Viessmann

Viessmann Vitodens 200 Arıza Kodları

Viessmann Vitodens 200 Arıza Kodları
Viessmann Vitodens 200 Arıza Kodları

 • OF Arızası: Bakım ihtiyacı.

Muhtemel Çözüm: Viessmann Vitodens 200 kazan ekranında bu hata kodu görüldüğünde cihazın bakım zamanı gelmiş demektir. Bakım ihtiyacının karşılanması amacı ile Viessmann Servisi ile görüşmeniz gerekir.

 • 10/18 Arızası: Dış hava sensörü sorunu.

Muhtemel Çözüm: Dış hava sıcaklığının kontrolünü yapan dış hava sensöründe ya kısa devre ya da temassızlık olduğunda kombi ekranında bu uyarı kodu belirmektedir. Sensör değişimi gerekebilir. Dış hava sensörü yoksa eğer elektrik devresinde sorun olabilir. Bu durumda uzman yardımı alınmalıdır. Yerinde tespit ve müdahale gerekeceğinden servis yardımı almalısınız.

 • 20/28 Arızası: Kontrol işleminin gidiş ısı sensöründe sorun var.

Muhtemel Çözüm: Sensörde, sensör kablolarında veya borularında sorun olabilir. Net tespit ve çözüm için mutlaka uzman yardımı alınız.

 • 30/38 Arızası: Kazan sıcaklık sensörü sorunu.

Muhtemel Çözüm: Vitodens 200 kazanının sıcaklık sensöründe ya temassızlık ya da kısa devre olduğunu belirten uyarı kodudur. Bu durumda sensör değişimi gerekebilir. Sorunun hem teşhisi hem de çözümü için Viessmann Servisi’ni aramalısınız.

 • 40 Arızası: Isıtma devresinin sıcaklık sensöründe sorun var.

Muhtemel Çözüm: Isıtma devresi sıcaklık sensörü arızalı olduğunda, sensör kablolarında sorun olduğunda bu arıza durumu yaşanır. Bu sorunda uzman servis ekipleri tarafından yerinde tespit ve müdahale gerekir. Bu yüzden mutlaka uzman yardımı alın.

 • 48 Arızası: Karışım vanalı ısı devresi, gidiş ısı sensöründe sorun.

Muhtemel Çözüm: Bu arıza durumunda karışım vanalı ısı devresinde gidiş ısı sensöründe ya temassızlık ya da kopma var demektir. Bu durumda sensörün değişimi gerekeceği için sizin direk olarak Viessmann Servisi’ni aramanız gerekmektedir.

 • 50/51/58 Arızası: Sıcaklık, besleme ya da konfor sensöründe sorun.

Muhtemel Çözüm: Sensörde arıza, kablolarda kısa devre-kopma, borularda nemlenme durumlarında bu arıza durumu yaşanır. Tespit ve müdahale için mutlaka servisi arayınız.

 • 59 Arızası: Sıcaklık çıkış sensöründe temassızlık.

Muhtemel Çözüm: Sıcaklık çıkış sensöründe temassızlık yaşanıldığını belirten arıza kodudur. Bu durumda sensör kablolarında veya bağlantılarda sorun olabilmektedir. Net teşhis ve çözüm için mutlaka servisi aramalısınız.

 • 93/9B Arızası: Sensörlerde kısa devre ya da temassızlık sorunu.

Muhtemel Çözüm: Kazan içerisinde birçok ısı algılayıcı sensör bulunmaktadır. Sensörlerde kısa devre, temassızlık gibi durumlarda bu hata kodu ekranda belirir. Bu gibi durumlarda tespit ve çözüm için servisi aramalısınız.

 • A7 Arızası: Kullanım ünitesinde problem.

Muhtemel Çözüm: Bu durumda kontrol işletme arızası söz konusudur. Kullanım ünitesinde meydana gelen aksaklık sebebi ile kullanıcı olarak cihaza müdahale etmemeli mutlaka uzman yardımı almalısınız.

 • B1 Arızası: Brülör işletmesi blokaj sorunu.

