Ferroli

Ferroli Fereasy Arıza Kodları

Ferroli Fereasy Arıza Kodları
Ferroli Fereasy Arıza Kodları

Bu bilgiler, Ferroli Fer FEReasy F 24 model kombilerde karşılaşılan arıza kodları, açıklamaları ve çözümleri sunulmuştur.

 • Kırmızı Işık Hızlı Yanıp Sönüyor, Yeşil ve Sarı Işık Yanmıyor ise: Gaz yokluğu sorunu.

Muhtemel Çözüm: Bu durumda cihaza gaz gelmiyor demektir yani kombi ateşleme yapmıyor. Gaz kontrolü sağlamanız gerekmektedir. Gaz girişleri normal ise yani gaz vanaları açık olup konut içinde gaz var ise cihazı resetlemeniz gerekmektedir. Reset sonrasında da eğer düzelme durumu olmaz ise servis talep etmeniz gerekmektedir. Cihazın elektrotların kablolarında, gaz valfinde ya da ana kartında sorun olabilir. Fereasy Kombi Servisi ekipleri tespit sonrası çözüm sağlayacaktır.

 • Kırmızı Işık Yanıyor, Yeşil ve Sarı Işık Yanmıyor ise: Aşırı ısınma koruması.

Muhtemel Çözüm: Öncelikle kombi tesisatında su olduğundan emin olun. Kombi kış konumunda iken bu sorun yaşandı ise petek vanalarına bakın, kapalı ise açın. Kombi altındaki tesisat vanaları kapalı ise mutlaka açın. Sonrasında resetleme işlemi yapın Sorun hala devam etmekte ise bu durumda mutlaka servis yardımı alın. Ana eşanjörde kireçlenme olması veya tıkanması, üç yollu vanada sorun olması, pompanın çalışma sırasında sıkışması, tesisatın tıkalı olması veya kalorifer filtresinin tıkanması gibi durumlarda bu sorun yaşanabilir. Uzman yardımı alırsanız net tespit ve müdahale yerinde yapılacaktır.

 • Yeşil Işık Yanıyor, Sarı-Kırmızı Işık Yanmıyor ise: Brülör kapalı ancak alev var.

Muhtemel Çözüm: Bu durumda cihazın elektrotları ya da kartı arızalı olabilmektedir. Veya gaz armatöründe de sorun olabilir. Öncelikle cihaza birkaç reset uygulaması yapın. Resetleme sonrasında düzelme olmaz ise mutlaka servis yardımı alın.

 • Yeşil Işık Hızlı Yanıp Sönüyor, Sarı-Kırmızı Işık Yanmıyor ise: Prosestat kapanmıyor.

Muhtemel Çözüm: Bu sorun prosestat kontak kapatmadığında veya arızalı olduğunda, elektronik kart ya da fanda sorun olduğunda yaşanır. Net tespit ve çözüm için yerinde görmek ve müdahale etmek gerekir.

 • Sarı Işık Hızlı Yanıp Sönüyor, Yeşil-Kırmızı Işık Yanmıyor ise: Tesisat basıncı yetersiz.

Muhtemel Çözüm: Tesisattaki su basıncının sıfırlandığını belirten arıza kodudur. Bu durumda tesisata yeteri kadar su basmanız gerekmektedir. Fereasy model kombilerin sağ alt kısmında mavi uzun bir parça göreceksiniz. Parça sağa çevrildiğinde açılır!Kombiden su sesi duyarsınız basınç değeri 1,5 a geldiği zaman işlemi sonlandırın, sorun düzelecektir. Düzelme olmadığı durumda resetleme işlemi yapabilirsiniz. İşlemi yapamadıysanız veya yapmanıza rağmen sorun devam ediyor ise bu durumda mutlaka servis yardımı alın.

 • Sarı Yanıyor, Kırmızı Hızlı Yanıp Sönüyor, Yeşil Işık Yanmıyor ise: Gidiş ntc sorunu.

Muhtemel Çözüm: Bu durumda kalorifer sensör arızalı olabilir, kablolarda bir kopma durumu ya da kablolarda kısa devre sorunu yaşanıyor olabilir. Ayrıca kalorifer ntc borularında nemlenme olabilir. Bu durum karşısında servisi aramanız kesin çözüm sağlayacaktır.

 • Yeşil Yanıyor, Sarı Hızlı Yanıp Sönüyor, Kırmızı Işık Yanmıyor ise: Sıcak su ntc sorunu.

Muhtemel Çözüm: Kombide bulunan sıcak su sensöründe sorun olduğu anlamına gelen arıza kodudur. Bu durumda diyebiliriz ki cihazın sensörü arızalı olabilir. Sensör arızasının yanı sıra kablolarda kopma ya da kısa devre sorunu yaşanıyor da olabilir. Ve bunun yanı sıra sensör borularında nemlenme de olabilir. Net tespit ve çözüm için mutlaka servisi arayınız.

 • Sarı ve Kırmızı Işık Hızlı Yanıp Sönüyor ise: Değiştirme ünitesi koruma müdahalesi.

Muhtemel Çözüm: Tesisatta suyun dolaşmadığını belirten arıza kodudur. Bu durumda tesisatta hava olabilir ya da cihazın sirkülasyon pompası arızalı olabilir. Arızasının kesin tespiti aynı zamanda çözümü için mutlaka Ferroli Servisi’ni arayarak yardım talep etmeniz gerekmektedir.

Sending
User Review
2.67 (3 votes)

Soru Sor / Yorum Yap

Yorumlar

 • Kolay gelsin yeşil ışık arada yanıp sönüyorsa arıza varmıdır

  • Merhaba Hasan bey sağolun, cihazınızın normal çalışma göstergesidir yeşil ışık. Sıcak su kullanım sırasında da yanabilir.

 • Feroli fer markası kullanıyorum kombimde kırmızı ışık yanıyordu ve ateşlemede bar ibresi titreyerek arttı en son 4 e çıktı patlicak gibi oldu ve komple şalter doğalgaz kapattım niye yapar bar 4 e çıktığında içinden su attı

  • Merhaba Duygu Hanım,

   Cihazınızda sirkülasyon problemi nedeniyle hararet oluşmuş gibi gözüküyor. Bu durumda sirkülasyon pompanız yada cihazın akış şalteri arızalı olabilir yerinde kontrol etmek gerekir dilerseniz bize ulaşabilir, servis talebinde bulunabilirsiniz.

Call Now ButtonCANSERVİS ARA