemleri kullanıcı olarak yapamazsınız. Uzman yardımı almanızı tavsiye ederiz.

 • F47 Arızası: Sistem su basınç sensöründe sorun.

Muhtemel Çözüm: Sistemin su basıncını algılayan sensörde veya kablolarda sorun olduğunu belirtir. Bu gibi durumlarda uzman Ferroli Servisi yardımı almak gerekir.

 • F50 Arızası: Modureg sorunu.

Muhtemel Çözüm: Genelde kablo tesisatında kopma meydana geldiği zaman ekranda beliren hata kodudur. Ferroli Servisi’nden yardım almanızı öneririz.

Sending
User Review
0 (0 votes)

Soru Sor / Yorum Yap

Call Now ButtonCANSERVİS ARA