Muhtemel Çözüm: Tüketici böyle bir durumda cihaza müdahale etmemeli Viessmann Servisi’ni aramalıdır.

 • B7 Arızası: Kazan kodlama fişi takılı değildir.

Muhtemel Çözüm: Kazan kodlama fişi takılı olmadığında, sorun olduğunda veya yanlış takıldığında bu sorun yaşanır. Çözüm odaklı servis yardımı almanız gerekmektedir.

 • bA Arızası: Karışım vanası sıcaklık devresi bağlantı setinde iletişim sorunu.

Muhtemel Çözüm: Bu durumda cihaza müdahalede bulunmadan direk servisi arayarak yardım talebinde bulunmalısınız.

 • Bc/bd Arızası: Oda termostatı ile bağlantı kurulamadığını belirtir.

Muhtemel Çözüm: Oda termostatı arızalı olabilir, bağlantılarında sorun olabilir veya sorun Vitodens 200 kazan ile alakalı olabilir. Bu durumda tespit ve çözüm için mutlaka uzman yardımı alınız.

 • bE Arızası: Oda termostatı bağlantısı yanlış ya da kodlama hatası.

Muhtemel Çözüm: Oda termostatı montajı sırasında bağlantının yanlış yapıldığını veya kodlamada sorun olduğunu belirten arıza kodudur. Uzman Viessmann Servisi yardımı almalısınız.

 • bF/CF Arızası: İletişim modülü bağlantısında sorun.

Muhtemel Çözüm: İletişim modülünün yanlış bağlandığını belirten arıza kodudur. Bu durumda doğru bağlantı için servis yardımı almalısınız.

 • C2 Arızası: Güneş enerjisi sensörü ile iletişim sorunu.

Muhtemel Çözüm: Güneş enerjisi sensörü ile iletişime geçilemediğini belirten arıza kodudur. Kablolarda veya sensörde sorun olabilir. Net teşhis ve müdahale için servisi aramalısınız.

 • C6/C7 Arızası: Pompa arızası.

Muhtemel Çözüm: Kazanın devir daim yapmasına yardımcı olan pompanın arızalı olduğunu belirten arıza kodudur. Bu durumda parçanın onarımı veya değişimi adına servis yardımı almanız gerekmektedir.

 • Cd Arızası: Vitocom 100’de bilgi alış verişinin olmadığını belirten arıza kodudur.

Muhtemel Çözüm: Vitocom 100; kazanın ısı sitemini internet üzerinden uzaktan denetlemek ve kumanda etmek adına kullanılan iletişim ara birimidir. Bilgi alınamadığını yani iletişim kopukluğu olduğunu belirten bu arıza durumunda mutlaka servis yardımı alınız.

 • CE Arızası: Harici ek bağlantı modününde iletişim kopukluğu.

Muhtemel Çözüm: Harici ek bağlantı modülünden haber alınamadığı zaman iletişimde kopukluk olduğu zaman ekranda bu arıza durumu belirir. Bu durumda kullanıcı olarak cihaza müdahalede bulunmadan servisi aramalısınız.

 • Da/db Arızası: Oda sıcaklık sensöründe kısa devre.

Muhtemel Çözüm: Bu durumda kontrol işletmesi odanın sıcaklığından bağımsız durumda diyebiliriz. Müdahale ve çözüm için servisi aramanız gerekir.

 • Dd/de Arızası: Oda sıcaklığından bağımsız olan kontrol devresi sensör sorun.

Muhtemel Çözüm: Oda sıcaklığından bağımsız durumda olan kontrol devresindeki sıcaklık sensöründe kısa devre ve kopma gibi durumlarda bu sorun yaşanır. Problemin ortadan kalkması için Viessmann Servisi’ni aramanız gerekmektedir.

 • E4 Arızası: Besleme gerilim problemi.

Muhtemel Çözüm: Bu durumda voltajlarla alakalı sorun olabilir. Bir süre kadar beklemenizi öneririz. Cihaz zaten bu durumda otomatik resetlenecektir ve reset atmanıza gerek yoktur. Uzun süre beklediniz fakat sonuç aynı ise bu durumda anakart voltaj sebebi ile yanmış veya hasar görmüş diyebiliriz. Anakarta müdahale edilip sorunun çözümlenmesi adına servis yardımı almanız gerekir. Anakarta yapılan müdahale sonrasında da önerilen kombi regülatörünü mutlaka kullanmalısınız.

 • B4/B5/E5/F0/FF Arızası: İç hata sorunu.

Muhtemel Çözüm: Bu durumda net tespit ve müdahale için servis yardımı alınmalıdır. Cihaza müdahale etmeye kalkışmayın.

 •  F2 Arızası: Maksimum sıcaklık sınırlayıcısı aşınmış durumda.

Muhtemel Çözüm: Yani kazan aşırı ısınmaya karşı emniyette değil. Bu durumda tespit ve müdahale için mutlaka servisi arayın. Cihaza herhangi bir müdahalede bulunmaya çalışmayın.

 • F3 Arızası: Brülör devreye girip çalışıyor fakat cihaz alev sinyali veriyor.

Muhtemel Çözüm: Bir süre kadar bekleyin, düzelme olmazsa kazanı resetleyin. Sorun hala devam ederse mutlaka uzman yardımı alın.

 • F4 Arızası: Ateşleme denemesi sonrasında alev yokluğu problemi.

Muhtemel Çözüm: Önce konut içinde gaz olduğundan emin olun, gaz girişlerine bakın ve kapalı ise açın. Gaz ile alakalı sorun yoksa kazanı resetleyin. Açma-kapama işlemi uygulayın. Arıza durumu yine de devam ediyorsa mutlaka uzman yardımı alın. Anakart, gaz valfi veya elektrotlarda sorun olabilir.

 • F5 Arızası: Prosestat açılmıyor ya da kapanmıyor.

Muhtemel Çözüm: Brülör devreye girip çalıştığı zaman hava prosestatı açılmıyor ya da ateşleme hızına ulaştığı zaman kapanmıyor ise kombi bu uyarı kodunu vermektedir. Bu sorunun sebebi fan ya da anakart ile alakalı da olabilir. Tespit ve çözüm için mutlaka servisi arayın.

 • F6 Arızası: Gaz basınç şalteri açılmıyor veya kapanmıyor.

Muhtemel Çözüm: Brülörün devreye girip çalışmasından sonra gaz basınç şalterinin açılmaması ya da alev oluştuktan sonra kapanmaması gibi durumlarda Vitodens 200 kazan ekranında bu uyarı kodu belirmektedir. Böyle bir durumla karşılaştıysanız Viessmann Servisi’ni arayarak yardım talep ediniz.

 • F8 Arızası: Yakıt vanası geç kapanıyor.

Muhtemel Çözüm: Böyle bir durumda kazana müdahalede bulunmaksızın mutlaka servis yardımı alın.

 • F9/FA Arızası: Brülörün devreye girmesi ile fan devri düşüyor.

Muhtemel Çözüm: Fan veya anakart gibi önemli parçalarda sorun olabilir. Cihaza müdahalede bulunmayın. Servis yardımı alın.

 • FC Arızası: Modülasyon ventili kumanda sorunu.

Muhtemel Çözüm: Vitodens 200 kazan ekranında bu hata kodu ile karşılaştığınızda işi uzmanına bırakmalı, servis yardımı almalısınız.

 • Fd Arızası: Brülör beyninde sorun.

Muhtemel Çözüm: Böyle bir durumda müdahalede bulunmadan servisi arayınız.

 • FE Arızası: Harici elektrik sorunu.

Muhtemel Çözüm: Cihaza yakın bir yerde güçlü bir elektromanyetik alanın olduğu, kazanın kodlama fişinde sorun olduğu ya da ana kartın arızalı olduğu durumlarda Vitodens 200 kazan ekranında bu uyarı kodu belirmektedir. Viessmann Servisi’ni arayarak sorunun hem tespitini hem de çözümlenmesi için yardım almalısınız.

Sending
User Review
5 (2 votes)

Soru Sor / Yorum Yap

Yorumlar

CANSERVİS ARA